Strona korzysta z plików cookies

w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.

Przejdź do serwisu

Rozlicz podatek za 2023

Aktualności

Nawet 25 tys. koron za pracownika: rusza nowe wsparcie dla firm

Emil Bogumił

15 marca 2021 11:00

Udostępnij
na Facebooku
3
Nawet 25 tys. koron za pracownika: rusza nowe wsparcie dla firm

Nowy program ma zachęcać pracodawców do ponownego zatrudnienia osób wysłanych na permittering oraz zwolnionych. Fot. Adobe Stock, licencja standardowa

Ministerstwo Finansów ogłosiło nowy program skierowany do firm i pracowników. Przedsiębiorstwa, które zdecydują się przywrócić do pracy osoby wysłane na permittering, mogą liczyć na rekompensatę. Wsparcie może sięgać 25 tys. NOK miesięcznie za jednego pracownika.
O wdrożeniu nowego programu poinformował 14 marca minister finansów Jan Tore Sanner. – Musimy unikać wysokiego odsetka bezrobotnych. Celem tego programu jest szybszy powrót do pracy osób wysłanych na permittering. Zachęcałbym wszystkich pracodawców do zapoznania się z programem, zastanowienia się, czy wpłynie on na ich działalność i czy mogą przywrócić kogoś do pracy. Mam nadzieję, że będzie to przydatne dla niektórych firm – przyznał szef resortu finansów. 

Według założeń rządowych program ma stworzyć lepsze warunki wzrostu dla przedsiębiorstw funkcjonujących w Norwegii. Skorzystać mają na nim także pracownicy, którzy powrócą do wykonywanych przed pandemią obowiązków.

Nawet 25 tys. koron miesięcznie za pracownika

Proces składania wniosków i późniejszych wypłat środków ma być w większości zautomatyzowany. Nad przejrzystością programu mają czuwać organy podatkowe, policja i służby odpowiedzialne za bezpieczeństwo skarbowe, NAV (Urząd Pracy i Pomocy Społecznej), Arbeidstilsynet (Norweska Inspekcja Pracy) oraz inne agencje publiczne. Składanie wniosków będzie możliwe od trzeciego maja. Informacje w sprawie przebiegu programu aktualizowane są na stronie internetowej Skatteetaten.

Z nowego programu rządowego będą mogły skorzystać firmy:

  • których pracownicy powrócili do pracy w okresie od 15 marca do 30 czerwca 2021 roku,
  • których pracownicy pozostawali bezrobotni, częściowo bezrobotni lub wysłani na permittering piątego marca oraz w co najmniej jednym z terminów: 15.11.2020, 1.12.2020, 15.12.2020, 31.12.2020 lub 15.01.2021.

Przedsiębiorstwa, których obroty spadły o co najmniej 70 proc., otrzymają do 25 tys. NOK miesięcznie za pracownika, który został zwolniony/odesłany na permittering, ale powrócił do pracy. W przypadku spadku obrotów poniżej 70 proc. kwota wsparcia będzie stopniowo malała, aż do 10 tys. NOK przy spadku obrotów o 15 proc. Spadek poniżej 15 proc. nie uprawnia do otrzymania wsparcia.

Podstawa prawna

Wnioski potwierdzające chęć skorzystania z programu pracodawcy mogą składać od 3 do 31 maja oraz od 1 do 30 września. Firmy, których wnioski zostaną złożone przed 31 maja i nie będą wymagały dodatkowej weryfikacji, otrzymają wsparcie jeszcze przed wakacjami.
Reklama
Gość
Wyślij
Komentarze:
Od najnowszych
Od najstarszych
Od najnowszych


Xx1

15-03-2021 18:28

Zależy jaki urząd pracy, Tu gdzie mieszkam pracują w navie ambitni urzędnicy, nie dadzą nikomu w spokoju posiedzieć do tego są nie skorzy do pomocy, można się rozchorować od ich marudzenia. Będąc na dagpenger można pracować we własnej firmie do 50%, NAV się cieszy, nie wypada się z rynku i tak naprawdę to jest najbezpieczniejszy start z własną działalnością. O możliwościach nie wspominam... Są też programy pomagające rozpocząć własną działalność, ale to bardziej dla startupow.

Nyga

15-03-2021 13:14

Najlepszym pracowadcą w Norwegii jest NAV. Dwa lata płatnego urlopu 11k co dwa tygodnie. Teraz dopiero człowiek czuje że żyje. Trzeba być skończonym idiotą aby z tych przywilejów nie korzystać.
Kto siedzi na zasiłkach to wie o czym mówię.

high octane

15-03-2021 12:19

"Nad przejrzystością programu mają czuwać organy podatkowe, policja i służby odpowiedzialne za bezpieczeństwo skarbowe, NAV (Urząd Pracy i Pomocy Społecznej), Arbeidstilsynet (Norweska Inspekcja Pracy) oraz inne agencje publiczne"

Komuna walczy dzielnie z problemami nieznanymi w innych panstwach. Brawo!

Reklama
Facebook Messenger YouTube Instagram TikTok