Strona korzysta z plików cookies

w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.

Przejdź do serwisu

Rozlicz podatek za 2023

Aktualności

Norwegię i Niemcy połączył podwodny kabel: NordLink umożliwi wymianę energii odnawialnej

Emil Bogumił

31 maja 2021 17:00

Udostępnij
na Facebooku
Norwegię i Niemcy połączył podwodny kabel: NordLink umożliwi wymianę energii odnawialnej

NordLink ma przyczynić się do rozwoju systemu energii odnawialnej w Europie. Fot. materiały prasowe StatNett

Premier Erna Solberg i kanclerz Angela Markel uroczyście otworzyły pierwsze międzynarodowe połączenie pomiędzy Norwegią a Niemcami. Szefowe rządów przedstawiły plusy płynące z NordLink, czyli podmorskiego kabla, który umożliwi wymianę energii pomiędzy państwami.
Nordlink jest interkonektorem, czyli połączeniem umożliwiającym dwustronną wymianę. Posiada 623 km długości pomiędzy Sirdal (Agder) i Wilster (Szlezwik-Holsztyn). 50 proc. własności należy do norweskiego Statnettu, a druga połowa do niderlandzko-niemieckiej spółki założonej przez TenneT i KfW. – Pierwsze bezpośrednie połączenie energii elektrycznej umożliwi wymianę energii odnawialnej i przyczyni się do stabilizacji cen w obu krajach. NordLink to kamień milowy w dostępie do odnawialnych źródeł energii i prac związanych z klimatem w Europie – skomentowała 27 maja Angela Merkel.

Norwegia i Niemcy mają się uzupełniać

Zarówno norweski, jak i niemiecki system energetyczny mają się uzupełniać. Oba państwa coraz mocniej inwestują w rozwój źródeł odnawialnych. Mieszkańcy kraju fiordów zawdzięczają dostęp do prądu hydroelektrowniom. Z kolei Niemcy polegają głównie na energii wiatrowej oraz słonecznej. – NordLink jest jednym z przykładów tego, jak we współpracy z innymi państwami tworzyć nową wartość na podstawie naszych zasobów energetycznych. Otwierając go, stawiamy kolejny krok na drodze do wydajnego rozwoju systemu elektroenergetycznego i stworzenia jeszcze lepszej przyszłości – skomentowała Tina Bru, norweska minister ds. energii.
Angela Merkel i Erna Solberg uczestniczyły we wspólnej wideokonferencji 27 maja.

Angela Merkel i Erna Solberg uczestniczyły we wspólnej wideokonferencji 27 maja. Fot. materiały prasowe Statnett

Realizacja inwestycji trwała pięć lat. Od grudnia 2020 roku NordLink przechodził szeroko zakrojone próby energetyczne i testy. Eksploatacja połączenia rozpoczęła się trzy miesiące później. Całkowity koszt projektu szacuje się na około 1,8 mld euro. Wymianę energii zaplanowano na 40 lat.
Reklama
Gość
Wyślij


Reklama
Facebook Messenger YouTube Instagram TikTok