Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.
Koniec ze znęcaniem się w szkołach? Norweski rząd staje po stronie szykanowanych uczniów Edukacja
Monika Pianowska 01 sierpnia 2017
08:00

Koniec ze znęcaniem się w szkołach? Norweski rząd staje po stronie szykanowanych uczniów

Skomentuj
Uczniowie w norweskich podstawówkach i szkołach średnich dzięki nowym regulacjom mają się czuć bezpieczniej. fotolia.pl - royalty free
Ustalone w czerwcu przez Storting prawa przeciwko mobbingowi w szkołach nabierają mocy 1 sierpnia. Jak zapowiedział minister edukacji Torbjørn Røe Isaksen, zmiany wprowadzone w ustawie o szkolnictwie mają się przyczynić do zwalczenia wśród uczniów problemu znęcania się nad słabszymi.
Gdy jednak w placówkach edukacyjnych będzie dochodziło do sytuacji terroryzowania uczniów, działania będą podejmowane szybko i na jasnych zasadach.
Reklama
Jeśli szkoła nie będzie w stanie zapewnić swoim uczniom wystarczającego bezpieczeństwa, na mocy nowych regulacji zarówno poszkodowani podopieczni, jak i ich rodzice, będą cieszyć się dodatkowymi przywilejami.
Instancjami, do których będzie można zgłaszać problemy, gdy nie pomoże dyrekcja szkoły, od 1 sierpnia będą także bowiem przedstawiciele władz lokalnych. Posiądą oni też prawo do decyzji, co gmina powinna zrobić w konkretnych przypadkach zastraszania uczniów.

Szczegółowe znowelizowanej ustawy są dostępne pod tym linkiem.

Pierwsza rzeczniczka ds. mobbingu

Gmina Oslo wprowadziła także oficjalne stanowisko rzecznika ds. walki z nękaniem w szkołach (Mobbeombud). Od 1 czerwca tę funkcję sprawuje Kjerstin Owren, która wcześniej była zastępcą dyrektora w jednej ze szkół w Oslo.

Zadaniem rzecznika jest pomaganie uczniom (oraz ich rodzicom), których dotknął mobbing i dręczenie w szkołach, a także działanie profilaktyczne przeciwko tym występkom. Mobbeombud jest niezależnym organem. Każdy uczeń z Oslo będzie mógł skorzystać z jego rady i pomocy.
Reklama
Gość
Wyślij
Komentarze:
Od najnowszych
Od najstarszych
Od najnowszych
Kredyty w Norwegii - wywiad z doradcą kredytowym Multinor finans

Kredyty w Norwegii - wywiad z doradcą kredytowym Multinor finans

Eff.14,9%, 65000kr, 5 år, kost 28730kr, Tot. 93730kr Reklama

Bliżej nas