Strona korzysta z plików cookies

w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.

Przejdź do serwisu

Pozostało jeszcze:

11
DNI

do zakończenia rozliczeń podatkowych w Norwegii

Rozlicz podatek

Aktualności

Miała zbierać opinie, szerzy nienawiść. Norwegię podbija kontrowersyjna aplikacja

Monika Pianowska

21 września 2017 11:00

Udostępnij
na Facebooku
Miała zbierać opinie, szerzy nienawiść. Norwegię podbija kontrowersyjna aplikacja

W zamyśle producentów aplikacja Sarahah ma służyć rozwojowi osobistemu. vg.no/screenshot

W Norwegii w ciągu ostatnich dwóch miesięcy ogromną popularność zyskała aplikacja mobilna, która umożliwia wysyłanie komentarzy i komunikatów bez potrzeby ujawniania swojej tożsamości. Jak zapewniają twórcy Sarahah – bo tak nazywa się aplikacja – celem platformy jest gromadzenie konstruktywnych opinii.
Poza tym jednak, że aplikacja zapewnia całkowitą anonimowość, wzbudza wiele kontrowersji i sceptycyzmu, m.in. u Norweskiego Centrum ds. Bezpieczeństwa Informacji (NorSIS), zdaniem którego może wpłynąć nawet na… szerzenie mowy nienawiści. Sprawę opisał dziennik VG.

Aplikacja, która uczy otwartości… aż za bardzo?

Sarahah, co w wolnym tłumaczeniu oznacza szczerość, stworzono w Arabii Saudyjskiej. W pierwotnym zamyśle aplikacja miała służyć firmom, w których pracownicy i ich przełożeni wysyłaliby sobie wzajemnie opinie. Jej zastosowanie poszło jednak także w innych kierunkach i obecnie dzięki Sarahah można np. zupełnie anonimowo wyznać komuś miłość, ale i szerzyć obraźliwe komunikaty.
Dziennik VG skontaktował się z matką uczennicy, która otrzymywała obraźliwe wiadomości. Z czasem przerodziły się wręcz w mowę nienawiści. Jak twierdzi kobieta, sama zna więcej przykładów niewłaściwego zastosowania Sarahah i ostrzega przed aplikacją innych rodziców.

„Nowy kanał mobbingu”

Według informacji ze strony digi.no aplikacja podbija serca Norwegów i w połowie sierpnia znajdowała się na drugim miejscu najchętniej pobieranych darmowych produktów dostępnych na norweskim Apple Store.

Obawy przed pobieraniem Sarahah szczególnie przez młode osoby oprócz ich rodziców ma jednak również Norweskie Centrum ds. Bezpieczeństwa Informacji (NorSIS). Podczas gdy norweski rząd stara się zapobiegać znęcaniu się nad uczniami w szkołach, aplikacja mobilna ich zdaniem otwiera mobbingowi zupełnie nowe drzwi.
Jak wykazało badanie ośrodka badawczego Norstat dla portalu NRK, mobbing wśród nastolatków stał się jednak istną plagą. Ponad połowa (53 proc. osób) spośród sześciuset ankietowanych uczniów przyznaje, że padała ofiarą prześladowania.

Większość tego typu sytuacji dzieje się właśnie internecie lub za pośrednictwem telefonów komórkowych. W wielu szkołach wprowadzono nawet zakaz używania komórek.
1 sierpnia weszły też w życie poprawki wprowadzone do Ustawy o szkolnictwie (link) mające na celu usprawnienie walki ze znęcaniem się nad słabszymi uczniami. Instancjami, do których będzie można zgłaszać problemy, gdy nie pomoże dyrekcja szkoły, mają być przedstawiciele władz lokalnych. Posiadają oni już prawo do decyzji, co gmina powinna zrobić w konkretnych przypadkach mobbingu wśród uczniów.
Gmina Oslo wprowadziła także oficjalne stanowisko rzecznika ds. walki z nękaniem w szkołach (Mobbeombud). Od 1 czerwca tę funkcję sprawuje Kjerstin Owren, która wcześniej była zastępcą dyrektora w jednej ze szkół w Oslo.

Bezużyteczny gadżet czy wartościowa aplikacja?

Przedstawiciele NorSIS uważają, że taka aplikacja jak Sarahah niewiele wnosi do świata technologii i świat nowych mediów spokojnie mógłby się bez niej obejść. Podkreślają, że istnieje wiele innych możliwości komunikowania się w sposób anonimowy.

Według informacji VG sami twórcy aplikacji uważają, że wykreowali platformę, dzięki której poszczególne środowiska zyskają wartościowe i przede wszystkim szczere reakcje i informacje zwrotne, a możliwość pozostania anonimowym wpłynie na otwartość użytkowników i wiarygodność ich opinii.

Jednocześnie pozostają świadomi, że Sarahah może zostać użyta niezgodnie z jej pierwotnym przeznaczeniem, ale takie ryzyko dotyczy wszelkich tego typu platform.

Źródło: vg.no, sarahahapp.co
Reklama
Gość
Wyślij


Reklama
Facebook Messenger YouTube Instagram TikTok