Strona korzysta z plików cookies

w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.

Przejdź do serwisu

Pozostało jeszcze:

10
DNI

do startu rozliczeń podatkowych w Norwegii

Rozlicz podatek

Aktualności

Kolejne miliony na pomoc Ukrainie. „To też nasza wojna”

Emil Bogumił

09 maja 2022 14:10

Udostępnij
na Facebooku
Kolejne miliony na pomoc Ukrainie. „To też nasza wojna”

Na zdjęciu: norweska delegacja w trakcie wizyty w Irpieniu. Fot. materiały prasowe Stortingu

Minister spraw zagranicznych Anniken Huitfeldt i przewodniczący Stortingu Masud Gharahkhani odwiedzili Kijów. W stolicy okupowanego państwa spotkali się m.in. z prezydentem Ukrainy Wołodymyrem Zełenskim. Rząd poinformował także o zwiększeniu wsparcia finansowego, które otrzyma atakowany przez Rosję kraj.
–  Odwiedziłam dziś Kijów i lepiej przyjrzałam się sytuacji oraz ogromnym potrzebom mieszkańców. Ukraińcy toczą heroiczną walkę o swoją wolność i swój kraj. Norwegia zwiększa teraz nasz wkład w środki dla państwa ukraińskiego do 300 milionów koron norweskich – poinformowała 8 maja Anniken Huitfeldt. Dotychczasowe wsparcie budżetowe oferowane przez Norwegię wynosiło 200 mln NOK. Ponadto, kraj fiordów przeznaczył dwa miliardy koron na działania humanitarne i pomoc uchodźcom. Wsparł także fundusz zakupu broni dla ukraińskiej armii.

„Wrażenia zabiorę ze sobą do końca życia”

W trakcie wizyty Anniken Huitfeldt i Masud Gharahkhani spotkali się m.in. z prezydentem Wołodymyrem Zełenskim i szefem MSZ Dmytro Kulebą. Politycy, z okazji dnia zakończenia wojny w Europie, uhonorowali poległych. – To były niesamowicie mocne wrażenia, zwłaszcza w taki dzień jak dzisiaj, kiedy powinniśmy świętować zakończenie wojny w Europie. Potem patrzymy na Ukrainę, gdzie ludzie ponownie przeżywają ten dramat – komentuje Huitfeldt.
Przewodniczący parlamentu Norwegii i szefowa MSZ podczas spotkania z prezydentem i ministrem spraw zagranicznych Ukrainy.

Przewodniczący parlamentu Norwegii i szefowa MSZ podczas spotkania z prezydentem i ministrem spraw zagranicznych Ukrainy.Fot. materiały prasowe Stortingu, Flickr.com (CC BY-NC-ND 2.0)

Potrzebę wsparcia Ukrainy podkreślił w niedzielę przewodniczący Stortingu Masud Gharahkhani. – Wrażenia z wizyty na Ukrainie zabiorę ze sobą do końca życia. Fakt, że zarówno minister spraw zagranicznych, jak i ja jesteśmy razem w Kijowie, podkreśla szerokie poparcie polityczne Norwegii dla walki Ukrainy. [...] Moje przesłanie do Zełenskiego było takie, że wojna Ukrainy to też nasza wojna. To walka wolności z tyranią. To atak na naszą demokrację, prawa człowieka i prawo międzynarodowe – podkreślił Gharahkhani.
Poza Kijowem, delegacja z Norwegii odwiedziła m.in. Buczę i Irpień – miasta, w których wojska rosyjskie dokonały masowej zagłady ludności cywilnej.

Poza Kijowem, delegacja z Norwegii odwiedziła m.in. Buczę i Irpień – miasta, w których wojska rosyjskie dokonały masowej zagłady ludności cywilnej.Fot. Jorunn Nilsen, materiały prasowe Stortingu (Flickr.com, CC BY-NC-ND 2.0)

Pieniądze ofiarowane Ukrainie przekazywane są za pośrednictwem Banku Światowego. Norwegia – obok Stanów Zjednoczonych i Wielkiej Brytanii – jest największym fundatorem międzynarodowego funduszu na rzecz odbudowy Ukrainy.

Komunikat prasowy MSZ
Reklama
Gość
Wyślij


Reklama
Facebook Messenger YouTube Instagram TikTok