Aktualności
Norwegia na cenzurowanym po skandalu NAV. Europejski Urząd Nadzoru wszczął postępowanie
4

W sumie 530 000 osób wystąpiło o zasiłek dla bezrobotnych. MojaNorwegia
Urząd Nadzoru Europejskiego Stowarzyszenia Wolnego Handlu (ESA) wszczął formalne postępowanie przeciwko Norwegii za złamanie przepisów EOG dotyczących prawa do swobodnego przemieszczania się. Chodzi o ograniczenia w pobieraniu świadczeń chorobowych za granicą i skandal związany z ubezpieczeniami społecznymi, jaki wybuchł ubiegłej jesieni. Urząd poinformował o podjęciu działań przeciwko krajowi fiordów w komunikacie prasowym z 25 listopada.
Norweski Urząd Pracy i Polityki Społecznej (NAV) wyjaśnił, że błędnie interpretował przepisy EOG od 2012 r., odkąd w Unii Europejskiej wprowadzono nowe regulacje dotyczące ubezpieczenia społecznego. Błędna praktyka NAV doprowadziła do skazania co najmniej 86 osób za oszustwa związane z ubezpieczeniem społecznym i skazanie minimum 36 osób na karę pozbawienia wolności nawet na 8 miesięcy. W wyniku błędnej interpretacji przepisów EOG spora grupa otrzymała również wysokie roszczenia o zwrot pieniędzy.

Źródło: MN
Wciąż nie jest zgodnie z prawem?
Norwegia wymaga obecnie, aby osoby przebywające w kraju fiordów były uprawnione do niektórych zasiłków chorobowych. Chociaż osoby otrzymujące te świadczenia mogą czasami podróżować za granicę, wymaga to uprzedniej zgody NAV. Zdaniem ESA jednak Norwegia nadal niesłusznie ogranicza prawa EOG beneficjentów pobierających świadczenia chorobowe, wymagając od nich pobytu w Norwegii bez należytego uzasadnienia.
Zatwierdzenie podlega bowiem kilku rygorystycznym warunkom, w tym maksymalnemu limitowi czasu, jaki odbiorcy mogą spędzić w innych państwach EOG. Zdaniem Urzędu Nadzoru Europejskiego Stowarzyszenia Wolnego Handlu takie warunki są sprzeczne z prawem EOG, w szczególności z przepisami dotyczącymi koordynacji systemów zabezpieczenia społecznego i swobodnego przepływu, uzasadnia ESA w listopadowym komunikacie.
Wezwanie ESA wysłane Norwegii jest pierwszym etapem formalnego postępowania w sprawie uchybienia zobowiązaniom państwa członkowskiego EFTA należącego do EOG. Norweski rząd ma teraz dwa miesiące na przedstawienie swojego stanowiska.
Reklama
To może Cię zainteresować
2
06-12-2020 16:19
0
-6
Zgłoś
04-12-2020 19:42
3
0
Zgłoś
04-12-2020 19:12
0
-1
Zgłoś
04-12-2020 17:47
0
-12
Zgłoś