Strona korzysta z plików cookies

w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.

Przejdź do serwisu

Rozlicz podatek za 2023

Aktualności

Norwegia i NASA łączą siły: na Svalbardzie będą obserwować zmiany klimatyczne

Iga Jaruszewska

20 sierpnia 2017 08:00

Udostępnij
na Facebooku
Norwegia i NASA łączą siły: na Svalbardzie będą obserwować zmiany klimatyczne

Ny-Ålesund na Svalbardzie. wikimedia.org/Mateusz War/Creative Commons Attribution-Share Alike 3.0 Unported, 2.5 Generic, 2.0 Generic and 1.0 Generic license

Na początku sierpnia NASA i Kartverket (norweski Urząd ds. Kartografii) podpisały umowę o współpracy. Na jej mocy, w nowej stacji geodezyjnej w Ny-Ålesund na Svalbardzie, będą wspólnie badać zmiany klimatu zachodzące w Arktyce.
Zgodnie z komunikatem, który ukazał się 8 sierpnia na rządowej stronie, NASA wspólnie z Kartverket podpisały umowę o współpracy. Na jej mocy będą opracowywać i rozwijać nowe technologie, które mają m.in. przyczynić się do badania zmian zachodzących w arktycznych wodach i lądolodzie.

Obserwacja zmian w Arktyce

NASA i Kartverket planują wspólne utworzenie supernowoczesnej stacji SLR (z ang. Satellite Laser Ranging – pomiar odległości do satelitów przy użyciu lasera optycznego) położonej około 1050 kilometrów od Bieguna Północnego. Stacja będzie pełniła kluczowe znaczenie dla obserwacji Ziemi w regionach północnych: kontroli satelitów w okolicach bieguna, badanie zmienności poziomu mórz i zmian zachodzących w lądolodzie. Poprzez obserwację na stacji wzrosnąć ma także efektywność transportu morskiego i rolnictwa.

Stacja na dalekiej północy

Zgodnie z umową, Norwegia i NASA zbudują i zainstalują obiekt SLR w bazie naukowo-badawczej na terenie Ny-Ålesund na Svalbardzie. Nowa norweska stacja geodezyjna będzie najdalej położonym na północ obiektem tego typu.
Kartverket rozpoczęło prace konstrukcyjne nad nową stacją w 2014 roku. W tej chwili celem Norwegów jest uruchomienie wszystkich systemów do 2022 roku.
Reklama
Gość
Wyślij


Reklama
Facebook Messenger YouTube Instagram TikTok