Rozliczenie podatku
Rozlicz podatek
Rozliczenie podatku
Status pendler
Rozlicz podatek
Status pendler
Druga klasa podatkowa
Rozlicz podatek
Druga klasa podatkowa
Ulga 10%
Rozlicz podatek
Ulga 10%
Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.
Norwegia bliska rozwiązania zagadki: czemu wieloryby popełniają masowe samobójstwo Aktualności
Maja Zych 10 września 2017
08:00

Norwegia bliska rozwiązania zagadki: czemu wieloryby popełniają masowe samobójstwo

Skomentuj
Całe stada wielorybów umierają wpływając na mieliznę. By Bahnfrend (Own work) [CC BY-SA 3.0, via Wikimedia Commons
Naukowiec z Uniwersytetu w Tromsø, Chris Hall, mógł pomóc wyjaśnić przyczynę zbiorowych samobójstw wielorybów, które już od średniowiecza obserwuje się zarówno na Morzu Północnym, jak i w innych częściach świata. Według najnowszych badań przyczyną dziwnego zachowania zwierząt są burze magnetyczne.
Przyczyna zbiorowej śmierci wielorybów, które grupowo wpływają na mieliznę, jest zagadką, nad którą od lat zastanawiają się naukowcy z całego świata. Powstało już wiele teorii, które miały wyjaśniać zjawisko, ale żadna z nich nie została potwierdzona.

Burza magnetyczna – nagłe i intensywne zmiany pola magnetycznego Ziemi spowodowane przez rozbłyski słoneczne, czyli nagłe wydzielenie w atmosferze Słońca ogromnej ilości energii.

Zaburzony kompas

Hipoteza profesora Chrisa Halla z Wydziału Nauk Przyrodniczych i Technologii Uniwersytetu w Tromsø zakłada, że to zaburzenia słoneczne wpływają na błędną nawigację wielorybów, które wpływają na mieliznę i często są skazane na śmierć.

– Wiele gatunków zwierząt nawiguje za pomocą wewnętrznego kompasu. Wybuchy słońca, takie jak na przykład zorza polarna, mogą zaburzyć pole magnetyczne Ziemi i kompas zwierząt zostaje wyłączony – tłumaczy profesor.

Wieloryby, których orientacja zostaje zaburzona mogą przez wiele dni płynąć w złym kierunku i wpływać na plaże, nie będąc tego świadome. Zdarzały się także przypadki, że zwierzęta uratowane przez ludzi, wracały po krótkim czasie w to samo miejsce na pewną śmierć.
Ten moduł wyświetla się tylko na wersji dla telefonów
Reklama

Różne teorie

Naukowcy prześcigali się przez lata w teoriach, które miały wyjaśnić zjawisko, jednak żadna z nich nie dawała odpowiedzi na pytanie, dlaczego tak duże stada w różnych miejscach na Ziemi zachowywały się w ten sam sposób. Ciężko było to uzasadnić chorobą lub wstrząsem po zderzeniu ze statkiem, dlatego pojawiały się także hipotezy, że powodem może być masowe stosowanie sonarów, które miały zaburzać orientację.
Gość
Wyślij
Dodaj zdjęcie
Komentarze:
Od najnowszych
Od najstarszych
Od najnowszych

Bliżej nas