Strona korzysta z plików cookies

w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.

Przejdź do serwisu

Pozostało jeszcze:

12
DNI

do zakończenia rozliczeń podatkowych w Norwegii

Rozlicz podatek

Aktualności

NAV ustali we wrześniu nową kwotę podstawową: w październiku półroczne wyrównanie świadczeń

Emil Bogumił

28 sierpnia 2020 11:31

Udostępnij
na Facebooku
NAV ustali we wrześniu nową kwotę podstawową: w październiku półroczne wyrównanie świadczeń

Kwota podstawowa to tzw. stawka G. Fot. Adobe Stock, licencja standardowa

Urząd Pracy i Pomocy Społecznej opublikował komunikat dotyczący podwyższenia kwoty podstawowej. Z wiadomości, która została przekazana 27 sierpnia wynika, że wysokość nowej stawki poznamy w pierwszych dniach września. Zgodnie z zapowiedziami, w październiku NAV wypłaci świadczenia z wyrównaniem od 1 maja.
Obecnie kwota podstawowa, nazywana również „stawką G”, wynosi 99 858 NOK. W ciągu ostatnich kilku lat była korygowana na korzyść świadczeniobiorców o około 3000 NOK rocznie. NAV dokonywał zmian 1 maja. W tym roku, ze względu na pandemię koronawirusa i wywołany nią kryzys, termin przesunięto na jesień. Jak poinformował urząd, korekta zostanie dokonana w pierwszych dniach września, po rozliczeniach ubezpieczeń społecznych.

Nikt nie straci na przesunięciu rozliczeń

NAV poinformował, że skorygowanie kwoty podstawowej spowoduje wzrost wysokości niektórych świadczeń. Nikt nie straci na fakcie, że podwyższenie stawki zostało przesunięte o pół roku. Datą wprowadzenia zostanie uznany 1 maja. – Datą wejścia w życie nowej kwoty podstawowej pozostanie 1 maja. Nie ma powodów do obaw – przesunięcie terminu nie wpłynie na wysokość jakiegokolwiek świadczenia – uspokoił mieszkańców kraju fiordów minister pracy i spraw społecznych Torbjørn Røe Isaksen.

Stawka G to podstawa dochodowa określana co roku w przez system ubezpieczeń społecznych w Norwegii. ma również znaczenie przy określaniu wysokości niektórych zasiłków wypłacanych przez NAV oraz minimalnego dochodu, jaki należy osiągnąć, by zyskać prawo do świadczeń, np. zasiłku dla bezrobotnych czy zasiłku rodzicielskiego.
Reklama
Gość
Wyślij


Reklama
Facebook Messenger YouTube Instagram TikTok