Liczba uchodźców przyjmowanych do Norwegii pozostaje wysoka w ujęciu historycznym, jednak zdecydowanie niższa niż w latach 2022-2023.
Fot. Simen Slette Sunde, IMDi (zdjęcie poglądowe)
Od początku rosyjskiej inwazji na Ukrainę Norwegia przyjmowała ponad 30 tys. uchodźców rocznie. Mimo prognozowanej redukcji liczby w 2025 roku, kraj wciąż stoi przed wyzwaniem zapewnienia schronienia blisko 19 tys. uchodźcom.
Od 2022 roku Norwegia musiała zmierzyć się z dużą liczbą uchodźców, głównie z Ukrainy. Rząd, chcąc zapewnić długoterminową stabilność, wdrożył szereg działań mających na celu ograniczenie liczby osób osiedlanych w kolejnych latach. Jak podkreśliła minister pracy i integracji, Tonje Brenna, kluczowe jest, aby proces osiedlania był zrównoważony i nie obciążał nadmiernie lokalnych społeczności.
Urząd ds. Imigracji (IMDi) koordynuje proces osiedlania uchodźców w gminach, które od początku wojny w Ukrainie wykazywały dużą gotowość do współpracy. Chociaż liczba przyjmowanych osób spada, nadal pozostaje na historycznie wysokim poziomie. Wsparcie finansowe dla gmin obejmuje środki na integrację oraz specjalne fundusze dla dzieci przybywających bez opieki rodzicielskiej.
Szczególna troska o dzieci bez opieki
W nadchodzącym roku planuje się osiedlenie 750 nieletnich uchodźców bez opieki, co stanowi priorytet dla IMDi. Ta grupa wymaga szczególnego wsparcia i opieki, dlatego norweskie władze apelują do gmin o zwiększoną gotowość do ich przyjęcia.
W latach 2022 i 2023 każdego roku do Norwegii przyjmowano ponad 30 tys. uchodźców. Jak dotąd w tym roku jest to nieco poniżej 23 tys. Zdecydowana większość pochodzi z Ukrainy. W 2025 roku łączna liczba uciekających do Norwegii przed wojną nie powinna przekroczyć 18,9 tys. osób.
Oczekuje się 20-procentowego wzrostu liczby osiedlanych nieletnich uchodźców bez opiekiFot. Fotolia
IMDi zapewnia gminom dotacje na pokrycie dodatkowych wydatków gmin na zakwaterowanie i integrację. Obejmuje ono ogólne stypendium integracyjne, stypendium dla dzieci, które przyjeżdżają bez rodziców oraz środki na naukę języka norweskiego i wiedzy o społeczeństwie. Po stronie gmin pozostaje zapewnienie odpowiedniej opieki dziennej, zdrowotnej itp.
3 dni temu
0
0
Zgłoś
5 dni temu
0
-3
Zgłoś
7 dni temu
0
0
Zgłoś
01-12-2024 15:19
0
-8
Zgłoś