Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.
Kranówka w Oslo nie nadaje się do picia. Wykryto w niej bakterie Aktualności
Monika Pianowska 21 sierpnia 2018
11:53

Kranówka w Oslo nie nadaje się do picia. Wykryto w niej bakterie

Skomentuj
Obróbka termiczna nie będzie potrzebna w przypadku wody potrzebnej m.in. do sprzątania mieszkania, prania i umycia naczyń w zmywarce. maxpixel.net/ public domain
Pod koniec ubiegłego tygodnia w próbce wody pitnej ze stacji poboru w pobliżu Oslofjorden wykryto mikroorganizmy z rodzaju enterokoków. W związku z tym stołeczny oddział Norweskiego Urzędu ds. Wodociągów i Kanalizacji (Vann- og avløpsetaten) radzi mieszkańcom okolicy nie stosować surowej kranówki.
Zalecenia dotyczą osób zamieszkałych przy i na zachód od Mosseveien, jak również ulicy Kongshavn i wysp Ulvøya, Bleikøya, Sjursøya, Ormøya, Malmøya i Malmøykalven w Oslo. Poza opublikowaniem komunikatu na swojej stronie gmina rozesłała ostrzeżenie drogą SMS-ową.
Reklama

Bakterie z fekaliów

Jak dotąd nie określono źródła skażenia wody, wiadomo jedynie, że wykryte baterie to paciorkowce występujące w ludzkich i zwierzęcych odchodach. Mogą one wywołać szereg chorób, od stanów zapalnych, np. gardła lub skóry, nawet po ogólne zatrucie krwi. Chociaż przedstawiciele stołecznych wodociągów zapewniają, że ich ilość w zbadanej próbce nie była duża i od momentu ogłoszenia ich obecności w Oslo nie zgłoszono też przypadku zakażenia, lepiej zachować ostrożność i uniknąć ryzyka, gotując kranówkę przynajmniej minutę, zanim się jej użyje – pod różnymi postaciami.

Szczególnie uważać na dzieci

Zalecenia dotyczą nie tylko wody, którą ma się zamiar wypić, lecz także chociażby tej wykorzystanej do mycia zębów lub opłukania owoców i warzyw do zjedzenia na surowo. Przegotowanej uprzednio wody należy użyć do przyrządzenia kawy z ekspresu oraz zamrożenia na kostki lodu, jak również spłukania umytych ręcznie naczyń.
Obróbka termiczna nie będzie potrzebna w przypadku wody potrzebnej m.in. do sprzątania mieszkania, prania i umycia naczyń w zmywarce. W bieżącej wodzie można również wziąć prysznic lub kąpiel, z zachowaniem ostrożności, by przypadkiem jej nie połknąć. Należy szczególnie uważać, myjąc dzieci. Gmina zaleca jednocześnie zrezygnować z zabaw w ogrodzie, w trakcie których mogłoby się mieć kontakt z wodą zawierającą groźne mikroorganizmy (basen dziecięcy, wąż ogrodowy).

Vann- og avløpsetaten będzie na bieżąco informować mieszkańców regionu stołecznego o stanie wody.
Reklama
Gość
Wyślij
Komentarze:
Od najnowszych
Od najstarszych
Od najnowszych

Bliżej nas