Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.
Nie daj się nabrać przed rozliczeniem podatku: Skatteetaten ostrzega przed oszustami Aktualności
Monika Pianowska 03 kwietnia 2019
10:28

Nie daj się nabrać przed rozliczeniem podatku: Skatteetaten ostrzega przed oszustami

Skomentuj
Skatteetaten nigdy nie zamieszcza w wiadomościach linków i nie prosi o ich klikanie. pxhere.com/ CC0 Public Domain
Chociaż świadomość tego, jak ważna jest ochrona danych osobowych, staje się wśród internautów coraz bardziej powszechna, oszuści wciąż liczą na powodzenie w zdobyciu od nich poufnych informacji. Przed falami tzw. phishingu szczególnie w okresie rozliczeń podatkowych ostrzega norweski urząd Skatteetaten.
4 kwietnia 2019 prawie 5 milionów osób otrzyma wgląd do swoich wstępnych rozliczeń z Norwegii (skattemelding). Moment, w którym podatnicy czekają na informacje od Skatteetaten, że gotowy skattemelding czeka w skrzyce odbiorczej, wydaje się idealny dla przestępców chcących wykraść ich poufne dane. Podobnie jak w poprzednich latach oszuści mogą podszywać się pod urzędników i wysyłać zarówno maile, jak i SMS-y, w których pod pretekstem np. weryfikacji dokumentu poproszą o hasła do logowania czy szczegóły konta bankowego bądź otwarcie załączonego do wiadomości linku.
Reklama

Link od skarbówki? To pułapka

Chociaż układ graficzny, adres i treść odwzorowująca pismo urzędowe mogą wprowadzić w błąd, do złudzenia przypominając autentyczną wiadomość od Skatteetaten, należy mieć na uwadze pewne kryteria.

Przede wszystkim Urząd Podatkowy nigdy nie prosi drogą mailową ani SMS-ową o informacje z karty kredytowej, kody zabezpieczające, hasła, rachunki, kopie dokumentów tożsamości (jak prawo jazdy bądź paszport) czy też numer konta. Wiarygodna korespondencja odbywa się wyłącznie po zalogowaniu się przez strony skatteetaten.no lub system Altinn. Jeśli podatnik nie posiada tam konta, dokumenty w wersji papierowej otrzymuje pocztą.
Szef ds. bezpieczeństwa Skatteetaten zaleca, żeby podchodzić sceptycznie do wiadomości otrzymanych rzekomo od urzędu – nawet jeśli mail okazałby się wiarygodny, lepiej porównać adres nadawcy z wcześniejszą oryginalną korespondencją z urzędem, sprawdzić dane, język etc. I chociaż to w przypadki internautów odruchowe, nie klikać bezkrytycznie w przypadkowe linki. W razie wątpliwości najlepiej skontaktować się z samą instytucją przez stronę skatteetaten.no lub telefonicznie 800 80 000.
Reklama
Gość
Wyślij
Komentarze:
Od najnowszych
Od najstarszych
Od najnowszych
Wakacje kredytowe i refinansiering w Norwegii [Video]

Wakacje kredytowe i refinansiering w Norwegii [Video]

Eff.14,9%, 65000kr, 5 år, kost 28730kr, Tot. 93730kr Reklama

Bliżej nas