Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.
Norweskie media: „Polska chce nauczyć Norwegię opieki nad dziećmi” [PRZEGLĄD PRASY] Aktualności
Maja Zych 13 lutego 2019
12:53

Norweskie media: „Polska chce nauczyć Norwegię opieki nad dziećmi” [PRZEGLĄD PRASY]

11
Skomentuj
Niemal wszystkie norweskie media w ostatnich dniach poświęcają dużo uwagi sprawie polsko-norweskiej. Fotolia.com / Royalty Free
Zarówno polskie, jak i norweskie media dużo uwagi poświęcają w ostatnich dniach stosunkom polsko-norweskim, chętnie przytaczając wypowiedzi ekspertów i informując o możliwych konsekwencjach dyplomatycznego sporu dla dalszej współpracy między rządami. Wśród norweskich portali internetowych i gazet szybko rozprzestrzeniła się m.in. informacja o tym, że Polacy – bez wiedzy norweskich władz – zapraszają przedstawicieli Barnevernet (Urząd Ochrony Praw Dziecka) na kurs w polskiej opiece społecznej. Eksperci podkreślają też, że ostatnie działania władz obydwu krajów „usuwają osobę, nie problem”, za który podaje się właśnie norweski system ochrony rodzin.
Sytuacja między Polską i Norwegią stała się w ostatnich dniach napięta ze względu na decyzję o uznaniu konsula Sławomira Kowalskiego persona non grata oraz reakcji polskiego MSZ, które wystosowało notę o identycznym działaniu względem norweskiego dyplomaty.
Reklama

„Za plecami norweskich władz”

O trzydniowym kursie, podczas którego norwescy urzędnicy mieliby nauczyć się, jak rozumieć międzynarodowe przepisy oraz jak sprawy dotyczące ochrony praw dziecka rozwiązuje się w Polsce, poinformował jako pierwszy portal ABC Nyheter. Według źródeł dziennikarzy na zaproszeniu miała znaleźć się informacja, że „wszystkie koszty będą pokryte” przez stronę polską, a w planie znajdują się wizyty w luksusowych restauracjach. Informacje szybko podchwyciły również inne media ze względu na nietypowy charakter sprawy – zaproszenia miały być bowiem wysłane bezpośrednio do kierowników poszczególnych placówek Barnevernet „za plecami norweskich władz”.
abc nyheter
VG

„Niecodzienny krok”

W ostatnim czasie pojawiło się też wiele artykułów dotyczących samej decyzji norweskiego Ministerstwa Spraw Zagranicznych. Jedna z największych norweskich gazet, Aftenposten, przytoczyła słowa polsko-norweskiego badacza Jakuba Godzimirskiego z Norweskiego Instytutu Polityki Zagranicznej (NUPI), który ocenia decyzję władz nad fiordami jako „niecodzienny krok”.

Podkreśla też, że „z myślą, że konsul miał opuścić Norwegię za pięć miesięcy, można było zapewne zaczekać”, a wydalenie z Norwegii polskiego dyplomaty uważa za decyzję, która nie rozwiąże sprawy, jednak może jeszcze bardziej zaostrzyć dyskusję na temat metod norweskiego Barnevernet.
„Kiedy zostanie wydalony, zniknie osoba. Problem nie zniknie.”
„Kiedy zostanie wydalony, zniknie osoba. Problem nie zniknie.” Aftenposten
Jak podaje NRK, Godzimirski jest zdania, że „norweskie władze musiały mieć dobre powody, aby postawić na takie rozwiązanie”.
NRK

Reakcja Polski „rozczarowująca”

Dużo uwagi media poświęcają także reakcji ze strony Polski, która zdecydowała się na zastosowanie takich samych środków i wydalenie z kraju norweskiego dyplomaty. Jak podają dziennikarze, rzecznik prasowy Utenriksdepartementet (Norweskie Ministerstwo Spraw Zagranicznych) oceniła działania jako „rozczarowujące” ze względu na brak przesłanek, jakimi w przypadku konsula Kowalskiego były liczne skargi.
NRK

Konflikt trwa już od zeszłego miesiąca

Cała sprawa rozpoczęła się pod koniec stycznia, kiedy Utenriksdepartementet poprosił polskie władze o przywołanie konsula Sławomira Kowalskiego. Jako przyczynę wydalenia z kraju fiordów UD w informacji prasowej z 21 stycznia wymieniło czynności i zachowanie niezgodne z rolą dyplomaty w wielu sprawach konsularnych, również wobec urzędników państwowych. Wbrew prośbie Norwegii Minister Spraw Zagranicznych Jacek Czaputowicz poinformował, że podjął decyzję o pozostaniu Kowalskiego na stanowisku do końca kadencji, która kończy się w czerwcu.

