Strona korzysta z plików cookies

w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.

Przejdź do serwisu
Aktualności

Norwegia spodziewa się wzrostu liczby uchodźców z Ukrainy. Wnioski złożyło ponad 25 tysięcy osób

Emil Bogumił

11 września 2022 11:45

Udostępnij
na Facebooku
2
Norwegia spodziewa się wzrostu liczby uchodźców z Ukrainy. Wnioski złożyło ponad 25 tysięcy osób

Na zdjęciu: wizyta premiera Jonasa Gahr Støre w Kijowie (lipiec 2022). Fot. Zelensky Press Service, Flickr.com (CC BY-NC 2.0)

Urząd ds. Cudzoziemców (UDI) zwiększył prognozy dotyczące napływu uciekinierów z Ukrainy. Według najnowszych planów, ostateczna liczba uchodźców z okupowanego państwa zatrzyma się na poziomie 37 tys. osób. Instytucja przygotowała się również na bardziej wymagające rozwiązania.
Do 7 września liczba wniosków o azyl od obywateli Ukrainy wynosiła 26 055 próśb. Największą część stanowiły dokumenty składane przez kobiety (12 636) oraz w imieniu dzieci (8684). 18 proc. złożonych formularzy (4735) wystosowali mężczyźni. Jeszcze w połowie sierpnia UDI postanowiło poprawić prognozy dotyczące napływu uchodźców z Ukrainy. Instytucja uważa, że w kraju fiordów schronienia będzie szukać 37 tys. osób. Wcześniejsze wyliczenia wskazywały na 32 tys. Ukraińców. Urzędnicy przygotowali także plany dodatkowe:

  • scenariusz niski – do Norwegii przyjedzie od 30 do 35 tys. uchodźców z Ukrainy,
  • scenariusz średni – do Norwegii przyjedzie od 40 do 60 tys. uchodźców z Ukrainy,
  • scenariusz wysoki – do Norwegii przyjedzie od 80 do 100 tys. uchodźców z Ukrainy.

Liczba wniosków wzrosła w sierpniu

Jak poinformowało UDI, wskaźnik osób ubiegających się o azyl w Norwegii był przez całe lato stabilny. W porównaniu z czerwcem, wzrost zauważono w lipcu i sierpniu. Do urzędników trafiało dziennie średnio 85 formularzy. Odsetek osób szukających schronienia w kraju fiordów uznano za nadal niski, lecz w najnowszych scenariuszach uwzględniono wzrost zaobserwowany na przestrzeni trzech miesięcy. Jak dodają urzędnicy UDI, coraz więcej Ukraińców poszukuje informacji dotyczących azylu w Norwegii w Internecie, przede wszystkim w mediach społecznościowych.
Do połowy lipca 2022 roku wnioski o obywatelstwo od cudzoziemców i azyl od uchodźców z Ukrainy były najczęściej rozpatrywanymi formularzami przez urzędników UDI.

Do połowy lipca 2022 roku wnioski o obywatelstwo od cudzoziemców i azyl od uchodźców z Ukrainy były najczęściej rozpatrywanymi formularzami przez urzędników UDI.Na zdjęciu: Ludzie chowają się przed ostrzałem w metrze w Charkowie/Fot. Fotoreserg, Depositphotos

Norwegia z pomocą dla Ukrainy

Od 24 lutego norweski rząd wspiera Ukrainę i  otwarcie krytykuje działania Rosji. Koalicja Partii Pracy i Centrum zdecydowała się przekazać okupowanemu państwu m.in. wsparcie militarne, finansowe i humanitarne. Władze Polski i Norwegii współpracują także w kwestii transportu medycznego osób, które ewakuowały się z obszaru Ukrainy i dotarły na polską granicę. Kraj fiordów nakłada dodatkowo sankcje, które Unia Europejska przyjęła wobec Rosji. Bojkot agresora ogłosiły także norweskie przedsiębiorstwa. 2 września Equinor ogłosił pełne wycofanie kapitału z Federacji Rosyjskiej.

Coraz więcej Ukraińców w Norwegii

Napływ uchodźców z Ukrainy zauważalny jest w norweskich statystykach. W II kwartale 2022 roku w kraju fiordów pojawiło się najwięcej nowych mieszkańców pochodzących z tego państwa. Z objętego wojną terytorium przyjechało w tym okresie 14 670 osób. Biorąc pod uwagę dane z 1 stycznia 2022 roku, Ukraińcy stali się jedną z dziesięciu największych grup cudzoziemców w Norwegii.
Z danych Wysokiego Komisarza Narodów Zjednoczonych do spraw uchodźców wynika, że od początku wojny granice Ukrainy opuściło 7 154 448 obywateli (dane z 7.09.2022). Ponad cztery miliony z nich wnioskowało o nadanie statusu uchodźcy lub objęcie ich pobytu innym programem pomocowym. Biorąc pod uwagę łączną liczbę działań mających na celu przekroczenie granicy, do 6 września wyniosła ona 12 324 430 prób.

Jak informuje Straż Graniczna, najwięcej Ukraińców wybiera przejścia graniczące z Polską. Od 24 lutego skorzystało z nich ponad 6,1 mln obywateli Ukrainy. Na powrót do kraju zdecydowało się ponad 4,1 mln osób, również tych, którzy mieszkali nad Wisłą przed wojną.

Źródła: UDI, SSB, UNHCR, MojaNorwegia.pl
Reklama
Gość
Wyślij
Komentarze:
Od najnowszych
Od najstarszych
Od najnowszych


Joanna Kuchnicka

08-10-2022 23:14

andrzej45 napisał:
wszystko jest starannie zaplanowane
Czyli co? Konkretnie.

andrzej marecki

12-09-2022 19:09

wszystko jest starannie zaplanowane

Reklama
Facebook Messenger YouTube Instagram TikTok