Kredyt konsumencki w Norwegii
Eff.rente 14,0%, 65 000kr. over 5 år,etablering 950kr., Totalt 89 093 kr.
Sprawdź
Refinansiering w Norwegii
Eff.rente 14,0%, 65 000kr. over 5 år,etablering 950kr., Totalt 89 093 kr.
Sprawdź
Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.
„Narażone miejsca” ochronią policjanci uzbrojeni na stałe. Storting dał im zielone światło Aktualności
Monika Pianowska 08 czerwca 2018
13:28

„Narażone miejsca” ochronią policjanci uzbrojeni na stałe. Storting dał im zielone światło

1
Skomentuj
Policjanci z Gardermoen jako pierwsi zostali na próbę wyposażeni w broń. Test najwyraźniej się powiódł. wikimedia.org/ fot. Mats Lindh/ CC BY 2.0
Zwolennicy uzbrojenia norweskich policjantów w końcu się doczekali. Co prawda będą musieli zadowolić się tylko połowicznym sukcesem, jak Partia Postępu (FrP), jednak podczas czerwcowych obrad przedstawiciele parlamentu przyjęli propozycję rządu o stałym wyposażeniu w pistolety funkcjonariuszy pełniących służbę w „miejscach narażonych”.
Do tej pory policja w Norwegii mogła nosić broń w wyjątkowych okolicznościach – sytuacjach zagrożenia bądź tylko na czas wymagającej uzbrojenia akcji. Poza nimi pistolety musiała trzymać w radiowozach. Taki stan rzeczy ma się zmienić, kiedy Storting oficjalnie wprowadzi nowelizację.
Reklama

Węzły komunikacyjne i…?

Jako miejsca wymagające stałego wyposażenia funkcjonariuszy w broń politycy rozumieją np. lotniska, węzły komunikacyjne lub punkty na mapie o szczególnie wysokiej „symbolicznej wartości”. Ich listę stworzy Ministerstwo Sprawiedliwości, które już zapowiedziało, że priorytetowo w decyzji ma zostać potraktowany port lotniczy Oslo Gardermoen. Poza ustalonymi wrażliwymi miejscami policjanci będą musieli się stosować do dotychczasowych zasad, czyli zapomnieć o pistolecie przy pasie na co dzień.

Pomysł uzbrojenia policjantów pełniących służbę m.in. na lotniskach spotkał się z aprobatą większości parlamentarzystów. Wyłamali się reprezentanci Socjalistycznej Partii Lewicowej (SV) i Partii Czerwonych (Rødt). FrP z kolei chciała iść krok dalej, rozszerzając wymóg stałego uzbrojenia na wszystkich pracujących funkcjonariuszy w kraju.

Gardermoen ich przekonało

Cytowana w raporcie opublikowanym przez policję na portalu Politiforum polityk prawicowej partii Høyre, Guro Angell Gimse, stwierdza, że nieuzbrojeni funkcjonariusze nie spełniali na stołecznym lotnisku swojej roli. Dodaje, że nie rozumie, dlaczego Norwegia miałaby stanowić wyjątek, skoro na całym świecie porty lotnicze są odpowiednio chronione.

Policjanci z Gardermoen od kilku miesięcy biorą udział w fazie testowej uzbrojenia na stałe. Zadecydowały o tym władze po przeprowadzeniu jesienią 2017 roku analizy ryzyka na lotnisku w Oslo. Co osiem tygodni do Ministerstwa Sprawiedliwości miał docierać raport z wynikami pracy uzbrojonych policjantów – najwyraźniej są wystarczająco przekonujące, żeby dać zielone światło funkcjonariuszom pełniącym służbę w podobnych miejscach nad fiordami.
Reklama
Gość
Wyślij
Komentarze:
Od najnowszych
Od najstarszych
Od najnowszych
jura gładysz
jura gładysz 09-06-2018 07:00

Większość zamachów terorystycznych i im podobnych na świecie jest tam gdzie przestępcy nie widzą zagrorzenia dla siebie . Uzbrojeni policjanci odstraszają potencjalnych terorystów .

7
Odpowiedz
Zgłoś komentarz

Bliżej nas