Odzyskaj pieniądze w 2 tygodnie
Rozlicz podatek
Aktualności

Norwegowie przygotowują się do kolejnej fali pandemii: resort zdrowia przygotował plan awaryjny

Emil Bogumił

27 stycznia 2021 13:56

Udostępnij
na Facebooku
3

Rząd i FHI przyznają, że powstrzymanie brytyjskiej mutacji koronawirusa zapobiegnie trzeciej fali pandemi. Fot. Eirin Larsen, SMK

Rząd oraz służba zdrowia analizują sytuację w Oslo oraz okolicznych gminach. Przygotowują się do sytuacji, w której brytyjski wariant koronawirusa dostanie się do innych miejscowości. Norweski Instytut Zdrowia Publicznego (FHI) skontaktował się w tej sprawie ze swoim duńskim odpowiednikiem.
Reklama
Współpraca obu instytucji ma polegać na przekazaniu do kraju fiordów testów, które zostały dostosowane do szybkiego wykrywania brytyjskiej mutacji SARS-COV-2. Do klasycznych metod diagnozy dodawany jest komponent, który wskazuje, jaka wersja koronawirusa podlega analizie. FHI od 14 stycznia analizuje testy, które otrzymano z Nordre Follo. W tej gminie odsetek wykrycia brytyjskiego wariantu jest największy.

Resort zdrowia przygotowany na kolejną falę pandemii

Przedstawiciele służby zdrowia zwracają uwagę, że szybkie diagnozowanie brytyjskiego wariantu SARS-COV-2 może przyczynić się do powstrzymania trzeciej fali pandemii. Dodają, że może się ona wiązać z niekontrolowaną transmisją nowej mutacji. Na konferencji prasowej, która odbyła się 27 stycznia, minister zdrowia Bent Høie przedstawił plan awaryjny, który zostanie wprowadzony w Norwegii w ostateczności. Jeśli w innych częściach kraju zostaną wykryte ogniska brytyjskiego wariantu SARS-COV-2, zostaną objęte podobnymi restrykcjami, które towarzyszą obecnie Oslo i okolicznym gminom.
Większość władz regionalnych, m.in. w Nordland, komentuje, że przyjmą wszelkie obostrzenia, poza godziną policyjną.

Większość władz regionalnych, m.in. w Nordland, komentuje, że przyjmą wszelkie obostrzenia, poza godziną policyjną. Fot. Pixabay

Do transmisji wirusa dochodzi najczęściej w domu

Władze Oslo poinformowały, że w trzecim tygodniu stycznia 678 mieszkańców uzyskało wynik pozytywny na obecność COVID-19. Do 280 zachorowań doszło w wyniku kontaktu z osobami z tego samego gospodarstwa domowego. 152 osoby nie wiedzą od kogo mogły się zakazić. W tym samym czasie spadł poziom infekcji w grupach 10-19 oraz 20-29 lat. Wzrósł wśród osób pomiędzy 30 i 39 rokiem życia.

Jak wynika z danych opublikowanych 27 stycznia, 125 pacjentów wymagało hospitalizacji z powodu COVID-19. W ciągu ostatniego tygodnia wykryto 1711 nowych infekcji. Od początku procesu udało zaszczepić się 78 100 osób.
Reklama
Gość
Wyślij
Komentarze:
Od najnowszych
Od najstarszych
Od najnowszych


Piotr T

27-01-2021 22:24

Premier Norwegii Erna Solberg ogłosiła w środę zamknięcie od północy z czwartku na piątek granic dla osób nie mieszkających w tym kraju. O zawleczenie nowych przypadków koronawirusa posądzani są m.in. pracownicy tymczasowi z Polski i Litwy

Xx1

27-01-2021 22:05

Już pracują nad szczepionką do rozpylania z samolotów. Będzie się nazywała „Stonka”.

minip.70

27-01-2021 18:16

Przy okazji.
Ta Pani ze zdjecia,oprocz planu B w temacie virusa,powinna zainteresowac sie planem A,w temacie swojej anoreksji!

Reklama
Facebook Messenger YouTube Instagram