Strona korzysta z plików cookies

w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.

Przejdź do serwisu

Pozostało jeszcze:

5
DNI

do zakończenia rozliczeń podatkowych w Norwegii

Rozlicz podatek

Aktualności

Norwegia podaje rękę, talibowie obiecują poprawę: oświadczenie po kontrowersyjnym spotkaniu w Oslo

Emil Bogumił

26 stycznia 2022 12:44

Udostępnij
na Facebooku
Norwegia podaje rękę, talibowie obiecują poprawę: oświadczenie po kontrowersyjnym spotkaniu w Oslo

Spotkania odbyły się w hotelu Soria Moria w Oslo. Fot. Terje Pedersen, NTB (materiały prasowe Norweskiej Pomocy Ludowej)

Norwesko-afgańskie rozmowy dobiegły końca. W spotkaniach, które odbyły się 23 i 24 stycznia, uczestniczyła delegacja, przedstawiciele rządu kraju fiordów oraz działacze organizacje pozarządowych. Uczestnicy dyskusji wydali wspólne oświadczenie.
Norweskie władze uznały rozmowy za sukces. Zwracają uwagę, że powinny przyczynić się do poprawy sytuacji humanitarnej w Afganistanie oraz zwiększenia uwagi na należyte podejście do praw człowieka w państwie rządzonym przez talibów. Największą wartość widzą w rozmowach pomiędzy delegacją reżimu a organizacjami pozarządowymi. 

– Po raz pierwszy od przejęcia władzy talibowie zgodzili się na dogłębną dyskusję polityczną z aktywistkami i innymi liderami opinii w afgańskim społeczeństwie. Twarzą w twarz, w bezpiecznym miejscu, otrzymali jasne przesłanie: legitymizacja władzy pochodzi od samych Afgańczyków. Potrzebne są pojednanie i bardziej otwarty system rządów – skomentowała rozmowy minister spraw zagranicznych Anniken Huitfeldt.

Początek długiego dialogu?

Norweski rząd twierdzi, że styczniowe spotkanie w Oslo to pretekst do wystawienia jasnych żądań talibom. Do działań na rzecz poprawy sytuacji mieszkańców Afganistanu wezwały społeczność międzynarodową, m.in. UE i USA. – Rozumiemy, że taka wizyta wywołała reakcję i w pełni to rozumiemy. To mogło być trudne szczególnie dla osób, które straciły kogoś w Afganistanie. Wartości talibów są dalekie od naszych, ale musimy zmierzyć się z zastaną sytuacją. Taka forma rozmów jest ważna, by zapobiec katastrofie humanitarnej – dodała minister spraw zagranicznych.

Komunikat ministerstwa spraw zagranicznych
Delegacja Norwegii jako główne punkty dialogu wskazała walkę z głodem w Afganistanie, poprawę dostępu do podstawowych usług oraz walkę z wykluczeniem kobiet i dziewcząt z życia publicznego.

Delegacja Norwegii jako główne punkty dialogu wskazała walkę z głodem w Afganistanie, poprawę dostępu do podstawowych usług oraz walkę z wykluczeniem kobiet i dziewcząt z życia publicznego. Fot. Ministerstwo Spraw Zagranicznych Norwegii

Wspólne oświadczenie z jednodniowego spotkania pełniących obowiązki rządu Afganistanu i szeregu osobistości afgańskich w Królestwie Norwegii

Dziś, 23 stycznia 2022 r., w Oslo, stolicy Królestwa Norwegii, odbyło się jednodniowe wspólne spotkanie urzędników działającego rządu afgańskiego z szeregiem osobistości.

Podczas spotkania uczestnicy cierpliwie słuchali nawzajem swoich opinii i wymieniali poglądy na temat aktualnej sytuacji w kraju. Potwierdzili, że Afganistan jest wspólnym domem wszystkich Afgańczyków i podkreślili, że wszyscy Afgańczycy muszą współpracować, aby osiągnąć lepsze wyniki polityczne, gospodarcze i na rzecz bezpieczeństwa w kraju.

Uczestnicy spotkania uznali, że zrozumienie i wspólna współpraca to jedyne rozwiązanie wszystkich problemów Afganistanu. Wszyscy jednym głosem zadeklarowali, że takie spotkania leżą w interesie kraju.

Na koniec uczestnicy podziękowali Norwegii za utorowanie drogi do takiej szansy. ~Ministerstwo Spraw Zagranicznych Norwegii

Organizacje pozarządowe postawiły żądania

W spotkaniu z przedstawicielami talibów uczestniczyli działacze Norweskiej Pomocy Ludowej (Norsk Folkehjelp). Wystosowali do Afgańczyków dwa apele. W pierwszym z nich, wspólnie z pozostałymi aktywistami, zaapelowali o poszanowanie zasad humanitarnych i umożliwienie działania na terenie kraju. Drugi dotyczył podjęcia próby rozminowania kraju. Jak wskazuje organizacja, tereny Afganistanu uznawane są za najbardziej zaminowane na świecie. Od 1978 roku materiały wybuchowe zabiły lub okaleczyły około 35 tys. osób, w tym 1500 w 2020 roku.

W spotkaniu z afgańskim rządem uczestniczyli działacze z Norwegii oraz innych państw europejskich. Wśród nich znalazły się osoby pochodzenia afgańskiego. Ze względów bezpieczeństwa rozmowy nie mogą odbywać się na obszarze zarządzanym przez talibów.
Reklama
Gość
Wyślij
Reklama
Facebook Messenger YouTube Instagram TikTok