Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.
Kwarantannę należy skrócić? „Za” Instytut Zdrowia Publicznego Aktualności
Natalia Szitenhelm 23 kwietnia 2020
11:50

Kwarantannę należy skrócić? „Za” Instytut Zdrowia Publicznego

Skomentuj
14 czy 10 dni? Instytut podkreśla jednak, że nie w każdym przypadku powinno się skracać okres kwarantanny. stock.adobe.com./standardowa/simona
W opublikowanym 21 kwietnia raporcie na temat rozwoju epidemii COVID-19 w Norwegii, Instytut Zdrowia Publicznego (FHI) stwierdza, że 14-dniowa obowiązkowa kwarantanna dla tysięcy pracowników oznacza całkowite wykluczenie z życia zawodowego, co przekłada się na kwestie finansowe. Dlatego należy rozważyć, stwierdza FHI, czy okres kwarantanny nie powinien być krótszy.
Kwarantanna ma zapobiegać zakażaniu innych osob przez chorych, którzy jeszcze nawet nie wiedzą, że mają koronawirusa, stwierdza FHI. W Norwegii kwarantannie poddano kilkadziesiąt tysięcy osób, jednak tylko niewielka część tej grupy uzyskala pozytywny wynik testu na koronawirusa, podkreśla Instytut. Zaznacza też, że największe ryzyko zakażenia występuje w pierwszych kilku dniach od inkubacji, która trwa zazwyczaj od 4-6 dni, w rzadkich przypadkach od 8-9 dni.
Reklama

14 czy 10 dni - wychodzi na to samo

Raport Instytutu stwierdza, że w pierwszych dniach kwarantanny kontakt z osobą, która na niej przebywa, a może być zakażona, dla innych oznacza 15 proc. ryzyko zainfekowania wirusem covid-19. Jeśli jednak poddany kwarantannie po 10 dniach nadal nie wykazuje żadnych symptomów choroby, ryzyko, że po tym okresie może zakazić innych, wynosi ok. 1 proc. Dlatego FHI uważa, 14-dniowa a 10-dniowa kwarantanna w zasadzie niczym się nie różnią, jeśli chodzi o zapobieganie zakażeniom.

Trzeba poddać krytycznej ocenie okres kwarantanny. ~Folkehelseinstituttet

Pełen raport znajduje się TUTAJ

Skracać? Tak, ale nie w każdym przypadku

Czy okres kwarantanny należałoby skrócić?
TAK
NIE
NIE WIEM
Głosuj
Instytut podkreśla jednak, że nie w każdej sytuacji kwarantanna powinna trwać krócej. Tyczy się to np. osób, które miały kontakt z osobą zakażoną - w takich sytuacjach kwarantanna powinna trwać 14 dni. FHI informuje również, że negatywny wynik testu na koronawirusa nie skraca okresu kwarantanny. 

W Norwegii obecnie do odwołania obowiązuje 14-dniowa kwarantanna domowa dla wszystkich osób, które wracają z zagranicy.
Reklama
Gość
Wyślij
Komentarze:
Od najnowszych
Od najstarszych
Od najnowszych

Bliżej nas