Rozliczenia podatkowe w Norwegii
bez wychodzenia z domu!
Wnioskuj online
zamknij
Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.
Lawiny na zachodzie, wichury na południu. Początek tygodnia pod znakiem alertów pogodowych Aktualności
Natalia Szitenhelm 10 grudnia 2019
11:39

Lawiny na zachodzie, wichury na południu. Początek tygodnia pod znakiem alertów pogodowych

Skomentuj
Wiatr lokalnie powieje z prędkością do 120 km na godzinę. stock.adobe.com/standardowa/Fotofuchs
W niektórych częściach Norwegii początek 50 tygodnia upłynie pod znakiem ostrzeżeń pogodowych. Na zachodzie Instytut Meteorologiczny ogłosił pomarańczowy alarm z powodu zagrożenia lawinowego, na południu zaś żółte alerty wydano w obawie przed silnymi wichurami, sztormami, a także nadchodzącą burzą.
Reklama

Nadciąga burza

10 grudnia w godzinach przedpołudniowych Instytut Meteorologiczny poinformował, że silna burza nadciąga na tereny południowej Norwegii. Ponadto od zachodu na południe nadciąga silny wiatr, który w okolicach Vestlandet może osiągać w porywach od 97 km/h do prawie 120 km/h.

Poniżej: w znacznej części kraju należy spodziewać się opadów deszczu i silnych podmuchów wiatru. 
Żólte ostrzeżenia przed silnym wiatrem wydano także dla środkowej i wschodniej Norwegii: Oppdal, Rennebu, Meldal, Røros, Holtålen i Midtre Gauldal. Tam powieje z prędkością od 97 km/h do 108 km/h.

Od wtorkowego wieczora mocniej powieje też od północy: Hammerfest, Alta, Tromsø, Bardufoss, Narvik, Bodø, Mo i Rana. Wiatr osiągnie tam prędkość ok. 98 km/h. 

Meteorolodzy radzą lokalnym mieszkańcom, by zabezpieczyli przed wiatrem wszelkie przedmioty na terenie swoich posesji. Proszą też kierowców, by – jeśli nie zachodzi pilna potrzeba – unikali ruchu w odsłoniętych obszarach.

Ostrożnie za kółkiem

Dla zachodniej i południowej Norwegii wydano żółte alerty pogodowe ostrzegające zarówno przed silnym wiatrem, jak i sporymi opadami śniegu. W Sogn og Fjordane, według szacunków meteorologów, w ciągu doby spadnie w górach od 20. do 40 cm śniegu:
Instytut ostrzega kierowców, by przeznaczyli więcej czasu na podróż autem, ponieważ warunki lokalnie panujące na drogach mogą być trudne. Informują też, że niektóre górskie odcinki mogą być nieprzejezdne, możliwa jest też jazda w kolumnie.

Drugi stopień zagrożenia lawinowego

W Trollheimen, Romsdal, Sunnmøre, Indre Fjordane, Voss, Indre Sogn, Hardanger, Heiane ogłoszono pomarańczowe zagrożenie lawinowe. Meteorolodzy prognozują w tych rejonach zejście lawin płytowych. 

Duże zagrożenie lawinowe (3 stopień) występuje również na Svalbardzie w okolicach Nordenskiöld Land.
Reklama
Gość
Wyślij
Komentarze:
Od najnowszych
Od najstarszych
Od najnowszych

Bliżej nas