Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.
Norwegia poprowadzi ćwiczenia wojsk NATO. Mieszkańców czekają duże utrudnienia Aktualności
Maja Zych 25 lutego 2020
13:46

Norwegia poprowadzi ćwiczenia wojsk NATO. Mieszkańców czekają duże utrudnienia

Skomentuj
Ćwiczenia pod nazwą Cold Response odbywają się co dwa lata już od 2006 roku. Soldatnytt / CC BY (https://creativecommons.org/licenses/by/2.0)
Już na początku marca na północy Norwegii przeprowadzone zostaną duże ćwiczenia wojsk NATO pod nazwą Cold Response, w których uczestniczyć będzie nawet 16 tys. żołnierzy z różnych krajów. Manewry będą miały miejsce od Narviku aż po Finnmark, jednak główna część odbędzie się w rejonie Troms – to właśnie tam mieszkańcy muszą się dlatego przygotować na największe utrudnienia, takie jak nadmierny hałas czy wzmożony ruch na drogach.
Tego typu zimowe ćwiczenia już od 2006 roku prowadzone są przez norweskie wojska, które mają duże doświadczenie i wiedzę w kwestii operacji na mrozie i śniegu.
Reklama

Norwegowie dzielą się doświadczeniem

Mimo że ćwiczenia rozpoczynają się oficjalnie 12 marca, to już od stycznia mieszkańcy Norwegii mogą zaobserwować wzmożoną aktywność wojskową na terenie niektórych rejonów kraju – część uczestników przyjechała bowiem nad fiordy z wyprzedzeniem, aby przygotować się do wydarzenia. Jak zawsze celem manewrów jest przygotowanie sił zbrojnych NATO do operacji w trudnych zimowych warunkach, takich jak śnieg i mróz.

Swoje uczestnictwo w ćwiczeniach potwierdziły wojska ze Stanów Zjednoczonych, Wielkiej Brytanii, Holandii, Niemiec, Francji, Belgii, Danii, Finlandii, Szwecji oraz oczywiście Norwegii.

Poniżej: wideo zapowiadające tegoroczne manewry wojsk NATO w Norwegii

Ograniczenia dla mieszkańców

W związku z ćwiczeniami NATO na pewne niedogodności muszą przygotować się też sami mieszkańcy Norwegii. Oprócz zwiększonego ruchu na drogach czy nadmiernego hałasu, trzeba też uważać na wprowadzone przez wojsko ograniczenia – w większości Nordland, Troms oraz Finnmark już od 24 lutego do 24 marca obowiązuje całkowity zakaz fotografowania i filmowania z powietrza. Oznacza to, że wszyscy właściciele dronów muszą w tym czasie dostosować się do wprowadzonych przepisów – złamanie zasad może bowiem prowadzić do odpowiedzialności karnej. 

Dokładny obszar, w którym obowiązuje zakaz, można sprawdzić na stronie norweskich Państwowych Służb Bezpieczeństwa (Nasjonal sikkerhetsmyndighet).
Reklama
Gość
Wyślij
Komentarze:
Od najnowszych
Od najstarszych
Od najnowszych

Bliżej nas