Aktualności

NAV sprawdza procedury po głośnym skandalu. „Są zgodne z europejskimi przepisami”

Maja Zych

25 stycznia 2020 08:00

Udostępnij
na Facebooku
6

Dyrektor NAV Sigrun Vågeng podkreśla, że przepisy często się zmieniają, dlatego potrzebna jest regularna weryfikacja procedur. NAV

W środę 22 stycznia Urząd Pracy i Polityki Socjalnej (NAV) poinformował w komunikacie, że wszystkie procedury wypłacania świadczeń, jakie stosują, są zgodne z europejskimi przepisami – to efekt analizy spowodowanej ostatnim skandalem, który wybuchł pod koniec października 2019 roku. To wtedy okazało się, że NAV już od lat błędnie interpretował rozporządzenie dotyczące krajów Europejskiego Obszaru Gospodarczego (EOG) i niesłusznie wstrzymywał wypłaty niektórych zasiłków poza granice Norwegii.
W efekcie błędów, pokrzywdzonych zostało przynajmniej 2400 mieszkańców Norwegii, dla części z których sprawy zakończyły się nawet wyrokami sądu – w tym karą więzienia.
Reklama

Nie wykryto dalszych błędów

Po przeprowadzeniu gruntownych analiz NAV poinformował, że nie wykryto żadnych nowych obszarów, w których niewłaściwa interpretacja prawa doprowadziłaby do błędnego wypłacania lub odbierania świadczeń.

– To pokazuje, że NAV stosuje obecnie dobrą praktykę w zakresie przepisów EOG w obszarach świadczeń objętych tymi przepisami. Ponieważ przepisy stale się zmieniają, NAV musi gwarantować, że procedury są zawsze zgodne z obowiązującym prawem EOG. Ponadto zawsze pojawią się indywidualne przypadki, które wymagają wyjaśnienia i doprecyzowania obowiązujących przepisów – mówi Sigrun Vågeng, dyrektor NAV.

Poważny skandal

Weryfikacja procedur, których przestrzega NAV, spowodowana jest wykrytymi nieprawidłowościami, które wynikały ze złej interpretacji europejskiego rozporządzenia w sprawie koordynacji systemów zabezpieczenia społecznego dla krajów Europejskiego Obszaru Gospodarczego (EOG) – zgodnie z nim członkowie norweskiego systemu ubezpieczeń mają możliwość zatrzymania prawa do świadczeń z NAV również podczas pobytów w krajach Unii Europejskiej i EOG. Mimo to Urząd Pracy i Polityki Socjalnej już od 2012 roku odmawiał wypłaty świadczeń za granicę, niezależnie od tego, czy pobyt poza Norwegią był tymczasowy, czy stały. Teraz NAV ponownie analizuje wszystkie sprawy i wypłaca poszkodowanym niesłusznie odebrane kwoty.
Reklama
Gość
Wyślij
Komentarze:
Od najnowszych
Od najstarszych
Od najnowszych
noregg

26-01-2020 18:46

Wlasnie chodzi o te 1-2 dni.Prace musisz podjac od zaraz.Czytaj: musisz byc w norwegi.Nie chca placic nikomu za urlopowanie.Zobacz co zrobili z chorujacymi i z osobami na AAP po wybuchu tej afery,niby przeprosili bo zadarli nie tyle z nimi co z EU. I widzac ze teraz gdy wszystko sie wydalo ze norwegia kombinuje skupili sie nad tym jak wyegzekwowac swoje.To tak na zasadzie sady sadami ale sprawiedliwosc musi byc po naszej stronie.Rozwiazanie okazalo sie proste,kazdy musi wypelniac zadania uzgodnione z NAV.Czyli albo chodzic na jakies kursy albo na rehabilitacje lub stawic sie na spotkaniu..A jak musi chodzic to musi byc na miejscu.Powie ktos ze on nie ma zadnych zadan ustalonych bo np.czeka na wizyte u specjalisty a w norwegi to nie rzadko rok albo dluzej wydawalo by sie ze mozna by wyjechac i spokoj.Niby tak ale to petent to tak widzi ale nie NAV bo on nie tylko ale az placi a jak placi to wymaga,wiec jedz sobie ale pamietaj ze my w umowie z UE mamy taki zapis ze jak wezwiemy na spotkanie do NAV chocby po to aby zapytac co tam u ciebie slychac,, jak sie czujesz itd. to ty musisz sie stawic bo niby co by mialo byc powodem abys sie nie stawil.To ze jestes gdzies tam w europie a nie w norwegii.Nie ma tak slodko.Dostajesz to zaproszenie i drzesz zelowki do norwegii.A to kosztuje wiec sobie skalkuluj czy sie tobie to oplaci i siedzisz tu jak w wiezieniu mimo ze przepisy cos tobie gwarantuja.Zauwaz ze to dotyczy spraw oczywistych dla chorujacych ,a Ty pytasz o sprawe oczywista dla NAV gdzie bezrobotny musi byc gotow do podjecia pracy od zaraz i poza tym przypadkiem, ktory opisalem w poprzednim poscie nie masz zadnego pola manewru.Niesety caly czas chodzi tu o kase.

boj fra oszlo

26-01-2020 17:58

kd501 napisał:
Tak, wiem o tym - jednak przepisy dot. zasiłków zdrowotnych również o tym mówiły w podobny sposób. Bedąc w Polsce na zasiłku norweskim jestem przecież w stanie dotrzeć do norwegii w 1-2 dni i podjąc pracę

...jaka prace!
...to nie Nav ma tobie znalezc prace tylko ty sam sobie...

Krzysztof Dobrzyński

26-01-2020 17:13

Tak, wiem o tym - jednak przepisy dot. zasiłków zdrowotnych również o tym mówiły w podobny sposób. Bedąc w Polsce na zasiłku norweskim jestem przecież w stanie dotrzeć do norwegii w 1-2 dni i podjąc pracę

noregg

26-01-2020 01:42

Bezrobotny musi pozostawac w gotowosci do podjecia pracy w kazdej chwili.Wyjechac moze w piatek poznym popoludniem i wrocic w poniedzialek wczesnie rano nikogo o to nie pytajac i tak bylo zawsze.

Krzysztof Dobrzyński

26-01-2020 01:03

Dlaczego wcześniejsze błędne decyzje NAV nie dotyczą wypłat zasiłku dla bezrobotnych, skoro również te przepisy zostały zmienione z 2020r ?

noregg

25-01-2020 08:27

Ale sie motaja.

Reklama
Facebook Messenger YouTube Instagram