Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.
Jutro całkowite zaćmienie Księżyca. Zjawisko będzie widoczne w całej Norwegii Aktualności
Maja Zych 20 stycznia 2019
08:00

Jutro całkowite zaćmienie Księżyca. Zjawisko będzie widoczne w całej Norwegii

Skomentuj
Przy dobrej pogodzie całe zjawisko będzie można zobaczyć z każdego miejsca w Norwegii. pixabay.com / adege / Pixabay License
Już w poniedziałek 21 stycznia w godzinach porannych na niebie podziwiać będzie można wyjątkowe zjawisko. Przez nieco ponad godzinę Ziemia, Słońce i Księżyc znajdą się w  tej samej linii – spowoduje to całkowite zaćmienie naszego jedynego naturalnego satelity.
Mimo że zaćmienie Księżyca występuje stosunkowo często, zazwyczaj widoczne jest tylko z niektórych miejsc na kuli ziemskiej. Tym razem zjawisko powinno być widoczne na terenie całej Norwegii – do następnej takiej okazji może minąć aż 10 lat.
Reklama

Będzie na co popatrzeć

Jeśli dopisze pogoda, to już w poniedziałek będzie można podziwiać całkowite zaćmienie Księżyca w pełni, który dzięki przenikającemu przez ziemską atmosferę światłu przybierze krwawoczerwoną barwę.

Dodatkowo będzie to też tak zwany Super Księżyc, który znajduje się w punkcie orbity położonym najbliżej Ziemi – dzięki temu dla obserwatorów jest nawet o 14 proc. większy i świeci nawet do 30 proc. jaśniej.

Aby zobaczyć to niezwykłe zjawisko trzeba będzie jednak wstać wcześnie rano. Faza częściowego zaćmienia rozpocznie się już o 4:34 – całkowite zaćmienie Księżyca widoczne będzie z kolei między godziną 5:41 a 6:44 i będzie trwać nieco ponad godzinę. Zjawisko można podziwiać gołym okiem, bez obowiązku używania specjalistycznych sprzętów.

Następna szansa za 10 lat

Nieczęsto zdarza się, żeby wszystkie okoliczności jutrzejszego zaćmienia występowały jednocześnie, dlatego może być to nie lada gratka dla miłośników obserwowania zjawisk atmosferycznych. Następne widoczne z obszaru Norwegii zaćmienie Księżyca wystąpi dopiero za 10 lat.
Reklama
Gość
Wyślij
Komentarze:
Od najnowszych
Od najstarszych
Od najnowszych

Bliżej nas