Bezpłatna opieka medyczna w Polsce

Złóż wniosek

Strona korzysta z plików cookies

w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.

Przejdź do serwisu
Aktualności

Koniec z wymogiem testów po przyjeździe do Norwegii? Są nowe zalecenia

Emil Bogumił

29 stycznia 2022 13:00

Udostępnij
na Facebooku
Koniec z wymogiem testów po przyjeździe do Norwegii? Są nowe zalecenia

Testy na granicy towarzyszą Norwegii niemal przez cały okres pandemii. /zdjęcie poglądowe, fot. Adobe Stock - licencja standardowa

Urząd ds. Zdrowia opublikował nowy raport poświęcony sytuacji epidemicznej w Norwegii. Dokument wydany w ostatnim tygodniu stycznia wskazuje, że wiele gmin dotknął problem nadmiernego obciążenia służby zdrowia oraz innych osób wykonujących pracę ważną społecznie. W piśmie zawarto także nową rekomendację dotyczącą podróży międzynarodowych.
W trzecim tygodniu stycznia służba zdrowia odnotowała spadek osób testowanych na granicy o 43 proc. Nastąpiło także ograniczenie pozytywnych wyników diagnozy wśród podróżujących. Statystyki pogorszyły się jedynie wśród poruszających się autobusem lub samochodem pomiędzy Szwecją i Norwegią.

Jak czytamy w raporcie, instytucja zmienia zalecenia dotyczące testów. – Zakażenia z zagranicy nie są obecnie ważnym czynnikiem. Testowanie na granicy może zostać przerwane. Należy rozważyć możliwość diagnozowania tych przyjezdnych, którzy nie posiadają certyfikatów covidowych. Trzeba być też przygotowanym, by w razie potrzeby rozszerzyć możliwości testowania podróżujących – rekomenduje Urząd ds. Zdrowia.

W Norwegii funkcjonują obecnie trzy restrykcje wjazdowe:

1) rejestracja podróży do Norwegii - dla zaszczepionych i niezaszczepionych,
2) poddanie się testowi na granicy - dla zaszczepionych i niezaszczepionych,
3) wykonanie testu na covid-19 przed wjazdem do Norwegii - tylko dla niezaszczepionych.

Norweskie gminy ugną się pod presją zakażeń?

Wzrastająca liczba zakażeń, a więc osób przebywających na kwarantannie lub w izolacji, staje się problemem norweskich gmin. Jak wynika z raportu Urzędu ds. Zdrowia, 50 proc. z nich zgłasza problemy z obciążeniem w instytucjach miejskich. Sytuacja w czterech z nich oceniana jest jako krytyczna. – Pomoc ze strony władz regionalnych i krajowych może być wymagana w przedszkolach, szkołach, placówkach służby zdrowia oraz innych miejscach ważnych dla społeczeństwa  – czytamy w raporcie. Coraz większa liczba gmin zwraca uwagę, że możliwość utrudnienia działań w ciągu najbliższych trzech tygodni wzrosła do poziomu średniego. 264 z 356 samorządów stworzyło plany awaryjne.

Raport Urzędu ds. Zdrowia podsumowujący czwarty tydzień stycznia 2022 roku
Gminy przeprowadzają masowe akcje testowania na COVID-19. Częsta diagnoza dużej liczby osób ma zapobiec niepotrzebnemu wysyłaniu na kwarantannę.

Gminy przeprowadzają masowe akcje testowania na COVID-19. Częsta diagnoza dużej liczby osób ma zapobiec niepotrzebnemu wysyłaniu na kwarantannę.Fot. materiały prasowe

Do 28 stycznia odnotowano w Norwegii 714 532 zakażeń. Trend zakażeń oceniany jest jako rosnący. Sytuacja epidemiczna pogarsza się w 273 gminach. Rząd zapowiedział, że pierwszego lutego o 19:00 odbędzie się konferencja prasowa, na której określone zostaną restrykcje na nadchodzące tygodnie.
Reklama
Gość
Wyślij
Reklama

Gjelds Monitor

to narzędzie do monitorowania Twoich pożyczek i kart kredytowych w Norwegii.

Porównanie Twoich rat

na tle innych kredytobiorców. Pomocna ocena warunków Twoich pożyczek i kart kredytowych.

Refinansuj i oszczędzaj

Dowiedz się czy możesz obniżyć wysokość swojej raty za pomocą refinansowania.

Ponad 6 500 razy

użytkownicy włączyli monitorowanie swojego zadłużenia w Norwegii.

ZALOGUJ SIĘ

Bezpieczne logowanie przez

Facebook Messenger YouTube Instagram