Aktualności

Norwegia w czołówce krajów Europy rozwijających cyfryzację. Polska w tyle, ale goni stawkę

Agnieszka Wiśniewska

02 lipca 2020 09:18

Udostępnij
na Facebooku

Kraje skandynawskie zdominowały pierwszą piątkę w rankingu DESI. adobe stock/ licencja standardowa autor: apichon_tee

Norwegia awansowała z piątej pozycji na podium w rankingu krajów Unii Europejskiej i Europejskiego Obszaru Gospodarczego w zakresie rozwoju cyfryzacji. Najlepsi są Finowie, drudzy Szwedzi. Polska też uplasowała się wyżej niż przed rokiem, ale wciąż jednak znajduje się pod koniec stawki.
W połowie czerwca Komisja Europejska opublikowała indeks gospodarki cyfrowej i społeczeństwa cyfrowego DESI (Digital Economy and Society Index) na rok 2020. Objęte indeksem są kraje UE i EOG, a sprawdzane są postępy w pięciu głównych obszarach: łączność, kapitał ludzki, korzystanie z usług internetowych, integracja technologii cyfrowej i cyfrowe usługi publiczne.
Norwegia uplasowała się na trzecim miejscu wśród 30 krajów, które były badane. To awans w stosunku do roku ubiegłego, aż o dwa miejsca. Norwegowie wyprzedzili Danię i Królestwo Niderlandów.
screenshot DESI2020-NORWAY-eng.pdf i DESI2019-NORWAY_ENG.pdf

W tym są najlepsi

Norwegia odnotowała szczególnie wysokie wskaźniki w zakresie korzystania z usług internetowych i cyfrowych usług publicznych. – W tym obszarze jesteśmy na najwyższym poziomie w kontekście światowym, również ze względu na Altinn – skomentowała minister rozwoju regionalnego i cyfryzacji, Linda Hofstad Helleland.
Dane w tegorocznym indeksie DESI pochodzą z 2019 roku.
Dane w tegorocznym indeksie DESI pochodzą z 2019 roku. screenshot DESI2020-NORWAY-eng.pdf
Norwegowie poprawili także swój wynik w obrębie kapitału ludzkiego. Rząd zainwestował w studia na kierunku technologie informacyjno-komunikacyjne ICT (Information and communication technologies), co zaowocowało tym, że na rynku pracy przybyło wykwalifikowanych absolwentów rozwijających zagadnienia informatyczne, a na światowym rynku cyfryzacji podniosło znaczenie Norwegii jako światowego pioniera nowych technologii.

– Daje nam to dobrą podstawę do dalszej cyfryzacji Norwegii, szczególnie teraz, gdy podnosimy się po pandemii – przekazała w informacji prasowej Helleland.
Norwegia, podobnie jak Dania, ma najlepszy dostęp do internetu mobilnego i najlepiej rozwinięte łącze szerokopasmowe.

Polska po drugiej stronie szali

W tegorocznym indeksie DESI Polska uplasowała się na 23 pozycji. To poprawa o dwa oczka względem roku ubiegłego. Kraj nad Wisłą ma najwyższy w skali UE poziom wykorzystania mobilnych usług szerokopasmowych, a ceny bardzo konkurencyjne. To przyczyniło się do ogólnego rezultatu w kategorii „łączność”. Poprawiły się także wyniki w dziedzinie cyfrowych usług publicznych oraz w zakresie stosowania wstępnie wypełnionych formularzy i realizacji usług przez internet.

Dobre wyniki są jednak niwelowane przez słabsze rezultaty w obszarze integracji technologii cyfrowej oraz korzystania z usług internetowych. 15 proc. Polaków wciąż nie korzysta z internetu, a prawie połowa społeczeństwa wciąż nie posiada podstawowych umiejętności cyfrowych, do których zaliczane są między innymi: przetwarzanie informacji, tworzenie treści i komunikacja.
Reklama
Gość
Wyślij
Reklama
Facebook Messenger YouTube Instagram