Kredyt konsumencki w Norwegii
Eff.rente 14,15%, 100 000kr. over 5 år, kost 37 120kr., Totalt 137 120kr.
Sprawdź
Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.
NRK napisało, że „Żydów z Norwegii wysyłano do Polski na pewną śmierć”. Reaguje Ambasada RP Aktualności
Natalia Szitenhelm 29 listopada 2017
14:53

NRK napisało, że „Żydów z Norwegii wysyłano do Polski na pewną śmierć”. Reaguje Ambasada RP

4
Skomentuj
W nazistowskich obozach Auschwitz-Birkenau zamordowano ok. 1,1 mln osób. MN
W artykule opublikowanym na NRK 26 listopada, znalazły się sformułowania: „Żydów z Norwegii wysyłano do Polski na pewną śmierć” i „obóz Auschwitz w 1942 rok znajdował się w granicach państwa polskiego”, przytacza IAR.  Ambasada RP w Oslo reaguje i żąda sprostowania od norweskiego wydawcy.
Reklama
Tekst Den yngste var fire måneder, den eldste over 80 år. D/S «Donau» fraktet begge i døden pojawił się na NRK z okazji 75 rocznicy deportacji Żydów z Norwegii do nazistowskiego obozu zagłady Auschwitz. Oprócz błędnych sformułowań, autorka artykułu cytuje też wypowiedź norweskiej pisarki Marte Michelet, która na pytanie, co zrobić, by pamięć o deportacjach przetrwała kolejne 75 lat, odpowiada:

To jest zawsze walka. W Polsce obserwujemy ekstremalnie przerażający przykład tego, co się dzieje, kiedy patriotyczna narracja historyczna wybiela własne zbrodnie, by nadać im inny wymiar. To szokujące, że po 75 latach od deportacji norweskich Żydów, do europejskiej i amerykańskiej polityki powrócił antysemityzm.

Na artykuł, a także sugestie zawarte w wypowiedzi Michelet zareagowała Ambasada RP w Oslo, dowiedziała się IAR.

Czekamy na odpowiedź Ambasady, czy NRK wystosowało komentarz w tej sprawie.
W tekście znalazła się również wypowiedź Matsa Tangestuena, historyka z Muzeum Żydów w Oslo, który powiedział, że Żydzi w Polsce byli wysyłani na śmierć.
W tekście znalazła się również wypowiedź Matsa Tangestuena, historyka z Muzeum Żydów w Oslo, który powiedział, że Żydzi w Polsce byli wysyłani na śmierć. screenshot/NRK

Norwegia nie widzi różnicy?

To kolejny raz, kiedy w norweskich mediach pojawiło się określenie sugerujące, iż obóz założyli Polacy. W 2015 w gazecie „Avisa Sør-Trøndelag” w recenzji filmu „Lektor” użyto określenia „polski obóz koncentracyjny” w opisie przeszłości głównej bohaterki filmu. Norweska Rada Etyki Mediów, Pressens Faglige Utvalg, (PFU) uznała wtedy, że zwrot „polski obóz koncentracyjny” można rozumieć jako „obóz założony przez Polaków”, ale nie widziała w tym poważnego naruszenia zasad etyki dziennikarskiej.

Dziennikarka nie wiedziała, że użycie tego sformułowania jest raniące dla Polaków. Redaktor gazety poinformował również, że gdyby miał okazję zapoznać się wcześniej z recenzją, wyrażenie zostałoby zmienione. Ale redakcja nie sądzi, że ten błąd jest na tyle poważny, żeby nazywać go łamaniem zasad etyki dziennikarstwa.~PFU

Ambasada również wtedy podjęła interwencję, czego rezultatem było opublikowanie przez gazetę sprostowania i przeprosin.
IAR, MN
Reklama
Gość
Wyślij
Komentarze:
Od najnowszych
Od najstarszych
Od najnowszych
Sławomir, Janusz kumpel Grażyny Wiśniewski

karol3 napisał:
Nie rozumiem co nie jest prawdziwe w stwierdzeniu że „Żydów z Norwegii wysyłano do Polski na pewną śmierć”. Przecież to prawda.
Inną sprawą jest brak wiedzy i to że niemieckie obozy na terenie Polski uważane są często za polskie. Trudno jednak wymagać aby autorzy odpowiadali za poziom wiedzy odbiorców.

Gdyby napisali: \" ... wysylano do obozow koncentracyjnych, zalozonych i prowadzonych przez Niemcow na terenie okupowanej przez nich Polski , na pewna smierc...." byloby jasniej.
Pozdrawiam

13
Odpowiedz
Zgłoś komentarz
andrzej32
andrzej32 30-11-2017 12:26

a gdzie sie podzial post o Generalnej Guberni? czyzby fakty historyczne tez lamaly regulamin

10
Odpowiedz
Zgłoś komentarz
Karol Pitek
Karol Pitek 30-11-2017 08:52

Nie rozumiem co nie jest prawdziwe w stwierdzeniu że „Żydów z Norwegii wysyłano do Polski na pewną śmierć”. Przecież to prawda.
Inną sprawą jest brak wiedzy i to że niemieckie obozy na terenie Polski uważane są często za polskie. Trudno jednak wymagać aby autorzy odpowiadali za poziom wiedzy odbiorców.

-11
Odpowiedz
Zgłoś komentarz

Bliżej nas