Sprawdź, czy masz prawo do odpisów pendlera

Zrób test
Aktualności

Negatywny wynik na koronawirusa gwarancją wjazdu do Norwegii: te osoby muszą robić testy

Monika Pianowska

09 listopada 2020 12:03

Udostępnij
na Facebooku
24

Badanie należy wykonać nie później niż 72 godziny przed przybyciem do Norwegii. adobe stock/ licencja standardowa

Zgodnie z ostatnimi rządowymi postanowieniami o zaostrzeniu środków do walki z rozprzestrzenianiem się zachorowań na covid-19 podróżni muszą się liczyć z nowym rygorem przed wjazdem na teren Norwegii. Od 8 listopada bowiem granicę kraju fiordów – poza kilkoma wyjątkami – mogą przekroczyć wyłącznie osoby z negatywnym wynikiem testu na koronawirusa.
6 listopada w komunikacie na stronie rządowej norweskie władze uściśliły, jakie badania upoważniają do wjazdu na teren Norwegii, kto ewentualnie może z nich zostać zwolniony oraz jakie konsekwencje czekają podróżnych, którzy nie wywiążą się z obowiązujących wymogów.

Badanie musi być nowe

Jak zauważyła minister sprawiedliwości i zarządzania kryzysowego Monica Mæland, do rozwoju infekcji w Norwegii w sporej mierze przyczyniają się zarażone osoby przybywające nad fiordy z zagranicy. Właśnie dlatego teraz cudzoziemcy muszą przed przekroczeniem norweskiej granicy przedstawić negatywny wynik testu COVID-19. Inaczej spotkają się z odmową wjazdu do Norwegii.
Wymóg ten dotyczy obcokrajowców, którzy przybywają do Norwegii z obszaru objętego obowiązkiem kwarantanny (państw zaznaczonych na czerwono na mapie infekcji). Zatwierdzoną metodą testową jest PCR lub szybki test antygenu. Badanie należy wykonać nie później niż 72 godziny przed przybyciem do Norwegii.
Dokument potwierdzający wynik testu musi być wystawiony w języku norweskim, szwedzkim, duńskim, angielskim, francuskim lub niemieckim. Dla ułatwienia powstanie formularz, który będzie można wykorzystać do udokumentowania negatywnego wyniku testu, jednak korzystanie z niego nie jest wymagane.
Poniżej: odnośnik do aktualnych wymagań testowych norweskich władz.

Pracownicy z krajów nordyckich i tranzyt: kto jeszcze nie musi robić testów?

Cudzoziemcy, którzy przy wjeździe do kraju fiordów nie będą w stanie udokumentować negatywnego wyniku testu covid-19, mogą zostać wydaleni, tj. nie będą mieli możliwości wjazdu do Norwegii. Wymóg dotyczy większości obcokrajowców, którzy nie mieszkają w Norwegii. Istnieją jednak wyjątki, w tym cudzoziemcy niezbędni do prawidłowego funkcjonowania krytycznych funkcji społecznych lub zadbania o podstawowe potrzeby ludności.
Z testów zwolnione są także osoby podróżujące przez Norwegię w ramach tranzytu oraz regularnie kursujący między Norwegią a Szwecją lub Finlandią w celach zawodowych lub naukowych, a także personel dyplomatyczny i konsularny akredytowany w kraju fiordów. Jeśli jednak chodzi o personel medyczny, który przebywa poza Norwegią dłużej niż siedem dni, test jest wymagany.
Pozostałe wyjątko to: osoby ubiegające się o azyl i uchodźcy, cudzoziemcy posiadający zezwolenie na pobyt w ramach imigracji rodzinnej, obcokrajowcy zaproszeni przez władze Norwegii do udziału w negocjacjach międzynarodowych oraz wchodzący w skład delegacji przyjeżdżających do Norwegii zgodnie z międzynarodowymi zobowiązaniami oraz personel wojskowy przybywający nad fiordy transportem niekomercyjnym.
Reklama
Gość
Wyślij
Komentarze:
Od najnowszych
Od najstarszych
Od najnowszych


Girlinnorway

02-12-2020 15:21

Musisz mieć potwierdzenie przebycia choroby w postaci dodatniego testu pcr/rt-pcr. Niestety test na obecność przeciwciał nie wystarczy

Girlinnorway

02-12-2020 15:20

Ja z nieco innej beczki. Mam potwierdzenie przebycia covida w postaci testu rt-pcr, domyślam się, ze muszę mieć jego tłumaczenie przysięgłe. Ale do sedna, czy na lotnisku w Norwegii jedynie okazuję wynik, czy Oni będą w jakiś sposób sprawdzać autentyczność tego testu?

Tomeks13

18-11-2020 18:59

Jak można dokumentować że przeszedłem covid 19? Jaki test tutaj jest akceptowany? Na przeciwciala?

darek krajewski

13-11-2020 16:16

obydwa Norwegia uznaje , nie uznaje testu z krwii

darek krajewski

13-11-2020 16:14

obydwa Norwegia uznaje , nie uznaje testu z krwii

boj fra oszlo

13-11-2020 11:26

...czy ty napewno masz norweskiego narzeczonego?
...chłop nie chce pomóc..czy niekumaty?
...chyba ze mu nie zależy żebyś miała tutaj rejestr?
...lub ty chcesz mu zrobić niespodzianke...i załatwić wszystkie dokumenty zeby móc mu się oświadczyć...

Zuza66

12-11-2020 22:34

Dobry wieczór wszystkim. Bardzo proszę o poradę. Mieszkam w Norwegii rok, przez niesamowitą powolność urzędów + pandemię od roku nie jestem w stanie się zameldować/dostać pozwolenie na pobyt. Mieszkam z narzeczonym, Norwegiem. Czy w sytuacji gdzie nie ma mnie w żadnym norweskim rejestrze po powrocie z np Świąt w Polsce będę musiała odbyć kwarantannę w hotelu?
Moje jedyne dowody na zamieszkanie to nazwisko na skrzynce pocztowej, adres w banku + wstępnie zaakceptowana aplikacja do UDI.
Da się 'na słowo' czy na lotnisku sprawdzają fødselsnummer a jak nie ma to wypad do hotelu/ z powrotem?

jan kowalski

12-11-2020 18:33

Paweł Rozlazlu daj znać jak juz przylecisz do no. czy nadal nic sie nie zmieniło

b v

11-11-2020 19:30

Norwegia pisze o testach PCR. U nas są testy „ Test PCR na koronawirusa (FRANKD)” oraz „ Test RT-PCR” wiec który należy zrobić?

Paweł Rozlazły

11-11-2020 09:08

Ok. Dzieki!

Reklama
Facebook Messenger YouTube Instagram