Komunikat prasowy

Zagrożenie powodziowe w Norwegii: możliwe podtopienia i zablokowane drogi

Emil Bogumił

26 lipca 2021 12:32

Udostępnij
na Facebooku

Na zdjęciu: parking zalany w 2011 roku podczas powodzi w Tønsbergu. Fot. Bernt Rostad, Flickr.com (CC BY 2.0)

Norwescy meteorolodzy poinformowali o niebezpieczeństwie, z którym wiążą się nasilające opady deszczu. Wschodnia oraz południowa część kraju zagrożona jest lokalnymi podtopieniami oraz blokadami dróg. Zagrożenie może nadejść w poniedziałek po południu (26 lipca) i potrwa do wtorku.
Reklama
Instytut Meteorologiczny poinformował, że w niektórych regionach kraju będą występowały burze. Wraz z nimi nadciągną ulewne deszcze oraz porywisty wiatr. Jak informują synoptycy w komunikacie, opady mogą nadejść również bez nawałnic. Przewidują, że w okolicy Oslo może spaść nawet 40 milimetrów deszczu. Mieszkańców może niepokoić zmienna pogoda i różna intensywność opadów.
W regionach objętych żółtym ostrzeżeniem niebezpieczeństwo będzie największe. – Zagrożone będą szczególnie osoby mieszkające w pobliżu wód powierzchniowych, strumieni i rzek. Na terenach gęsto zaludnionych mogą wystąpić powodzie. Pojawi się zagrożenie zamknięcia dróg z powodu zalania ich przez wodę – czytamy w komunikacie Instytutu Meteorologicznego.
Według przewidywań synoptyków szczególnie narażeni będą osoby mieszkające na obszarze od Arendal do Lillehammer i Geilo do granicy ze Szwecją. Mniejsze zagrożenie ulewnymi deszczami obowiązywać będzie w okolicy Kristiansand oraz w regionach zlokalizowanych na północ od Lillehammer.
Reklama
Gość
Wyślij
Reklama
Facebook Messenger YouTube Instagram