Strona korzysta z plików cookies

w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.

Przejdź do serwisu

  • Oslo, Oslo, Norwegia
  • Bergen, Vestland, Norwegia
  • Jessheim, Akershus, Norwegia
  • Stavanger, Rogaland, Norwegia
  • Kristiansand, Agder, Norwegia
  • Ålesund, Møre og Romsdal, Norwegia
  • Trondheim, Trøndelag, Norwegia
  • Brønnøysund, Nordland, Norwegia
  • Mo i Rana, Nordland, Norwegia
  • Bodø, Nordland, Norwegia
  • Sandnes, Rogaland, Norwegia
  • Fredrikstad, Østfold, Norwegia
  • Drammen, Buskerud, Norwegia

1 NOK

Aktualności

Norwegia musi zmienić podatki i lepiej zachęcać do pracy. Czy jest odporna na trudne czasy?

Emil Bogumił

26 czerwca 2025 15:24

Udostępnij
na Facebooku
1
Norwegia musi zmienić podatki i lepiej zachęcać do pracy. Czy jest odporna na trudne czasy?

Największym elementem wymagającym korekty ma być norweski rynek pracy. Fot. stock.adobe.com/licencja standardowa

Międzynarodowy Fundusz Walutowy (MFW) opublikował raport, w którym ocenił, że gospodarka norweska jest odporna i odpowiednio przygotowana na rosnącą niepewność na rynkach światowych. Potwierdza, że kluczowe wskaźniki – wysoka aktywność gospodarcza, niska stopa bezrobocia i stabilna inflacja – pozwalają Norwegii skutecznie stawić czoła globalnym wyzwaniom.
Delegacja MFW przez cały tydzień prowadziła rozmowy z norweskimi urzędami, środowiskami akademickimi, instytucjami finansowymi, przedsiębiorcami oraz przedstawicielami związków zawodowych. Wstępny raport przedstawiono 26 czerwca w Ministerstwie Finansów.

MFW prognozuje wzrost PKB obszaru „fastlandsøkonomi” (czyli poza sektorem ropy i gazu) na poziomie 1,5 proc. w 2025 roku. Proces ma wspierać wzrost wydatków publicznych, poprawa siły nabywczej oraz obniżki stóp procentowych. Podkreślono, że inflacja, choć spadła, wciąż przewyższa cel inflacyjny banku centralnego, a rynek pracy pozostaje napięty – bezrobocie jest relatywnie niskie.

Nie wszystko działa idealnie

Fundusz zauważył, że aby utrzymać perspektywy długoterminowego wzrostu, konieczne są dalsze reformy. Instytucja rekomenduje w szczególności:

1. Reformę systemu podatkowego – celem jest zwiększenie efektywności podatkowej i rozszerzenie bazy podatkowej.

2. Wzmocnienie zachęt do pracy – poprzez wypracowanie mechanizmów ograniczających odchodzenie pracowników na świadczenia, np. na rencie inwalidzkiej, oraz podniesienie aktywności zawodowej .

Minister finansów Jens Stoltenberg z rządzącej Partii Pracy podkreślił zgodność rekomendacji MFW z kierunkiem polityki rządu. Rada Ministrów przygotowała już propozycję ulg podatkowych dla osób o niskich i średnich dochodach oraz powołała komisję, która opracuje ramy trwałej reformy podatkowej opierającej się na szerokim porozumieniu ponadpartyjnym.
Norweski rynek pracy charakteryzuje się obecnie niskim bezrobociem i dużym zapotrzebowaniem na specjalistów. Nadal występuje potrzeba pozyskiwania pracowników zza granicy.

Norweski rynek pracy charakteryzuje się obecnie niskim bezrobociem i dużym zapotrzebowaniem na specjalistów. Nadal występuje potrzeba pozyskiwania pracowników zza granicy.Fot. Pixabay

Norwegia ma aktywnie działać na rzecz zatrudnienia

MFW z naciskiem podkreśla rolę tzw. „arbeidslinjen”, czyli aktywnej polityki na rzecz zatrudnienia. Kluczowe działania obejmują redukcję liczby osób korzystających z rent inwalidzkich (uføretrygd) oraz podwyższenie wskaźnika zatrudnienia, co wpisuje się w politykę rządu i już podjęte próby wzmocnienia ulg podatkowych.

Instytucja dostrzega, że przemyślana polityka fiskalna, solidna kondycja banków i stabilność rynku pracy stawiają Norwegię w korzystnej pozycji wobec międzynarodowych zawirowań. Jednocześnie zachęca do dalszych reform – szczególnie w obszarze podatków i mechanizmów wsparcia zatrudnienia. Norweski rząd deklaruje, że rekomendacje te są zbieżne z jego priorytetami i działania będą kontynuowane.
Gość
Wyślij
Komentarze:
Od najnowszych
Od najstarszych
Od najnowszych


Xx1

27-06-2025 07:40

Jak mają powstawać miejsca pracy jeśli ludzie, którzy je tworzą muszą brać pożyczki czy sprzedawać akcje by zapłacić formue skatt? Rząd stworzy miejsca pracy na koszt podatników? Praca ma się opłacać a obecnie to ani firma, ani etat się nie opłacają. Opłaca się być „inżynierem’. Ja na rynku pracy uchodźców praktycznie nie widzę.

Facebook Messenger YouTube Instagram TikTok