Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.
Mizerne efekty podatku od cukru. Może go zastąpić „podatek zdrowotny” Aktualności
Maja Zych 10 kwietnia 2019
14:17

Mizerne efekty podatku od cukru. Może go zastąpić „podatek zdrowotny”

5
Skomentuj
Komisja jednogłośnie stwierdziła w raporcie, że dotychczasowa forma sukkeravgift nie spełnia swojego założenia i wymaga zmiany. MN
We wtorek 9 kwietnia minister finansów Siv Jensen otrzymała raport komisji, która na zlecenie rządu miała zbadać skuteczność tzw. podatku od cukru (sukkeravgift) naliczanego przy zakupie słodyczy i słodkich napojów. Analiza efektów podwyżki opodatkowania, którą wprowadzono w styczniu ubiegłego roku, wykazała jednak, że rozwiązanie jest co najmniej nietrafione. Zamiast tego jako lepszą alternatywę zaproponowano rozszerzenie podatku – zamiast słodyczy, miałyby mu podlegać też inne produkty, które zostaną uznane szkodliwe dla zdrowia.
Głównym powodem negatywnej oceny komisji są efekty, jakie osiąga podatek od cukru w Norwegii – zamiast faktycznego ograniczenia spożywania szkodliwego jedzenia przez mieszkańców, zapewnia on przede wszystkim dochody do państwowego budżetu.
Reklama

Podatek do zmiany

Komisja jednogłośnie stwierdziła w raporcie, że dotychczasowa forma sukkeravgift nie spełnia swojego założenia i wymaga zmiany. Obecnie zamiast środka w walce o zdrowie Norwegów, pełni on bardziej funkcję źródła dochodów do budżetu państwa. W raporcie przedstawionym wczoraj minister finansów sugeruje się dlatego, aby dokonać poważnych zmian w formie opodatkowania produktów spożywczych – zamiast słodyczy i słodkich napojów, podatkiem miałyby być obciążone wszystkie towary ze szkodliwym składem.

Potrzeba gruntownych analiz

Komisja sporządzająca raport nie wyszczególniła jednak, jakie produkty miałby obejmować nowy podatek i z tego powodu nie można na razie jednoznacznie ocenić konsekwencji jego wprowadzenia. Nie wiadomo też, jakie byłyby zyski dla państwa, które przy obowiązującym podatku od cukru wynoszą około 1,5 miliarda koron rocznie – przewodnicząca komisji Cecilie Aasprong Dyrnes z firmy konsultingowej Ernst&Young przewiduje jednak, że jeśli nowy podatek przyniesie zamierzony efekt, dochody mogłyby się obniżyć. Pierwszym punktem prac nad zmianami musiałoby być dlatego gruntowne przeanalizowanie i ocena pomysłu oraz jego wpływu na gospodarkę kraju, a także sytuację mieszkańców.
Reklama
Gość
Wyślij
Komentarze:
Od najnowszych
Od najstarszych
Od najnowszych
slawek_d1
slawek_d1 11-04-2019 08:15

Podatek od cukru nie zmniejsza spożycia słodyczy, więc rozszerzymy go na większość produktów to ludzie przestaną je jeść. Albo wg jeść... No żelazna logika...

9
Odpowiedz
Zgłoś komentarz
PolAker
PolAker 10-04-2019 23:18

Jest bandera na butelce i pojęcie kasa się zgadza to można inne produkty również opodatkować rząd to jednak wie jak wydoić krówki.

14
Odpowiedz
Zgłoś komentarz
Roman Miska
Roman Miska 10-04-2019 22:41

Haha kretyni...

Odpowiedz
Zgłoś komentarz
G G
G G 10-04-2019 18:52

Szwedzi dobudują kolejne centra handlowe i dalej będą bić kasę na eko Norwegach bo tu bez dopłaty będzie tylko marchewka

21
Odpowiedz
Zgłoś komentarz
55555555 55555555
55555555 55555555 10-04-2019 17:14

Ostatnio mam wrażenie że 1 kwietnia ...jest codziennie......

41
Odpowiedz
Zgłoś komentarz

Bliżej nas