Norweski rząd może zablokować wyjazd dziecka za granicę. Wszystko przez „przemoc honorową”

Nowe prawo ma wspierać m.in. dziewczęta ze środowisk silnie religijnych. pixabay.com/ CC0 Creative Commons
Nowe narzędzie dla służb opieki nad dziećmi
Projekt obejmuje nowelizacje przepisów barnevernloven (ustawa o ochronie dzieci), penalizacji naruszeń w kodeksie karnym oraz przepisy passloven i ID-kortloven (ustawy o paszportach i dowodach). Zmiana idzie w parze z rozszerzeniem kompetencji służb opieki, by mogły wymagać udostępnienia niejawnych dokumentów koniecznych do podjęcia decyzji o zakazie. Ograniczenia w wydawaniu dokumentów podróży mają zagwarantować wykonywanie orzeczeń skutecznie.

W Norwegii na przemoc honorową narażone są m.in. dzieci ze środowisk ortodoksyjnych muzułmanów.Fot. Jean Louis Potier, flickr.com - CC BY-ND 2.0
Z pojęciem przemocy honorowej związane są przede wszystkim środowiska, w których dużą rolę odgrywają silne normy kulturowe i społeczne dotyczące honoru rodziny, reputacji oraz tradycyjnych ról społecznych, zwłaszcza w kontekście kontroli zachowań kobiet i dziewcząt. Najczęściej dotyczy to:
1. Społeczności migranckich z krajów Bliskiego Wschodu, Azji Południowej i Północnej Afryki – w niektórych rodzinach wywodzących się z tych regionów występują silne oczekiwania dotyczące „honorowego” zachowania, np. posłuszeństwa wobec rodziny, unikania relacji przedmałżeńskich czy zakazu mieszkania samodzielnie przez kobiety.
2. Rodzin i grup społecznych praktykujących tzw. kontrolę społeczną – obejmuje to nadzór nad ubiorem, kontaktami towarzyskimi, wyborem partnera czy planami edukacyjnymi, które muszą być zgodne z oczekiwaniami rodziny lub wspólnoty.
3. Środowisk religijnych i konserwatywnych – niektóre z nich mogą promować wartości, w których honor rodziny jest silnie uzależniony od postępowania kobiet, co w skrajnych przypadkach prowadzi do stosowania przemocy psychicznej lub fizycznej.
4. Rodzin wielopokoleniowych, gdzie panuje hierarchiczny system decyzyjny – decyzje podejmowane są przez starszych członków rodziny (często mężczyzn), a ich niepodporządkowanie się może być traktowane jako hańba wymagająca „naprawy honoru”.

To może Cię zainteresować