Raport Twoich kredytów

Eff.14,9%, 65000kr, 5 år, kost 28730kr, Tot. 93730kr

Pobierz
Aktualności

Mieszkańcy bez prądu i tysiące grzmotów: burza i deszcze pustoszą Norwegię

Emil Bogumił

27 lipca 2021 10:28

Udostępnij
na Facebooku

Koszty zniszczeń związanych z powodzią przekroczyły w 2020 roku 130 mln NOK. /zdjęcie poglądowe, Fot. materiały prasowe, Morguefile / CC

Norweski Instytutu Meteorologiczny informuje o skutkach poniedziałkowej nawałnicy, która nawiedziła m.in. południowo-wschodnie regiony kraju fiordów. Tysiące gospodarstw domowych pozostają bez prądu. Mieszkańcy muszą zmagać się także z zalanymi drogami.
Reklama
Trudne warunki atmosferyczne nasilały się w poniedziałek, 26 lipca, po południu. Jak informują synoptycy, od 18:00 do wtorkowego poranka odnotowano we wschodniej oraz południowej Norwegii blisko 24 tys. wyładowań atmosferycznych. Najwięcej w Rogaland, Agder, Vestfold, Telemark i Buskerud. Z problemami muszą mierzyć się przede wszystkim mieszkańcy gmin zlokalizowanych w Sørlandet. Przedsiębiorstwo Agder Energi poinformowało, że w obszarze ich działania blisko trzy tys. gospodarstw domowych nie ma dostępu do prądu. W niektórych miejscach odnotowano także zgłoszenia pożarów oraz niedziałających trakcji kolejowych.

Zagrożone także Oslo

26 lipca ostrzeżenie otrzymali również mieszkańcy norweskiej stolicy. Służby informowały o ryzyku wystąpienia podtopień i lokalnych powodzi. Zwracały uwagę, że pogoda może się szybko zmienić, a opady mogą występować w różnych porach, o odmiennej sile i intensywności.
O zmiennej pogodzie na obszarze kraju fiordów świadczy opublikowany 27 lipca raport Instytutu Meteorologicznego. Wynika z niego, że w sześciu lokalizacjach Norwegii odnotowano tropikalną noc.
Synoptycy przestrzegają, że trudne warunki atmosferyczne utrzymają się również we wtorek. Proszą wszystkich mieszkańców Norwegii o rozwagę. W zależności od rozwoju frontów atmosferycznych, nawałnice i deszcze mogą nawiedzić różne regiony kraju.
Reklama
Gość
Wyślij
Reklama
Facebook Messenger YouTube Instagram