Strona korzysta z plików cookies

w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.

Przejdź do serwisu

Pozostało jeszcze:

10
DNI

do zakończenia rozliczeń podatkowych w Norwegii

Rozlicz podatek

Aktualności

Norwegia najzimniejszym miejscem Europy. Mróz utrzyma się do Wielkanocy?

Emil Bogumił

27 marca 2024 10:02

Udostępnij
na Facebooku
3
Norwegia najzimniejszym miejscem Europy. Mróz utrzyma się do Wielkanocy?

Prognozy pogody zdecydowanie różnią się dla północnej i południowej Norwegii. Fot. Kathrine Lindsay/MET (zdjęcie poglądowe)

Čoavddatmohkki, wieś w gminie Karasjok, okazała się najzimniejszym miejscem Europy. 26 marca termometr stacji pomierowej wskazał - 34,7°C. W Finnmark oraz pozostałych północnych regionach Norwegii mróz utrzyma się także w okresie Wielkanocy.
Wiosenna pogoda zawita m.in. do Oslo. W okresie od 27 marca do 2 kwietnia spodziewana jest temperatura od + 3°C do + 13°C. W świąteczną niedzielę i poniedziałek spodziewane są także niewielkie opady deszczu. W pozostałych miastach progozowane jest:

1. Trondheim – od + 2°C do 11°C,
2. Bergen – od + 4°C do 13°C,
3. Stavanger – od + 5°C do 12°C,
4. Kristiansand – od + 5°C do 12°C,
5. Bodø – od - 4°C do + 4°C,
6. Tromsø – od - 8°C do + 2°C.

Na południu, wschodzie i zachodzie Norwegii spodziewane są także opady deszczu. Na obszarach górskich zamienią się w opady śniegu. W środę, 27 marca Zarząd Dróg Publicznych (Statens vegvesen) wydał ostrzeżenie dla części kierowców. Na trasach Drammen – Hokksund (E134) i Sollihøgda – Hønefoss (E16) występują zatory drogowe. W wielu miejscach kraju, przez wzgląd na opady, widoczność jest utrudniona.

Służby przypominają, że wielkanocne podróży najlepiej planować z wykorzystaniem narzędzi udostępnianych przez Statens vegvesen.

Ekstremalne zimno w Karasjok

Mocno ujemne temperatury mogą występować w gminach na północy, które są oddalone od głównych ośrodków administracyjnych. 26 marca we wsi Čoavddatmohkki w Karasjok (Finnmark) meteorolodzy zmierzyli - 34,7°C. Dzień później termometry wskazywały - 19,7°C. W regionie spodziewane są także opady śniegu. Obszar okazał się najzimniejszą strefą w Europie. Podobne temperatury odnotowano także w północnych regionach Szwecji i Finlandii.
W najbliższych dniach w południowej, wschodniej i zachodniej Norwegii utrzymają się wiosenne temperatury. Najgorętszy okres przypadnie od 30 marca do 1 kwietnia. W kolejnych dniach temperatura zacznie spadać. Możliwe są nocne przymrozki.

Źródła: Yr, MojaNorwegia.pl
Reklama
Gość
Wyślij
Komentarze:
Od najnowszych
Od najstarszych
Od najnowszych


J M

28-03-2024 17:36

Renata Nowak

27-03-2024 21:23

U mnie teraz+4 i pada deszcz

kotadolf .

27-03-2024 17:05

Norwegia (w tej chwili) +8'C!

Reklama
Facebook Messenger YouTube Instagram TikTok