Strona korzysta z plików cookies

w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.

Przejdź do serwisu

Pozostało jeszcze:

10
DNI

do zakończenia rozliczeń podatkowych w Norwegii

Rozlicz podatek

Życie w Norwegii

Godziny otwarcia sklepów w Wielkanoc 2024: kiedy można zrobić zakupy spożywcze i alkoholowe w Norwegii?

Monika Pianowska

26 marca 2024 17:11

Udostępnij
na Facebooku
Godziny otwarcia sklepów w Wielkanoc 2024: kiedy można zrobić zakupy spożywcze i alkoholowe w Norwegii?

W Norwegii w dni ustawowo wolne od pracy sklepy i stałe punkty sprzedaży towarów konsumentom są nieczynne. stock.adobe.com/licencja standardowa

Wszyscy chyba znaleźli się w sytuacji, gdy nagle w okresie świątecznym okazuje się, że w kuchni brakuje niezbędnego produktu lub zakupy robi się na ostatnią chwilę z powodu braku czasu. W tygodniu przed Wielkanocą w Norwegii godziny otwarcia supermarketów czy sklepów monopolowych różnią się jednak od pozostałego czasu w roku. Kiedy więc będzie można w kraju fiordów zrobić zakupy zarówno spożywcze, jak i alkoholowe w okresie wielkanocnym?
W Norwegii w dni ustawowo wolne od pracy sklepy i stałe punkty sprzedaży towarów konsumentom są nieczynne. W przypadku Wielkanocy 2024 r. dotyczy to wówczas Wielkiego Czwartku, Wielkiego Piątku, Niedzieli Wielkanocnej i drugiego dnia świąt. W sobotę przed Wielkanocą sklepy zamykane są zazwyczaj o godzinie 16:00, ale zdarzają się wyjątki.

Są pewne wyjątki

Największe sieci sklepów spożywczych w kraju fiordów, Coop, Rema 1000, Kiwi i Meny będą funkcjonować zgodnie z powyższym schematem.
Kiwi jednak podaje na swojej stronie internetowej, że większość sklepów, które są zwykle otwarte w niedziele, będzie działać w Święta Wielkanocne, czyli w Wielki Czwartek, Piątek i samą Wielkanoc, natomiast w pozostałe dni wszystkie sklepy zachowują normalne godziny otwarcia. W Wielką Sobotę większość sklepów zamknie się o godz 16:00, natomiast te otwarte w niedzielę będą czynne nieco dłużej w sobotę.
Wiele osób zakupy wielkanocne robi na ostatnią chwilę.

Wiele osób zakupy wielkanocne robi na ostatnią chwilę.Źródło: stock.adobe.com/standardowa/Brian

Rema 1000 natomiast 31 marca będzie mieć normalne godziny otwarcia, a 1 kwietnia zapowiada wolne dla pracowników z zaznaczeniem, że sklepy otwarte w niedziele i sklepy w gminach o statusie turystycznym mogą mieć inne godziny otwarcia.
Wyjątkami od reguły są tzw. brustadbu (sklepy o powierzchni nieprzekraczającej 100 m2), stacje benzynowe, a także miejscowości turystyczne takie jak Hafjell, Hemsedal, Kvitfjell czy Geilo. Wyjątki nie dotyczą sprzedaży alkoholu.

Co z napojami wyskokowymi?

Jeśli zatem chodzi o alkohol, który w okresie świątecznym pojawia się na wielu norweskich stołach i w kieliszkach czy kuflach, też należy pamiętać, że zarówno godziny otwarcia Vinmonopolet, jak i sprzedaży piwa w sklepach spożywczych w okresie Wielkanocy uległy zmianie. Podczas gdy 26 marca godziny otwarcia niektórych sklepów państwowej sieci z alkoholem mogą być wydłużone, w środę będą działać w przedziale 10:00-16:00. W Wielki Czwartek i Piątek pracownicy Vinmonopolet mają wolne, podobnie jak w Wielkanoc i w Poniedziałek Wielkanocny. 30 marca sklepy z alkoholem mają działać najpóźniej do 15:00.
Zmianie uległy także godziny sprzedaży piwa w supermarketach czy sklepach spożywczych. Kończy się ona już o 18:00 w środę przed Wielkim Czwartkiem. Wiele punktów kończy także wcześniej sprzedaż piwa w Wielką Sobotę, niektóre już o 15:00, podczas gdy inne, jak w Oslo, sprzedają piwo na normalnym poziomie do 18:00.
Źródła: Kiwi, Vinmonopolet, Nationen, Nettavisen, TV2, kk.no
Reklama
Gość
Wyślij
Reklama
Facebook Messenger YouTube Instagram TikTok