Brak reakcji ze strony polskiego rządu spotkał się ze stanowczym działaniem Norwegów, którzy 11 lutego uznali konsula Kowalskiego za persona non grata. Tym samym krokiem zareagowało polskie MSZ, które poinformowało, że wystosowało notę o identycznym działaniu względem norweskiego dyplomaty.
Reklama
Gość
Wyślij
Komentarze:
Od najnowszych
Od najstarszych
Od najnowszych
marcin flont
marcin flont 15-02-2019 09:13
Komentarz został usunięty ze względu na naruszenie regulaminu portalu
Zgłoś komentarz
55555555 55555555
55555555 55555555 14-02-2019 19:22

Zabawny fakt z dzisiaj... moje lokalne radio podało "nieuświadomionym" Norwegom informacje o sprawie Silje Garmo i powody przyznania azylu przez Polskę ... niektórzy pewnie się bardzo zdziwili i zburzyło to ich światopogląd.

Jest tam w tym radio jeden starszy facet "redpilled" że ho ho ...zabawne jest czasem go słuchać, nawet zastanawiam się jak to możliwe że nadal pozwalają mu mówić to co myśli ...a myśli bardzo nie po Norwesku

12
Odpowiedz
Zgłoś komentarz
Joanna Kuchnicka
Joanna Kuchnicka 14-02-2019 17:56

Satan napisał:

Piszesz o przypadkach polskich?
W Polsce co rusz ktos ginie, a kobiety sprzedaja swoje dzieci z powodu biedy.


To na pewno dzikusy!

-16
Odpowiedz
Zgłoś komentarz
Josef Satan
Josef Satan 14-02-2019 08:28

PolAker napisał:
Handel dziećmi, tajemnicze zaginięcia ludzie, handel organami i to co oddajecie honoro handel krwią.

Piszesz o przypadkach polskich?
W Polsce co rusz ktos ginie, a kobiety sprzedaja swoje dzieci z powodu biedy.

3
Odpowiedz
Zgłoś komentarz
Frakoblet fra systemet
Frakoblet fra systemet 13-02-2019 23:27

Malaguti B

To jest to !! Trzeba działać , działać trzeba.Garstka trolli 5000000 nie będzie uczyć wychowania 35000000 społeczeństwa z historią dłuższą niż zaranie dziejów>zajadanie korzonków w jaskini>usa>ropa>snobizm>handel dziećmi...>jaskinia umysłową..

57
Odpowiedz
Zgłoś komentarz
55555555 55555555
55555555 55555555 13-02-2019 21:09

Ciekawy przypadkiem jest Kongsberg odsetek "przeniesień" zredukowano o...90% ... ciekawe , prawda?... zastanawiam się co tam się stało?... ktoś walną w stół czy nastąpił konflikt w interesach ?

28
Odpowiedz
Zgłoś komentarz
Xx1
Xx1 13-02-2019 19:28

Nie tylko Polacy maja problem z barnevernet. Szkoda ze inni dyplomaci chowają głowę w piasek zamiast nagłośnić sprawę i uświadomić ze ta instytucja w wielu przypadkach doprowadza do tragedi rodzinnych, w najlepszym wypadku do traumy na całe życie. Oni powinni bronić dzieci przed zwyrodnialcami a takich jest garstka.

98
Odpowiedz
Zgłoś komentarz
Joanna Kuchnicka
Joanna Kuchnicka 13-02-2019 17:20

Malaguti napisał:
Brawo Polska! Jakim prawem norwegia sobie przejmuje dzieci z Polskim paszportem?
Jezeli zabieraja dziecko z Polskim paszportem ( czyli Polaka ) rodzicom, to powinni je wysylac do Polski! A nie bez zgody dziecka pozostawiac je w obcyk kraju.
Jezeli dziecko w norwegi moze decydowac o swojej plci to tez powinno miec prawo do decyzji w jakim kraju chce mieszkac!


Wklej zdjecie polskiego aktora z obojetnie jakim paszportem, ale polskiego

52
Odpowiedz
Zgłoś komentarz
55555555 55555555
55555555 55555555 13-02-2019 16:08

Pani tłumaczka powinna się doszkolić ..."bør"...znacz "powinni" nie "musiały"... zmienia to kompletnie sens zdania.

28
Odpowiedz
Zgłoś komentarz
6 rzeczy, które musisz wiedzieć o Gjeldsregisteret

6 rzeczy, które musisz wiedzieć o Gjeldsregisteret

Eff.14,9%, 65000kr, 5 år, kost 28730kr, Tot. 93730kr Reklama

Bliżej nas