Kredyt konsumencki w Norwegii
Eff.rente 14,0%, 65 000kr. over 5 år,etablering 950kr., Totalt 89 093 kr.
Sprawdź
Podatki w Norwegii to nasza specjalność
Sprawdź
Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.
Nie ma paszportu, traktowana jest jako zaginiona. Los Silje Garmo wciąż w rękach Polski? Aktualności
Anna Moczydłowska 02 sierpnia 2018
08:00

Nie ma paszportu, traktowana jest jako zaginiona. Los Silje Garmo wciąż w rękach Polski?

2
Skomentuj
Mał Eira pierwsze urodziny obchodziła w Polsce. fot. Grzegorz Czarny Maciejewski
Rok po nagłośnieniu sprawy przez media, decyzja zapadła – Norweżka Silje Garmo, która uciekła z ośrodka Barnevernet, nie otrzyma azylu na terenie Polski. Prawnicy kobiety z Instytutu Ordo Iuris zapowiadają: będziemy walczyć dalej.
Podczas briefingu prasowego z udziałem Norweżki, działacze Ordo Iuris zapowiedzieli złożenie odwołania ws. przyznania prawa do azylu. Jak zaznaczają, Ministerstwo Spraw Zagranicznych odrzuciło wniosek pomimo analizy Urzędu ds. Cudzoziemców, który potwierdził zagrożenia dla praw człowieka.

– Jestem zawiedziona decyzją ministerstwa, ale będziemy kontynuować walkę. Dziękuję za wsparcie. Mam nadzieję, że polskie władze wsłuchają się w głos nie tylko mój, ale też tych, którzy mnie wspierają – mówiła w trakcie konferencji Silje Garmo.

Zaginiona i bez paszportu

Prawnicy obecni na konferencji podkreślali, że wbrew przekonaniu MSZ, iż sytuacja ich podopiecznej jest uregulowana, wygląda to zupełnie inaczej. Silje Garmo w systemie Schengen bowiem nadal występuje jako zaginiona. Ponadto unieważniony jest jej paszport.

– Nawet prawomocne zakończenie sprawy przez Barnevernet nie rozwiązuje problemu. Jeśli kobieta wraz z córką wrócą do Norwegii, nic nie stoi na przeszkodzie, aby Barnevernet ponownie chciało odebrać dziecko. Liczymy, że polskie władze będą w stanie dostrzec zagrożenie systemowe, z którym mamy do czynienia – mówił obecny na miejscu mec. Maciej Kryczka.

– Mamy podstawy przypuszczać, że minister nie rozeznał sprawy w sposób wystarczający. Stąd, w nadziei na tym razem należytą analizę materiału dowodowego w tej sprawie, liczymy na silne poparcie opinii publicznej – dodał mec. Bartosz Lewandowski.

Nieznany fakt

Prawnicy wskazali również na nieznany dotąd fakt. Ponoć norweski pełnomocnik Garmo w Norwegii złożył wniosek o dołączenie do akt sprawy notatki ze spotkania szefa polskiego MSZ i ambasadora Królestwa Norwegii w Polsce. Ambasador miał nie wykluczyć, że – jeśli Norweżka zdecyduje się wrócić do ojczyzny – postępowanie, mające na celu odebrania jej dziecka, zostanie wznowione.

Przedstawiciele Ordo Iuris przypomnieli, że według norweskich przepisów, osoby które uciekły z Norwegii w obawie przed decyzją Urzędu ds. Dzieci Barnevernet, mogą podlegać sankcji karnej w postaci ograniczenia wolności do dwóch lat.

Brak interesu RP

We wniosku uzasadniającym odmowę przyznania Garmo i jej córce azylu, czytamy, że Minister Spraw Zagranicznych, przystępując do rozpatrzenia wniosku Szefa Urzędu, musiał przede wszystkim „ocenić podstawy prawne instytucji azylu i rolę, jaka przewidziana jest dla niego w procesie udzielenia tej formy ochrony”. Konkluzją ośmiostronicowego dokumentu jest orzeczenie jakoby przedstawione przez Norweżkę argumenty nie wykazały istnienia w sprawie ważnego interesu Rzeczpospolitej Polskiej, a co za tym idzie ministerstwo odmawia przyznania norweskiej matce azylu.

– Potwierdziły się nasze obawy. Chociaż Urząd ds. Cudzoziemców potwierdził naruszenia praw człowieka w sprawie Silje Garmo i jej córki, […] polski MSZ nie znalazł odwagi, by wystąpić w obronie matki i dziecka przeciwko interesom norweskiej dyplomacji – komentował Prezes Instytutu Ordo Iuris i pełnomocnik Silje Garmo, adw. Jerzy Kwaśniewski.
Czy uważasz, że Silje Garmo powinna otrzymać azyl w Polsce?
Tak
36.23%
Nie
61.25%
Nie mam zdania
2.53%
łącznie głosów: 1187
Reklama
Gość
Wyślij
Komentarze:
Od najnowszych
Od najstarszych
Od najnowszych
SailorMoon
SailorMoon 03-08-2018 17:47

i bardzo dobrze mamy dosc wlasnej patologi zeby importowac kolejne
jeszcze Norwegia zabierze fundusze fundacji Batorego i gdzie sie podzieje wtedy wszyscu z opozycji

37
Odpowiedz
Zgłoś komentarz

Bliżej nas