Konsul uznany za persona non grata w Norwegii. Stanowcza reakcja Polski Komunikat prasowy
Natalia Szitenhelm 11 lutego 2019
17:34

Konsul uznany za persona non grata w Norwegii. Stanowcza reakcja Polski

41
Skomentuj
Polska również uznała członka norweskie placówki dyplomatycznej za persona non grata fotolia.pl/dziewul/royalty free
Jak 11 lutego poinformowała agencja prasowa NTB, powołując się na komunikat norweskiego Ministerstwa Spraw Zagranicznych, konsul Sławomir Kowalski został uznany w Norwegii za persona non grata. Ma tydzień na powrót do Polski.

Odpowiedź polskiego MSZ

[AKTUALIZACJA 11.02, 18.30]

Ministerstwo Spraw Zagranicznych opublikowało komunikat, w którym potwierdza, iż otrzymało notę w sprawie uznania konsula persoan non grata. Resort stwierdza:

W sytuacji tej działając na zasadzie wzajemności i w oparciu o zwyczaj międzynarodowy, władze RP podjęły decyzję o uznaniu za persona non grata członka personelu dyplomatycznego Ambasady Królestwa Norwegii w Warszawie wykonującego funkcje konsularne, o czym Ambasador Królestwa Norwegii został poinformowany w dniu 11 lutego br.

Ponadto MSZ oświadcza, że dobrze ocenia pracę konsula, "w szczególności jeśli chodzi o jego działania na rzecz obrony interesów polskich rodzin i podtrzymuje swoje stanowisko, że zarzuty strony norweskiej wobec pracy konsula RP są nieuzasadnione".

Ponadto należy zaznaczyć, że decyzja władz norweskich została wydana pomimo wykazanej przez stronę polską dobrej woli, chęci konstruktywnego wyjaśnienia sprawy i rozwiania wszelkich wątpliwości, w tym rzeczowego, opartego na faktach podejścia do zarzutów stawianych konsulowi Kowalskiemu - MSZ
Informację o uznaniu konsula Kowalskiego jako niepożądanego dyplomaty w Norwegii skomentował w poniedziałek na Twitterze Szymon Szynkowski vel Sęk, sekretarz stanu w polskim MSZ. Jak zapowiedział (pisownia oryginalna): W odpowiedzi na nieuzasadnione uznanie przez władze norweskie konsula S. Kowalskiego za persona non grata, nota o identycznym działaniu wobec norweskiej konsul w Polsce została przekazana ambasadorowi NO. Ochrona i wsparcie obywateli PL pozostaje priorytetem polskiej dyplomacji.
O uznaniu konsula za persona non grata w Norwegii poinformowały już wszystkie tamtejsze największe dzienniki i portale, m.in. NRK, Dagens Naeringsliv czy Aftenposten.

Pod koniec stycznia Utenriksdepartementet (UD) poprosiło polskie władze o przywołanie konsula dr. Sławomira Kowalskiego. Jako przyczynę wydalenia z kraju fiordów UD w informacji prasowej z 21 stycznia wymieniło czynności i zachowanie niezgodne z rolą dyplomaty w wielu sprawach konsularnych, również wobec urzędników państwowych. W odpowiedzi na decyzję Norwegów ruszyła masowa akcja #muremzaKonsulem, która ma na celu wyrażenie poparcia dla działań dyplomaty.
Zdjęcie frontowe: fotolia.pl/royalty free
Reklama
Gość
Wyślij
Komentarze:
Od najnowszych
Od najstarszych
Od najnowszych
SailorMoon
SailorMoon 15-02-2019 08:44
Komentarz został usunięty ze względu na naruszenie regulaminu portalu
Zgłoś komentarz
cham
cham 14-02-2019 23:40

Byc moze, w twoich oczach.....tylko kogo to obchodzi? Tak jak wczesniej. dobrze ze tego niby konsula wywalili! Pomagac rodzicom , nie jest moj drogi tym samym co dbac o interes dziecka. Tutaj konsul nie wykazal sie zbytnim rozeznaniem sytuacji. Zadny sensacji, wlasnej slawy, \" pomaga\" wszystkim. Bez wzgledu na to czy dziecko ma dobrze czy nie. Male to jak twoja polskosc

-4
Odpowiedz
Zgłoś komentarz
polak maly
polak maly 14-02-2019 21:45
Komentarz został usunięty ze względu na naruszenie regulaminu portalu
Zgłoś komentarz
cham
cham 14-02-2019 00:43
Komentarz został usunięty ze względu na naruszenie regulaminu portalu
Zgłoś komentarz
55555555 55555555
55555555 55555555 13-02-2019 21:37

Tomasz dzięki za link...co do tematu...hmmm ...brak mi słów ....ciśnie mi się jedynie cytat "..to zaskakujące jak głupi potrafią być dobrze wykształceni ludzie..." nie wiem tylko czy to głupota , naiwność, arogancja czy po prostu zaplanowany ruch oczerniający Polskę i Polaków ....znając "Gazetę Wyborczą" stwierdzam że pewnie wszystko na raz.

8
Odpowiedz
Zgłoś komentarz
Tomasz Lenartowicz
Tomasz Lenartowicz 13-02-2019 14:59

Fem.:www.aftenposten.no/norge/i/7l8vp9/Han-ha...yldes-misforstaelser
Maciej Czarnecki – dziennikarz działu zagranicznego „Gazety Wyborczej” wyjaśnia „zawiłości” wydalenia konsula z Norwegii. W Polsce nie ma opieki państwowej nad maltretowanymi dziećmi to i Polacy w Norwegii nie rozumieją co to barnevern.

-1
Odpowiedz
Zgłoś komentarz
Jan Kowalski
Jan Kowalski 12-02-2019 20:19

Boj, nie dowartowywuj sie, mnie tu masz od lat nastu, 100 razy banowany za lewicowe odchylenie.
Hilsen

-4
Odpowiedz
Zgłoś komentarz
Norbert nn
Norbert nn 12-02-2019 20:01
Komentarz został usunięty ze względu na naruszenie regulaminu portalu
Zgłoś komentarz

Bliżej nas