Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.
Powstanie film o pierwszej porażce Hitlera. „Bitwa o Narwik” będzie kosztować ponad 60 milionów koron Historia
Monika Pianowska 23 lutego 2020
08:00

Powstanie film o pierwszej porażce Hitlera. „Bitwa o Narwik” będzie kosztować ponad 60 milionów koron

2
Skomentuj
W bitwie o Narwik brali udział polscy żołnierze (na zdjęciu). wikimedia.org/ Public Domain
Jak donoszą norweskie media, pod koniec bieżącego roku swoją premierę będzie miał film wojenny o starciu pomiędzy żołnierzami III Rzeszy a siłami alianckimi, do którego doszło w 1940 roku podczas hitlerowskiej inwazji na północną Norwegię. Mowa o bitwie z udziałem Polaków o portowe miasto Narwik, do której ekranizacji twórcy obecnie wciąż szukają aktorów.
Projekt Narvik – Hitlers første nederlag otrzymał już dofinansowanie od Norweskiego Instytutu Filmowego (Norsk filminstitutt, NFI) w wysokości 15 milionów koron, a cały budżet wynosi około 63 milionów. Wiadomo do tej pory, że plany zdjęciowe do filmu poza okolicami Narwiku pojawią się również na południu kraju fiordów – w Oslo, Drammen i Rjukan.
Reklama

To nic, że na południu

Chociaż w mediach społecznościowych pojawiły się sceptyczne komentarze internautów odnośnie lokalizacji, producenci mają uzasadnienie. Wybór ostatniej miejscowości pomysłodawcy tłumaczą obecnością nieużywanych trakcji kolejowych, w Drammen natomiast udało im się znaleźć fragmenty ulic do złudzenia przypominające te w Narwiku sprzed bombardowania w czasie II wojny światowej.

Pierwotnie sceny w pomieszczeniach planowano zarejestrować w Polsce, jednak zrezygnowano z nich na poczet Oslo. Twórcy uspokajają także, że większość ujęć i tak zostanie nakręcona na Północy oraz – poza ujęciami portu – w filmie nie zabraknie niepowtarzalnych norweskich krajobrazów.
Niemieckie czołgi po wjeździe do Oslo podczas kampanii norweskiej w kwietniu 1940 roku.
Niemieckie czołgi po wjeździe do Oslo podczas kampanii norweskiej w kwietniu 1940 roku. wikimedia.org/ Bundesarchiv, Bild 183-L03744 / CC-BY-SA 3.0

Pierwszy triumf aliantów

Bitwa o Narwik rozegrała się między 9 kwietnia a 8 czerwca 1940 roku i stanowiła pierwsze zwycięstwo aliantów przeciwko wojskom niemieckim. Z Niemcami, u boku Polaków i Norwegów, walczyli Francuzi i Brytyjczycy. Naruszającego neutralność Norwegii ataku na kraj fiordów wojska III Rzeszy dopuściły się w ramach tzw. operacji Weserübung, która zakładała przejęcie norweskich lotnisk i portów, m.in. tego w Narwiku. Niemcom zależało na mieście również ze względu na linię kolejową, którą transportowali ze Szwecji rudę żelaza istotną dla zbrojenia. Chociaż taktycznie zwyciężyli alianci, nie potrafili wykorzystać swojej przewagi mimo krytycznego położenia wojsk niemieckich na północy kraju fiordów. W czerwcu ewakuowano żołnierzy strony alianckiej.
Reklama
Gość
Wyślij
Komentarze:
Od najnowszych
Od najstarszych
Od najnowszych
DK84
DK84 23-02-2020 19:15

A teraz na Wiejskiej okradają nas jak mogą.

-1
Odpowiedz
Zgłoś komentarz
Miroman
Miroman 23-02-2020 18:30

Cześć i chwała bohaterom .szkoda że nie uderzyli w 1945 na kacapow.tak jak chciał gen.Patton.ale gościa zalatwili w niby wypadku w Monachium. W 1945 bylismy 4 armią świata 500 tys.żołnierzy Polskich pod bronią.

20
Odpowiedz
Zgłoś komentarz
Avida Finans wprowadziła istotne zmiany dla klientów

Avida Finans wprowadziła istotne zmiany dla klientów

Eff.14,9%, 65000kr, 5 år, kost 28730kr, Tot. 93730kr Reklama

Bliżej nas