12
dni
do startu rozliczeń podatkowych w Norwegii!
Odzyskaj podatek
Pieniądze w 2 tygodnie!
zamknij
Aktualności

Do Norwegii tylko z negatywnym wynikiem testu na koronawirusa: nowe obostrzenia w kraju fiordów

Emil Bogumił

05 listopada 2020 12:58

Udostępnij
na Facebooku
22

Jeśli obostrzenia zahamują falę zachorowań, środki ostrożności zostaną ograniczone przed świętami Bożego Narodzenia. Fot. MN

Premier Erna Solberg przedstawiła piątego listopada nowe obostrzenia, które towarzyszyć będą w najbliższych tygodniach mieszkańcom Norwegii, ale także i podróżnym. Do najważniejszych należy obowiązek przedstawienia zaświadczenia o negatywnym wyniku testu na COVID-19 po przybyciu do Norwegii. Nowe restrykcje mają pozwolić Norwegom unormować sytuację epidemiczną przed Bożym Narodzeniem.
Reklama
– Obecnie potrzebne są bardziej rygorystyczne środki ostrożności. Musimy wspólnie wziąć odpowiedzialność za społeczeństwo. W nadchodzących tygodniach musimy jak najwięcej przebywać w domu i ograniczyć kontakt z innymi. Krzywa zakażeń staje się coraz szybciej rośnie tygodnia na tydzień – powiedziała na konferencji prasowej Erna Solberg. Premier przedstawiła również szereg nowych obostrzeń, które zostaną wprowadzone w kraju:

  • Podróżni z krajów czerwonych muszą przedstawić zaświadczenie o negatywnym wyniku testu na COVID-19 po przybyciu do Norwegii. Test należy wykonać na mniej niż 72 godziny przed wjazdem. Jeżeli dana osoba nie przedstawi odpowiedniego dokumentu, służby mogą odmówić jej wjazdu. Obostrzenie będzie obowiązywać od północy 9 listopada. Zasada nie dotyczy osób, które posiadają norweskie obywatelstwo lub osób zamieszkałych w Norwegii. Wyjątek stanowią też osoby, które regularnie przyjeżdżają do kraju fiordów ze Szwecji i Finlandii w celu podjęcia pracy, przepis także nie dotyczy tranzytu.

  • Osoby, które przyjeżdżają do Norwegii i nie mają stałego miejsca zamieszkania oraz nie zapewnia go pracodawca lub osoba dla której wykonujemy zlecenie, zobowiązane są do pozostawania przez 10 dni w hotelu, który stanie się dla nich miejscem kwarantanny. W tym czasie muszą poddać się testom na obecność Sars-Cov-2. Okres izolacji można skrócić w szczególnych wypadkach, kiedy osoba przebywająca na kwarantannie zwróci się do służb medycznych. Szczegółowe restrykcje w tej sprawie zostaną opublikowane, kiedy sprawę zbada Helsedirektoratet.

Wymóg testu dotyczy wszystkich osób, które wjeżdżają do Norwegii: pracowników, ich rodzin oraz turystów. Członkowie rodziny odwiedzającej nas w kraju fiordów zobowiązani są do odbycia kwarantanny w hotelu, a nie w miejscu zamieszkania osoby przebywającej w Norwegii.~~MN

  • Wprowadza się limit 20 osób na zgromadzeniach publicznych oraz 50 na imprezach zamkniętych. Może on wzrosnąć do 200, jeśli organizator wydarzenia zapewni uczestnikom 200 miejsc siedzących w bezpiecznych odstępach.

  • Restauracje sprzedające alkohol nie mogą wpuszczać nowych gości po 22:00 oraz sprzedawać alkoholu po północy. Obostrzenie zacznie obowiązywać od północy 7 listopada.

Nowy pakiet obostrzeń dla gmin

Rada Ministrów zaproponowała również gminom, w których sytuacja epidemiczna jest trudna, wdrożenie lokalnych restrykcji. Wśród nich znalazły się: ograniczenia w organizacji sportu amatorskiego oraz aktywności fizycznej dzieci i młodzieży, zamknięcie lokali gastronomicznych o 22:00, ograniczenia dotyczące organizacji wydarzeń masowych oraz czasowe zamknięcie instytucji kultury oraz obiektów sportowych. Erna Solberg zaapelowała także do mieszkańców Norwegii, by ograniczyli podróże krajowe oraz zachowywali co najmniej dwumetrowy odstęp podczas kontaktu z seniorami i innymi osobami znajdującymi się w grupie wysokiego ryzyka.
Do piątego listopada Norwegowie odnotowali 22 578 przypadków zakażeń koronawirusem.

