kr

Kredyt bankowy w Norwegii

Eff. rente 14,9%, 65 000 kr. over 5 år, kost 28 730 kr., Tot. 93 730 kr.

Eff. rente 14,9%, 65 000 kr. over 5 år, kost 28 730 kr., Tot. 93 730 kr.

Aktualności

Norwegia pójdzie w ślady Danii. Jest zielone światło dla paszportów szczepionkowych

Monika Pianowska

08 kwietnia 2021 09:36

Udostępnij
na Facebooku
7

Zaświadczenie o szczepieniu ma stanowić połączenie statusu osoby zaszczepionej i wyniku testu na koronawirusa. stock.adobe.com/licencja standardowa

Państwowy Instytut Zdrowia Publicznego (FHI) wyraził pozytywną opinię odnośnie stosowania w Norwegii tzw. paszportów szczepionkowych. Jak 4 kwietnia zapewniał minister zdrowia Bent Høie, rząd we współpracy z unią Europejską opracowuje właśnie zaświadczenie o szczepieniu, które ma stanowić połączenie statusu osoby zaszczepionej i wyniku testu na koronawirusa.
Chęć Norwegii do korzystania z paszportów szczepionkowych potwierdziła w rozmowie z NRK dyrektor FHI, Camilla Stoltenberg. Podkreśliła jednocześnie, że kraj fiordów chce dostosować się do wymogów unijnych w tej kwestii, ale Instytut Zdrowia Publicznego i Urząd ds. Zdrowia nie otrzymały jeszcze oficjalnego zlecenia UE, by zbadać zasadność wprowadzenia takich dokumentów do użytku w Norwegii.
Również premier Norwegii Erna Solberg, prezentując 7 kwietnia plan stopniowego otwierania kraju fiordów, oświadczyła, że rząd pracuje już nad projektem certyfikatu, który poświadczy, że dana osoba została zaszczepiona, poddała się testowi na koronawirusa lub przeszła zakażenie.

Zaszczepieni pomogą ożywić kulturę i sport

Jak powiedział minister Høie, władze szukają możliwości połączenia prostych rozwiązań cyfrowych do sprawdzania, czy ludzie zostali zaszczepieni albo przebadani. Ma to otworzyć zarówno możliwość podróżowania po Europie, jak i dostęp do konkretnych usług na szczeblu krajowym.
Paszporty szczepionkowe zaczął już m.in. stosować jeden ze skandynawskich sąsiadów, Dania, gdzie upatruje się w nich nadziei na zdynamizowanie życia kulturalnego i sportowego. Status szczepionego po częściowym otwarciu społecznym uprawnia w Danii np. do pójścia do fryzjera, do teatru czy na siłownię.
Status szczepionego po częściowym otwarciu społecznym uprawnia w Danii np. do pójścia do fryzjera, do teatru czy na siłownię.

Status szczepionego po częściowym otwarciu społecznym uprawnia w Danii np. do pójścia do fryzjera, do teatru czy na siłownię. stock.adobe.com/licencja standardowa

Trudno będzie uniknąć podziałów

Szefowa FHI zaznaczyła na łamach NRK, że wyzwaniem będzie takie skonstruowanie zasad korzystania z paszportów covidowych, by nie generowały niesprawiedliwych sytuacji dla grup niezaszczepionych. Certyfikat szczepienia zgodny z międzynarodowymi zaleceniami będzie musiał powstać w Norwegii dodatkowo z uwzględnieniem kwestii zarówno etycznych, naukowych, jak i prawnych.
Jak zapowiedziała premier Solberg, rząd rozważy wdrożenie osobnych przepisów dla zaszczepionych osób, np. zasady kwarantanny w przypadku zakażenia, kwarantanny wjazdowej i tzw. kwarantanny oczekującej.
Reklama
Gość
Wyślij
Komentarze:
Od najnowszych
Od najstarszych
Od najnowszych


pobo _

10-04-2021 06:43

pierdol..lić ten cały system paszportów!!!

Joanna Kuchnicka

09-04-2021 01:12

bojfraoszlo napisał:

...spróbuj odwrotnie...
...a twoja prawica zaboli...


Nareszcie! -7 oznacza +7 ?????????
KRIS czy inny makowski piszcie pod kazdym wpisem o tym lubie nie lubie. Fotki, focie, skriny mile widziane. Bo to NIGDY nic nie wiadomo. Kto z kim i gdzie. Nie wazne. Zeby tylko znow nie wpadl na pomysl ze Polacy na tym forum to tepaki.

boj fra oszlo

08-04-2021 19:57

kris205 napisał:
Dajesz ŁAPKĘ w górę WSKAKUJE ŁAPKA W DÓŁ LEWACKA MN


...spróbuj odwrotnie...
...a twoja prawica zaboli...

kris ***

08-04-2021 18:11

Dajesz ŁAPKĘ w górę WSKAKUJE ŁAPKA W DÓŁ LEWACKA MN

boj fra oszlo

08-04-2021 15:44

...no napewno nie polecisz samolotem i nie bedziesz mogł pracować w dużym stadzie...
...a poza tym możesz robić wsio innego....

Nyga

08-04-2021 12:15

Skończy się tym, że ci bez szczepionki będą wykluczenia że społeczeństwa.

Tomasz Lenartowicz

08-04-2021 11:50

Wprowadzenie paszportów szczepionkowych w Norwegii jest, jak to oni mówią, rund hjørne.
Tyle tylko że nikt nie wiem gdzie ten róg jest…

Reklama
Facebook Messenger YouTube Instagram