Strona korzysta z plików cookies

w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.

Przejdź do serwisu

Pozostało jeszcze:

4
DNI

do zakończenia rozliczeń podatkowych w Norwegii

Rozlicz podatek

Aktualności

Obostrzenia przynoszą skutek. Rząd zdradza, kiedy liberalizacja restrykcji

Emil Bogumił

21 grudnia 2021 15:28

Udostępnij
na Facebooku
2
Obostrzenia przynoszą skutek. Rząd zdradza, kiedy liberalizacja restrykcji

Na zdjęciu: minister zdrowia Ingvild Kjerkol. /zdjęcie poglądowe, fot. Statsministerens kontor (Flickr.com, CC BY-NC 2.0)

System Monitorowania Chorób Zakaźnych (MSIS) odnotował ostatniej doby 4041 zakażeń koronawirusem. W porównaniu z tym samym dniem ubiegłego tygodnia zaobserwowano spadek o 823 przypadki. Trend widoczny jest od kilku dni. Wpływ obostrzeń oraz postępy w programie szczepień 21 grudnia podsumowała minister zdrowia oraz przedstawiciele służby zdrowia.
Jak poinformowała minister zdrowia Ingvild Kjerkol, rząd otrzymuje pozytywne wieści. Przywołała dane, które wskazują na wzrost osób, które zaszczepiły się pierwszą, drugą oraz trzecią dawką preparatu na COVID-19. Poinformowała także, kiedy mieszkańcy Norwegii mogą spodziewać się liberalizacji obostrzeń. 

– Postanowiliśmy, że wprowadzamy restrykcje do 14 stycznia i wtedy dokonamy nowej oceny sytuacji epidemicznej. Widzimy, że w ostatnich dniach liczba zakażeń nie wzrasta. Zanim podejmiemy kolejne decyzje, musimy mieć pewność, jakie skutki wywołały wprowadzone przez nas środki – przyznała Kjerkol na konferencji prasowej.

Służba zdrowia monitoruje wariant omikron

Obecni 21 grudnia przedstawiciele Narodowego Instytutu Zdrowia Publicznego oraz Urzędu ds. Zdrowia zwrócili uwagę, na jakim etapie znajduje się walka z najnowszym wariantem koronawirusa – omikron. Oceniono także wydolność norweskich szpitali. – Najważniejsze jest, że widzimy, jak wygląda jego rozwój i zdobywamy na temat mutacji omikron coraz więcej informacji. Widzimy, jaki wpływ na jego rozprzestrzenianie się mają obostrzenia i czy pozwalają kontrolować go. Jeśli tak pozostanie, będziemy mieli podstawę do rekomendowania liberalizacji restrykcji – przyznała Line Vold z Narodowego Instytutu Zdrowia Publicznego.
Do 21 grudnia odnotowano w Norwegii 3871 przypadków zakażenia wariantem omikron.

Do 21 grudnia odnotowano w Norwegii 3871 przypadków zakażenia wariantem omikron. Fot. Pixabay

Dyrektor Narodowego Instytutu Zdrowia Publicznego (FHI), Camilla Stoltenberg zwróciła uwagę, że ostateczny wpływ nowej mutacji na społeczeństwo nie jest jeszcze znany. Przyznała też, że do obecnych pozytywnych wieści należy podchodzić z dystansem. W związku z tym, FHI wysłało do gmin zalecenia dotyczące przygotowania się do ewentualnego pogorszenia sytuacji epidemicznej. Wprowadzenie dodatkowych środków w gminach rozstrzygnie się w nadchodzących dniach.

Dyrektor Urzędu ds. Zdrowia Bjørn Guldvog zwrócił z kolei uwagę na wydolność norweskich szpitali. Przyznał, że większość spośród hospitalizowanych 337 osób z COVID-19 stanowią osoby niezaszczepione. Zaznaczył też, że w 204 gminach dostęp do opieki medycznej jest utrudniony przez wzgląd na trudną sytuację epidemiczną. – Problemy zgłaszają lekarze pierwszego kontaktu, zespoły ratownictwa medycznego oraz główni lekarze gminy – przyznał.
Od początku pandemii odnotowano w Norwegii 354 465 przypadków koronawirusa. Zmarło 1209 osób chorujących na COVID-19. W drugiej połowie grudnia poprawiła się sytuacja epidemiczna w kraju. Jak informuje służba zdrowia, 21 grudnia liczba hospitalizowanych zakażonych spadła o 36 i wynosi 337 pacjentów. W ciągu ostatnich siedmiu dni MSIS odnotowuje średnio 4531 przypadków koronawirusa dziennie. To spadek o 202 zakażenia w porównaniu z poprzednim analogicznym okresem.
Reklama
Gość
Wyślij
Komentarze:
Od najnowszych
Od najstarszych
Od najnowszych


DAREK KASIEWICZ

23-12-2021 23:04

bedziemy sie szczepic ile razy pomyslcie czlowiek to istota myslaca naprawde

Wojciech Peterson

21-12-2021 20:07

Oficjalnie osoby nie zaszczepione trzema dawkami uznawane sa jako nie szczepione.

Reklama
Facebook Messenger YouTube Instagram TikTok