Aktualności

Norwegowie wyprowadzają się bardzo szybko, Polacy wręcz przeciwnie: ranking mieszkania z rodzicami

Emil Bogumił

18 lipca 2020 08:00

Udostępnij
na Facebooku
1

Norwegia zajęła 3 miejsce w rankingu 32 państw. Fot. Pixabay

Ukończenie studiów lub znalezienie pierwszej pracy bardzo często jest impulsem do usamodzielnienia się. Okazuje się, że nie zawsze. Polacy dość późno decydują się opuścić rodzinny dom i założyć własną rodzinę. Z kolei mieszkańcy państw nordyckich są liderami szybkiej wyprowadzki od rodziców.
Reklama
2,4 mln Polaków w wieku od 25 do 34 lat wciąż mieszka z rodzicami. Stanowi to 43,9 proc. całej grupy wiekowej. Jest to jeden z najwyższych odsetków w Europie. Sytuacja wygląda gorzej na Słowacji, Bałkanach oraz w państwach Europy Południowej. Z kolei liderami szybkiego usamodzielniania się są mieszkańcy krajów nordyckich. To właśnie w Danii, Finlandii, Norwegii i Szwecji młodzi ludzie decydują się na własne mieszkanie najszybciej.

Decydują powody kulturowe i pieniądze

Jak informują autorzy rankingu z HRE Investments, główną barierą do pokonania przy przeprowadzce są kwestie finansowe. Młodzi dorośli mieszkają dłużej z rodzicami w państwach, które uznawane są za biedniejsze kraje Europy. Z kolei szybka przeprowadzka jest domeną najbogatszych. Obecnie w Polsce zauważalna jest minimalna poprawa w porównaniu z 2015 rokiem. Wówczas prawie 46 proc. osób w wieku od 25 do 34 lat mieszkało z rodzicami.
Do szybkiej wyprowadzki gotowi są mieszkańcy krajów nordyckich, Holendrzy, Francuzi, Brytyjczycy oraz Niemcy i Szwajcarzy.
Do szybkiej wyprowadzki gotowi są mieszkańcy krajów nordyckich, Holendrzy, Francuzi, Brytyjczycy oraz Niemcy i Szwajcarzy. Fot. Pixabay
Alternatywą dla kupna mieszkania jest wynajem. Jednak, jak informuje HRE Investments, Polacy wolą poczekać na zdobycie własnego lokum. W związku z tym muszą długo odkładać pieniądze na wkład własny do kredytu hipotecznego. Młodzi mieszkańcy państw nordyckich są z kolei bardziej mobilni. Adres zamieszkania zmieniają zazwyczaj do 22. roku życia. Często wyjeżdżają z domu rodzinnego na studia w innym regionie kraju. Wynajmują mieszkanie przez kilka lat, po czym zakładają własne rodziny.
Gorsza sytuacja niż w Polsce panuje w 9 krajach na 32 przebadane.
Gorsza sytuacja niż w Polsce panuje w 9 krajach na 32 przebadane. Fot. Pexels

Problem dotyczy głównie młodych mężczyzn

Sytuacja w Polsce nie wygląda źle, jeśli porównamy ją z państwami Europy Południowej. Ponad 60 proc. młodych Chorwatów i Macedończyków długo nie wyprowadza się z domu rodzinnego. – Tam szczególnie dorośli mężczyźni znacznie później niż ich rówieśnicy z Północy decydują się na wyprowadzkę z rodzinnego domu. Jest to efekt wzorca kulturowego. Trend ten bez wątpienia wzmacniało w ostatnich latach wysokie bezrobocie wśród ludzi młodych – zwracają uwagę eksperci HRE Investments. Zarówno w Polsce, jak i krajach Europy Zachodniej, na szybszą wyprowadzkę decydują się kobiety, które opuszczają rodzinny dom średnio w wieku 26,3 lat. Mężczyźni robią to 1,5 roku później. Średnia europejska wynosi 25 lat dla kobiet oraz 27 lat dla mężczyzn.
Jak zwracają uwagę eksperci HRE Investments, poza kwestiami finansowymi, kulturą i wychowaniem wpływ na przeprowadzkę ma również polityka państwa. Młodzi dorośli wyprowadzają się najszybciej w krajach, gdzie politycy sprzyjają budowie tanich mieszkań. Ważne są również średnie wynagrodzenie oraz systemy stypendialne. Jak czytamy w raporcie HRE Investments, w Polsce rządzący dostrzegają te kwestie, jednak stworzone programy nie spełniają swoich założeń.
Reklama
Gość
Wyślij
Komentarze:
Od najnowszych
Od najstarszych
Od najnowszych
Farbowany Norek

18-07-2020 13:31

Koledzy z pracy Norcy,swoim dziecią już od 17 lat, zakazują wspólnych posiłków przy jednym stole, w ten sposób uświadamiają ich że mają myśleć o wyprowadzce.

Reklama
Facebook Messenger YouTube Instagram