Strona korzysta z plików cookies

w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.

Przejdź do serwisu

Pozostało jeszcze:

4
DNI

do zakończenia rozliczeń podatkowych w Norwegii

Rozlicz podatek

Aktualności

Norwegia nie tak ekologiczna, jak się wydaje? Plany wydobywcze niezgodne z porozumieniem paryskim

Maja Zych

16 sierpnia 2017 08:00

Udostępnij
na Facebooku
1
Norwegia nie tak ekologiczna, jak się wydaje? Plany wydobywcze niezgodne z porozumieniem paryskim

Na zdjęciu: platforma wiertnicza Friggsfeltet na Morzu Północnym. wikimedia.org - Knudsens Fotosenter / DEXTRA Photo - Creative Commons Attribution 4.0 International

Najnowszy raport komitetu doradczego Oil Change International wykazał, że plany rozwoju przemysłu paliwowo-energetycznego w Norwegii są niezgodne z wytycznymi paryskiego porozumienia klimatycznego.
Norweska Minister Finansów Siv Jensen podjęła decyzję o przyznaniu 27 milionów koron na utworzenie Oljevernsenter w Lofoten/Vesterålen. Centrum ma zająć się ochroną przed szkodliwymi skutkami wycieku ropy naftowej oraz ochroną środowiska, a jego działalność jest niezbędna do zrealizowania planów wydobywczych na dalekiej północy. Raport Oil Change International pokazuje jednak, że jeśli Norwegia nie ograniczy swojej działalności w tym sektorze, nie uda jej się wypełnić postanowień porozumienia klimatycznego z Paryża.

Eksport Norwegii zagraża środowisku

Mimo że Norwegowie wprowadzają na terenie kraju ekologiczne rozwiązania i stawiają na odnawialne źródła energii, to sytuacja jest odwrotna w przypadku surowców eksportowanych za granicę. Według najnowszego raportu Norwegia znajduje się obecnie na 7 miejscu na świecie, jeśli chodzi o emisję zanieczyszczeń z eksportu, co daje dziesięciokrotnie wyższą emisję za granicą niż na terenie kraju. Ponadto realizacja planu rozwoju produkcji paliw kopalnych nie współgra z wytycznymi paryskiego porozumienia klimatycznego i może doprowadzić do wzrostu emisji zanieczyszczeń nawet o 150 proc.

Najważniejsze cele paryskiego porozumienia klimatycznego:

– utrzymanie wzrostu średniej temperatury na świecie znacznie niższego niż 2°C i dążenia do tego, by ograniczyć wzrost do 1,5°C

– jak najszybsze osiągnięcie punktu zwrotnego maksymalnego poziomu emisji ~Komisja Europejska

Emisja spalin w Norwegii i w eksporcie.
Emisja spalin w Norwegii i w eksporcie. screenshot: Oil Change International
Emisja z wydobywanych paliw kopalnych w porównaniu do założeń porozumienia klimatycznego.
Emisja z wydobywanych paliw kopalnych w porównaniu do założeń porozumienia klimatycznego. screenshot: Oil Change International

Norwegia musi być przykładem dla innych

Greg Muttitt z Oil Change International twierdzi, że kryzys klimatyczny jest poważnym wyzwaniem i potrzebuje silnego przywództwa, które Norwegia mogłaby zapewnić – tym celu potrzeba jednak odważnych decyzji.  Silje Ask Lundberg, szefowa Związku Ochrony Środowiska (Naturforbundet), uważa, że zaprzestanie szukania nowych złóż i wydawania nowych licencji to minimum, na które musi zdobyć się Norwegia. Twierdzi też, że chociaż ropa naftowa jest głównym źródłem dochodu kraju, to Norwegowie są w stanie poradzić sobie bez niej finansowo.
Reklama
Gość
Wyślij
Komentarze:
Od najnowszych
Od najstarszych
Od najnowszych


Jan Kowalski

16-08-2017 11:10

W calej tej dyskusji o emsji CO2 wszyscy zapominaja, ze ropa naftowa i gaz ziemny to nie tylko paliwa, ale tez surowce dla przemyslu ptrochemicznego. Nawet jak sie uda zastapic w najblizszej przyszlosci konwencjonalne zrodal energii przez tzw. "zielone " zrodla, ktore tak bardzo szielone nie sa, to bez ropy, gazu i zgazowania wegla nie bedzie tworzyw sztucznych, lekow, farb, wlokien sztucznych itd itp.

Reklama
Facebook Messenger YouTube Instagram TikTok