Strona korzysta z plików cookies

w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.

Przejdź do serwisu
Aktualności

Norwegię zalewają narkotyki z Ameryki Południowej? Historyczny przemyt nad fiordami

Emil Bogumił

14 lutego 2024 13:33

Udostępnij
na Facebooku
1
Norwegię zalewają narkotyki z Ameryki Południowej? Historyczny przemyt nad fiordami

Największy problem dotyczy przemytu narkotyków oraz innych uzależniających substancji. Fot. Tolletaten

Norweski Urząd Celny (Tolletaten) ujawnił dane dotyczące przemytu nad fiordami. W 2023 roku służby przechwyciły rekordowe ilości kokainy. Wzrósł także problem wykorzystania przesyłek pocztowych w celu przekazywania nielegalnych substancji.
Celnicy nigdy wcześniej nie skonfiskowali więcej kokainy niż w 2023 roku. W ciągu minionych 12 miesięcy przechwycono 2,3 tony narkotyku. To więcej niż norweska służba celna przejęła łącznie przez ostatnie 10 lat. Do największych akcji doszło w konterze zlokalizowanym w stołecznym porcie oraz jednej z hurtownii. Kokainę próbowano przemycić także poniżej linii wodnej jednego ze statków w Husnes (Vestland). – Import kokainy stanowi główne i rosnące zagrożenie. Produkowane są ogromne narkotyku, szczególnie w Ameryce Południowej. Widzimy, że przemytnicy korzystają z legalnych metod transportu. Przemyt odbywa się zazwyczaj drogą morską w kontenerach – wyjaśnia Øystein Børmer, dyrektor Urzędu Celnego.

Narkotyki transportowane są z Ameryki Południowej bezpośrednio do Norwegii lub za pośrednictwem europejskich portów. Gwałtownie wzrosła także ilość marihuany przechwytywanej w przesyłkach pocztowych i kurierskich. W 2023 roku skonfiskowano ponad 100 kg, czyli ponad dwukrotnie więcej niż w 2022 roku. Haszysz i konopie indyjskie przesyłane są głównie z Kanady i USA.
Łączna liczba konopi indyjskich i haszyszu przechwyconych przez celników w 2023 roku wyniosła niemal dwie tony.

Łączna liczba konopi indyjskich i haszyszu przechwyconych przez celników w 2023 roku wyniosła niemal dwie tony.Fot. Tolletaten

Rekordowe przejęcia fałszywych towarów

W 2023 roku o 40 proc. wzrosła liczba konfiskat przedmiotów niedozwolonych w Norwegii przez wzgląd na możliwość szerzenia przemocy. Wśród 1288 elementów dominowały noże. W paczkach znaleziono także pałki, gaz pieprzowy, rękawice bojowe itp. W 2023 roku celnicy skonfiskowali około 189 700 przedmiotów, które podrabiały znane marki. Od 2014 roku funkcjonariusze nigdy nie przejęli więcej niż 69 tys. tego typu towarów rocznie.

Duży wzrost w 2023 roku jest częściowo powiązany z dużą konfiskatą podrabianych butów Swims. Służby przejęły łącznie ponad 130 tys. par fałszywych butów Swims. Akcja była prawdopodobnie największym udaremnieniem przemytu podrabianych marek, jaką kiedykolwiek przeprowadzono w Norwegii.

W 2023 roku norweskie służby odnotowały także próby przewiezienia przez granicę silnie uzależniających substancji. Jako przykład podają konfiskaty nitazenu. W ciągu minionych 12 miesięcy dokonano siedmiu przejęć środka 1000 razy silniejszego od morfiny. To więcej niż przez cztery ostatnie lata.

Źródła: Tolletaten, MojaNorwegia.pl
Reklama
Gość
Wyślij
Komentarze:
Od najnowszych
Od najstarszych
Od najnowszych


jan kaczmarek

14-02-2024 18:07

Trawa?Tak, to lekarstwo.Koka i inne mocniejsze ścierwo?W życiu nie...można znaleźć się na dnie.

Reklama
Facebook Messenger YouTube Instagram TikTok