Do piątego listopada Norwegowie odnotowali 22 578 przypadków zakażeń koronawirusem. Źródło: Fot. Adobe Stock/ licencja standardowa

– Wymóg okazania zaświadczenia o negatywnym wyniku testu na obecność koronawirusa jest podobny do środków, które wprowadzono w Danii. Wprowdzamy go dla podróżujących z krajów oznaczonych jako czerwone. Jest to dodatkowe zabezpieczenie, funkcjonujące obok 10-dniowej kwarantanny – skomentowała nowe obostrzenie Erna Solberg.

Kończąc konferencję, członkowie Rady Ministrów zaapelowali o wzięcie wspólnej odpowiedzialności za norweskie społeczeństwo. Zwrócili uwagę, że nadchodzące tygodnie nie będą czasem na imprezy, a na domową izolację. Twierdzą, że dostosowanie się do nowych środków pozwoli Norwegom zlikwidować większość obostrzeń jeszcze przed Bożym Narodzeniem.
Reklama
Gość
Wyślij
Komentarze:
Od najnowszych
Od najstarszych
Od najnowszych


Riggman

08-11-2020 22:04

Stoczkowska napisał:
Chciałabym na Święta Bożego Narodzenia sprowadzić do mnie tatę, czy jest to możliwe w obecnej sytuacji?
Jak tata bedzie mial negatywny korona wirus test to wjedzie a jak poztywny to bedzie mial przeje%%&e wiec lepiej niech tata nie fiknie na zawal

TOMASZ MICHALSKI

08-11-2020 19:44

Moja Norwegia to takie Wiadomości w 1 programie tvp.

Stoczkowska

08-11-2020 18:56

Chciałabym na Święta Bożego Narodzenia sprowadzić do mnie tatę, czy jest to możliwe w obecnej sytuacji?

Riggman

08-11-2020 16:37

zeby wjechac bez zadnych testow musicie miec panowie i panie varig opphold czyli staly pobyt lub paszport norweski
Staly pobyt wcale nie jest trudno uzyskac, jedyny warunek 5 lat w norwegii, udkumentowana praca z 5 lat i jezyk bo to po norwesku jest spotkanie

Dariusz Sobczak

08-11-2020 14:45

musisz mieć stały numer personalny

robi.carlos

06-11-2020 21:29

Jest dokładniejsze wyjaśnienie:

Wymóg negatywnego wyniku testu nie dotyczy :

Obywatele Norwegii
Osoby zamieszkałe w Norwegii z pozwoleniem na pobyt lub prawem pobytu w Norwegii
Osoby, które są bezwzględnie niezbędne do prawidłowego funkcjonowania krytycznych funkcji społecznych lub zaspokajania podstawowych potrzeb ludności, a w przypadku odmowy wjazdu istnieje zagrożenie dla życia i zdrowia
Ludzie w tranzycie
Osoby, które regularnie przyjeżdżają do Norwegii ze Szwecji lub Finlandii w celu podjęcia pracy lub nauki, z wyjątkiem personelu medycznego, który przebywał poza Norwegią dłużej niż siedem dni
Osoby ubiegające się o ochronę (azyl) w Norwegii lub posiadające zezwolenie na pobyt jako uchodźca transferowy (uchodźca kwotowy)
Osoby posiadające zezwolenie na imigrację rodzinną
Osoby, które mogą okazać paszport dyplomatyczny lub służbowy
Osoby, które zostały zaproszone przez władze norweskie do udziału w międzynarodowych negocjacjach lub które są częścią delegacji przybywających do Norwegii zgodnie z międzynarodowymi zobowiązaniami Norwegii
Personel wojskowy

God Riff

06-11-2020 19:47

meldunek to za mało, musi być udi.

Piotr De

06-11-2020 05:52

Dokładnie tak. Obywatele norwescy i osoby mieszkające w Norwegii.
Ale MN musi mieć hot więc jak zwykle puszcza nie pewną i nie do końca sprawdzoną informację.

robi.carlos

05-11-2020 19:51

Na norweskiej stronie pisze ze zwolnieni są obywatele Norwegii i osoby mieszkające w Norwegii. Nic nie ma stałym pobycie.

maciasb01

05-11-2020 19:13

Mam pytanie, dziewczyna przylatuje do mnie jutro rano na dwa tygodnie, czy bada ja obowiązywać te obostrzenia? Nie musi przebywać podczas kwarantanny w hotelu i normalnie wróci. To jest tylko dla tych co przylatuja po 9 listopada. Dobrze rozumiem?

Reklama
Facebook Messenger YouTube Instagram