Pieniądze ze zwrotu podatku
z Norwegii w 2 tygodnie!
Sprawdź
zamknij
Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.
Krwawy kolor i zaćmienie Księżyca: dziś jedno z najciekawszych zjawisk astronomicznych 2019 Aktualności
Monika Pianowska 16 lipca 2019
11:00

Krwawy kolor i zaćmienie Księżyca: dziś jedno z najciekawszych zjawisk astronomicznych 2019

Skomentuj
Zjawisko nie będzie widoczne z północnych części Półwyspu Skandynawskiego. flickr.com/ fot. bernd_thaller/ CC BY 2.0
16 lipca wszyscy miłośnicy astronomii powinni sobie zarezerwować wieczór na obserwację nieba. Przez kilka godzin bowiem będzie na nim widoczne zjawisko częściowego zaćmienia Księżyca – poza tym, że większość jego tarczy pokryje cień, naturalny satelita Ziemi przybierze czerwonawą barwę.
Chociaż przewiduje się, że cały „spektakl” potrwa między 20:40 a 2 w nocy z wtorku na środę, mieszkańcy Norwegii będą się musieli uzbroić w cierpliwość, ponieważ nad krajem fiordów Księżyc wzejdzie nieco później. Zjawisko nie będzie widoczne z północnych części Półwyspu Skandynawskiego.
Reklama

Zaćmienie Księżyca w Norwegii

Na niebie w Kristiansand Srebrny Glob pojawi się o 22:15, w Oslo o 22:18, w Bergen o 22:45, w Trondheim o 22:59, najdłużej natomiast trzeba będzie poczekać w okolicach Mo i Rana – tam wschód nastąpi ok. 23:38. Mieszkańcy północnej części Norwegii nie będą mieli okazji do obserwacji zaćmienia Księżyca. Na północ od Nordland zjawisko nie będzie już widoczne.

Cały proces zaćmienia składa się z kilku etapów, jednak przy dobrej pogodzie wszystkie fazy powinny być możliwe do zaobserwowania gołym okiem. Między godz. 22 a 1 w nocy, podczas fazy częściowej, Księżyc pokryje się czerwoną poświatą, a kulminacja zjawiska, czyli zakrycie prawie dwóch trzecich powierzchni Srebrnego Globu przez cień Ziemi, przypadnie na godzinę 23:30.
Zaćmienie Księżyca następuje, kiedy Ziemia znajdzie się w linii pomiędzy Słońcem i swoim naturalnym satelitą. Charakterystyczna czerwona barwa to z kolei wynik rozproszenia światła słonecznego w czasie przechodzenia przez atmosferę ziemską, gdy na powierzchnię Księżyca pada głównie światło czerwone.
Reklama
Gość
Wyślij
Komentarze:
Od najnowszych
Od najstarszych
Od najnowszych

Bliżej nas