Strona korzysta z plików cookies

w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.

Przejdź do serwisu

Pozostało jeszcze:

7
DNI

do zakończenia rozliczeń podatkowych w Norwegii

Rozlicz podatek

Aktualności

„Nic nie płaćcie, to fałszywki”: Rada Konsumenta uspokaja oskarżonych o nielegalne ściąganie filmów

Monika Pianowska

07 czerwca 2018 10:26

Udostępnij
na Facebooku
„Nic nie płaćcie, to fałszywki”: Rada Konsumenta uspokaja oskarżonych o nielegalne ściąganie filmów

W Norwegii ściganiem osób nielegalnie pobierających materiały z internetu nie zajmują się na własną rękę firmy adwokackie. wikimedia.org/ fot.Clemensfranz/ CC BY-SA 3.0

Norweska Rada Konsumenta (Forbrukerrådet) przestrzega przed stosowaniem się do treści listów rozesłanych na przełomie maja i czerwca pod norweskie adresy na terenie całego kraju. Nadawca korespondencji podający się za firmę prawniczą wzywa do zapłaty za rzekome nielegalne pobranie zdjęć i filmów z internetu.
W ostatnich dniach posiadacze skrzynek na listy mogli w nich znaleźć niepokojącą zawartość. Koperty od spółki przedstawiającej się jako zarejestrowana w Niemczech kancelaria adwokacka Hengeler & Latham skrywały bowiem oskarżenie o naruszenie własności intelektualnej i żądanie rekompensaty w wysokości 3770 koron.

Nie dajcie się nabrać

Forbrukerrådet uspokaja jednak, że to oszustwo. Prosi, aby nie odpowiadać na listy ani tym bardziej nie płacić oczekiwanej kwoty, tylko zgłosić fakt otrzymanej korespondencji policji oraz przekazać funkcjonariuszom jej kopię. Nawet jeśli wygląda wiarygodnie, nie wystarczy informacja, że plik z filmem został nielegalnie pobrany na dany adres IP albo za pośrednictwem Wi-Fi adresata. Takie rzeczy należy rzetelnie udowodnić, a przede wszystkim sprawami bezprawnego korzystania z multimediów w sieci zajmują się odpowiednie służby, a nie prywatna firma.
Dodatkowo ta listownie dochodząca sprawiedliwości wydaje się funkcjonariuszom mało wiarygodna: Hengeler & Latham ma prawie pustą stronę internetową i nie da się z nią skontaktować telefonicznie.
Tak wyglądają listy od naciągaczy, przed którymi ostrzega Rada Konsument.
Tak wyglądają listy od naciągaczy, przed którymi ostrzega Rada Konsument. Źródło: forbrukerradet.no/siste-nytt/ikke-betale-svindelkrav-fra-hengeler-latham/screenshot
Reklama
Gość
Wyślij


Reklama
Facebook Messenger YouTube Instagram TikTok