Strona korzysta z plików cookies

w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.

Przejdź do serwisu

Pozostało jeszcze:

4
DNI

do zakończenia rozliczeń podatkowych w Norwegii

Rozlicz podatek

Aktualności

Norwegia na cenzurowanym po skandalu NAV. Europejski Urząd Nadzoru wszczął postępowanie

Monika Pianowska

04 grudnia 2020 14:57

Udostępnij
na Facebooku
4
Norwegia na cenzurowanym po skandalu NAV. Europejski Urząd Nadzoru wszczął postępowanie

W sumie 530 000 osób wystąpiło o zasiłek dla bezrobotnych. MojaNorwegia

Urząd Nadzoru Europejskiego Stowarzyszenia Wolnego Handlu (ESA) wszczął formalne postępowanie przeciwko Norwegii za złamanie przepisów EOG dotyczących prawa do swobodnego przemieszczania się. Chodzi o ograniczenia w pobieraniu świadczeń chorobowych za granicą i skandal związany z ubezpieczeniami społecznymi, jaki wybuchł ubiegłej jesieni. Urząd poinformował o podjęciu działań przeciwko krajowi fiordów w komunikacie prasowym z 25 listopada.
Norweski Urząd Pracy i Polityki Społecznej (NAV) wyjaśnił, że błędnie interpretował przepisy EOG od 2012 r., odkąd w Unii Europejskiej wprowadzono nowe regulacje dotyczące ubezpieczenia społecznego. Błędna praktyka NAV doprowadziła do skazania co najmniej 86 osób za oszustwa związane z ubezpieczeniem społecznym i skazanie minimum 36 osób na karę pozbawienia wolności nawet na 8 miesięcy. W wyniku błędnej interpretacji przepisów EOG spora grupa otrzymała również wysokie roszczenia o zwrot pieniędzy.

Źródło: MN

Wciąż nie jest zgodnie z prawem?

Norwegia wymaga obecnie, aby osoby przebywające w kraju fiordów były uprawnione do niektórych zasiłków chorobowych. Chociaż osoby otrzymujące te świadczenia mogą czasami podróżować za granicę, wymaga to uprzedniej zgody NAV. Zdaniem ESA jednak Norwegia nadal niesłusznie ogranicza prawa EOG beneficjentów pobierających świadczenia chorobowe, wymagając od nich pobytu w Norwegii bez należytego uzasadnienia.
Zatwierdzenie podlega bowiem kilku rygorystycznym warunkom, w tym maksymalnemu limitowi czasu, jaki odbiorcy mogą spędzić w innych państwach EOG. Zdaniem Urzędu Nadzoru Europejskiego Stowarzyszenia Wolnego Handlu takie warunki są sprzeczne z prawem EOG, w szczególności z przepisami dotyczącymi koordynacji systemów zabezpieczenia społecznego i swobodnego przepływu, uzasadnia ESA w listopadowym komunikacie.
Wezwanie ESA wysłane Norwegii jest pierwszym etapem formalnego postępowania w sprawie uchybienia zobowiązaniom państwa członkowskiego EFTA należącego do EOG. Norweski rząd ma teraz dwa miesiące na przedstawienie swojego stanowiska.
Reklama
Gość
Wyślij
Komentarze:
Od najnowszych
Od najstarszych
Od najnowszych


jahu201

06-12-2020 16:19

Rzeczywiście to jest problem, znam osobę I to jest norewg, który musiał brać kredyt by przeżyć. Odrębna sprawą jest nie honorowaniem wyroków sądu norweskiego, mnie zwodzą już 5 rok, nie zapłacono 200 tys koron. Dość mentnie tłumacząc. Również ostatni raz wzywam do zapłaty, później kieruję sprawę do międzynarodowych instytucji. Wystarczy tego.

boj fra oszlo

04-12-2020 19:42

..dokladnie tak...komunikacji brak...a potem obgadywanie i stekanie...

Lysek Spre

04-12-2020 19:12

Mieszkałem w Norwegi 12 lat i nigdy nie miałem problemów z nav, dagpenger, papapermisjon, sykepenger. Może to problem komunikacji (brak znajomosci języka). Jak ktoś nie rozumie co się do niego mówi to powstają problemy

Swojak z PL

04-12-2020 17:47

Czas najwyższy , aby zrobili porządek z norweskim NAV. Norwegowie robią wszystko aby nie wypłacić obcokrajowcom należnych pieniędzy czy to chodzi o zwolnienie chorobowe , zasiłek dla bezrobotnych , AAP, renta itp. Niektórzy ludzie czekają rok na pieniądze np. za chorobowe czy też inne świadczenia bez pieniędzy na życie. Sam NAV opublikował np. że największe zaległości odnośnie dagpenger mają w stosunku do obcokrajowców.

Reklama
Facebook Messenger YouTube Instagram TikTok