Strona korzysta z plików cookies

w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.

Przejdź do serwisu

Pozostało jeszcze:

12
DNI

do zakończenia rozliczeń podatkowych w Norwegii

Rozlicz podatek

Aktualności

Norwegia królestwem recyklingu? Mieszkańcy zadbali o odzysk 1,5 mld puszek i butelek

Emil Bogumił

19 marca 2023 11:30

Udostępnij
na Facebooku
Norwegia królestwem recyklingu? Mieszkańcy zadbali o odzysk 1,5 mld puszek i butelek

System kaucji za butelki i puszki pozwala zaoszczędzić jedną TWh energii rocznie. Fot. Katrine Lunke, materiały prasowe Infinitum

Tylko w 2022 roku Norwegowie przekazali do recyklingu 1,5 mld butelek i puszek. Odpady przekazywane są do automatów ustawionych w sklepach. Rekord pobiła placówka w Lillestrøm (Viken), która przyjęła 8,16 mln zużytych opakowań.
Jak wynika z danych Infinitum – operatora norweskiego systemu kaucyjnego – mieszkańcy Norwegii oddali w 2022 roku 921 mln puszek i 601 mln butelek. Przyczyniło się to do przetworzenia 21,6 tys. ton plastiku i 13,2 tys. ton aluminium. Najwięcej odpadów przeznaczonych do recyklingu przyjęła placówka OBS Lillestrøm. Jako jedyna przekroczyła poziom ośmiu milionów. Centrum handlowe dysponuje nowoczesnym automatem, który jednocześnie przyjmuje cały pakiet butelek lub puszek. W większości maszyn odpady przekazywane są po jednej sztuce. – System kaucyjny ułatwia ponowne wykorzystanie wszystkich tego typu materiałów. Jesteśmy zadowoleni, że możemy się do tego przyczynić – komentuje Marcus Løkkeberg, kierownik OBS Lillestrøm.

Sklepy, które w 2022 roku przyjęły największą liczbę odpadów przeznaczonych do recyklingu:

1. Obs Lillestrøm: 8 162 020 puszek i butelek
2. Obs Tromsø: 7 596 823
3. Obs City syd, Trondheim: 7 533 134
4. Obs City lade, Trondheim: 7 379 482
5. Obs Sørlandssenteret, Kristiansand: 5 934 223
6. Obs Haugenstua, Oslo: 5 840 765
7. Obs Marierio, Stavanger: 5 733 400
8. Obs Arendal: 5 562 927
9. Obs Haugesund: 5 069 209
10. Obs Vinterbro, Ås: 4 982 169

Norwegia przykładem dla świata?

Norweski system depozytowy, nazywany także systemem kaucyjnym, uchodzi za najlepszy model ułatwiający recykling puszek i butelek. Od 2018 roku kaucja wynosi dwie korony za opakowania o pojemności do 0,5 litra i trzy korony za większe. Opłaca się ją w momencie kupowania wybranego napoju. Procedurę uruchomiono po raz pierwszy 3 maja 1999 roku. Początkowo do recyklingu przekazywano jedynie puszki aluminiowe i stalowe. Później do systemu włączono butelki plastikowe. – Wszystkie materiały użyte do produkcji puszek i butelek są używane w kółko. W praktyce jest to gospodarka o obiegu zamkniętym – chwali Randi Haavik Varberg, przedstawiciel Infinitum.
Celem systemu jest zachęcenie konsumentów do zwrotu opakowań, aby można je było ponownie wykorzystać w pierwotnej postaci lub poddać recyklingowi i tym samym chronić środowisko przed zaśmiecaniem.

Celem systemu jest zachęcenie konsumentów do zwrotu opakowań, aby można je było ponownie wykorzystać w pierwotnej postaci lub poddać recyklingowi i tym samym chronić środowisko przed zaśmiecaniem. Fot. wikimedia.org/ fot. Wolfmann/ https://creativecommons.org/licenses/by-sa/4.0/deed.en

Wśród atutów norweskiego systemu kaucyjnego wymieniane są nie tylko dbałość o klimat, ale również przyczynianie się do walki z kryzysem energetycznym. W 2022 roku recykling puszek i butelek przyczynił się do zaoszczędzenia energii elektrycznej odpowiadającej rocznemu zużyciu 65 tys. gospodarstw domowych.

Źródła: Infinitum, MojaNorwegia.pl
Reklama
Gość
Wyślij


Reklama
Facebook Messenger YouTube Instagram TikTok