Strona korzysta z plików cookies

w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.

Przejdź do serwisu
Aktualności

Norwegia po raz kolejny z niechlubnym tytułem. Wszystko przez wydobycie minerałów z dna morza

Emil Bogumił

10 grudnia 2023 14:30

Udostępnij
na Facebooku
3
Norwegia po raz kolejny z niechlubnym tytułem. Wszystko przez wydobycie minerałów z dna morza

Na zdjęciu: premier Jonas Gahr Støre podczas przemówienia w Dubaju (2.12.2023). Fot. Anne Kristin Hjukse / Statsministerens kontor (Flickr.com, CC BY-NC 2.0)

Norwegię po raz kolejny okrzyknięto „współczesną skamieliną”. Niechlubny tytuł przyznano za decyzję Stortingu, która zezwala na rozpoczęcie wydobycia minerałów z dna norweskiego morza. Aktywiści proekologiczni poinformowali o nietypowym laurze podczas szczytu klimatycznego w Dubaju.
We wtorek 5 grudnia większość w Stortingu zezwoliła na podjęcie prac w celu rozpoczęcia wydobycia minerałów z dna morza. Porozumienie w sprawie zawarli deputowani Partii Pracy, Centrum oraz Partii Postępu i konserwatyści. Decyzja wywołała poruszenie wśród delegatów, którzy od 30 listopada do 12 grudnia przebywają na COP28. To konferencja Organizacji Narodów Zjednoczonych w sprawie zmian klimatu odbywającą się w Zjednoczonych Emiratach Arabskich.

Aktywiści przebywający w Dubaju przyznali trzy tytuły „współczesnej skamieliny”. Najgorzej oceniono prowincję Kanady, Albertę. Na niechlubnej liście Norwegia zajeła drugie miejsce. Na podium uwzględniono także Koreę Południową.

Storting z kontrowersyjną decyzją

Grudniowa decyzja Stortingu miała wywołać poruszenie wśród części osób debatujących w Dubaju. Negatywnie zareagowali na nią m.in. działacze organizacji proekologicznych. – Na konferencji norwescy negocjatorzy ciężko pracują, aby wzmocnić współpracę międzynarodową. Następnie dowiadujemy się, że Norwegia samodzielnie ogłasza jedną z najbardziej kontrowersyjnych decyzji w historii, która dotyczy klimatu i środowiska. To zachowanie destrukcyjne dla pracy osób, którzy podejmują działania w Dubaju – skomentował na łamach E24 Christian Eriksen, przedstawiciel fundacji Bellona, która zajmuje się aktywizmem na rzecz środowiska.

Decyzja Stortingu uznawana jest za kontrowersyjną. Ze stanowiska Unii Europejskiej wynika, że wydobycie minerałów z dna morza nie będzie wspierane, dopóki nie będą znane wszystkie skutki działania wobec klimatu i środowiska.
Norweski rząd uważa, że rozpoczęcie wydobycia jest niezbędne. Minerały mają być przydatne w dobie tzw. zielonej zmiany.

Norweski rząd uważa, że rozpoczęcie wydobycia jest niezbędne. Minerały mają być przydatne w dobie tzw. zielonej zmiany.(zdjęcie poglądowe) Fot. Norsk olje og gass, CC BY-SA 2.0, via Wikimedia Commons

Aktywiści proekologiczni przyznają tytuł „współczesnej skamieliny” państwom, które „robią jak najwięcej, by wnieść jak najmniej w walce o klimat”. Norwegia otrzymała niechlubny laur po raz drugi. W 2021 roku znalazła się w zestawieniu przez ciągłe inwestowanie w przemysł naftowy.

Źródła: E24, MojaNorwegia.pl
Reklama
Gość
Wyślij
Komentarze:
Od najnowszych
Od najstarszych
Od najnowszych


akwatomek

11-12-2023 15:29

Dlaczego co 3-ci noras to 60tka????

Viking V

11-12-2023 07:59

Brawo Norwegia, tak się dba o swój własny kraj, nie słuchać innych tylko korzystać z tego co się posiada, to się nazywa patriotyzm, szczyt klimatyczny w Dubaju, kraj który stoi na ropie, szczyt hipokryzji ekologów.

jan kaczmarek

10-12-2023 17:44

Jedyna szansa Norwegów aby nie wrócili do jaskiń i na drzewa to...targać co tylko się da z dna morza i poniżej dna.
Taka prawda o was, noraski.I tego się trzymajcie, powodzenia.

Reklama
Facebook Messenger YouTube Instagram TikTok