Aktualności

Kto pyta, nie błądzi: te hasła Norwegowie najczęściej wyszukiwali w Google w 2019 roku

Maja Zych

12 grudnia 2019 12:36

Udostępnij
na Facebooku

W ostatnim zestawieniu za 2018 w Norwegii królowało hasło VM, czyli „mistrzostwa świata”. pxhere.com / CC0 Public Domain

Jak co roku w grudniu Google opublikował ranking najliczniej wyszukiwanych haseł, które wpisywali użytkownicy na całym świecie, także w Norwegii. „Notre Dame”, „Vy” i… „kim jest szaman?” – to tylko część zagadnień, o których Norwegowie poszukiwali informacji w 2019 roku.
W artykule przedstawiamy, czym interesowali się przez ostatnie miesiące mieszkańcy kraju fiordów oraz z jakimi wydarzeniami są związane najczęściej wyszukiwane słowa.
Reklama

Najpopularniejsze hasła

Tegorocznym najpopularniejszym hasłem wyszukiwanym przez norweskich użytkowników Google’a jest bez wątpienia „Notre Dame” – pożarem paryskiej katedry żyła bowiem cała Norwegia, a temat był głośno omawiany przez wszystkie media nad fiordami.

Wśród najczęściej wyszukiwanych znalazło się też hasło „Vy” – to właśnie w tym roku norweska kolej zmieniła bowiem nazwę, a mieszkańcy Norwegii musieli odzwyczaić się od znanej do tej pory marki NSB.
Biało-czerwone pociągi z logo NSB przejdą już niedługo do historii.
Biało-czerwone pociągi z logo NSB przejdą już niedługo do historii. MN

Królują czarne charaktery

Wśród najczęściej wyszukiwanych osób w tym roku na pierwszym miejscu pojawili się Norwegowie, którzy szerszemu gronu nie dali się poznać od najlepszej strony. Jeśli chodzi o mężczyzn, numerem jeden został 21-letni Philip Manshaus, który dopuścił się ataku na meczet na przedmieściach Bærum. Wśród kobiet natomiast znalazła się Laila Anita Bertheussen, partnerka ministra sprawiedliwości Tora Mikkela Wary. Ku zaskoczeniu wszystkich została ona powiązana z podpaleniem ich wspólnego samochodu oraz pogróżkami, które wcześniej otrzymywali.

Najpopularniejsze pytania

W wyszukiwarce dużą przewagę w tym roku miały hasła związane z wyborami oraz tym, jak i na kogo głosować. Norwegowie chętnie dowiadywali się, na jakich zasadach odbywają się wrześniowe lokalvalg oraz co oferują konkretni kandydaci i partie.

W ciągu ostatnich dwunastu miesięcy norwescy użytkownicy Google’a poszukiwali też odpowiedzi na ważne pytania, wśród których numerem jeden okazało się – „kim jest szaman?”. Nie sposób nie dopatrywać się tu związku z księżniczką Martha Louise, która w tym roku zaprezentowała publicznie swojego nowego partnera – samozwańczego szamana z Los Angeles, Dureka Verretta. Związek wywołał w społeczeństwie gorące dyskusje, a wiele osób głośno sprzeciwiało się stosowaniu królewskiego tytułu do celów komercyjnych przez kontrowersyjną parę.

Wciąż szukają odpowiedzi

Co roku powtarza się też popularne pytanie „czym są Zielone Świątki?”. Mimo że w Norwegii obchody trwają aż dwa dni, wciąż znajduje się wiele osób, które poszukują wyjaśnienia, na czym to święto tak właściwie polega. Ponadto każdego roku w zestawieniu pojawia się też niezmienna zagwozdka większości internautów – i nie tylko Norwegów. Jest to mianowicie pytanie: „jak schudnąć?”.
Reklama
Gość
Wyślij
Reklama
Facebook Messenger YouTube Instagram