Pieniądze ze zwrotu podatku
z Norwegii w 2 tygodnie!
Sprawdź
zamknij
Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.
Kosztuje 21 milionów koron, pod maską ma 1900 KM. Najdroższy samochód elektryczny świata niedługo w Norwegii Aktualności
Natalia Szitenhelm 22 lutego 2020
08:00

Kosztuje 21 milionów koron, pod maską ma 1900 KM. Najdroższy samochód elektryczny świata niedługo w Norwegii

4
Skomentuj
Pininfarinę Battistę po raz pierwszy zaprezentowano na targach w Genewie w 2019. Norweski inwestor liczy, że w 2020 sprzeda dwa lub trzy egzemplarze tego modelu. flickr.com/CC BY-SA 2.0/
To nie supersamochód, a hipersamochód – tak producenci, branża i fani motoryzacji nazywają Pininfarinę Battistę, najdroższy elektryczny samochód świata, który w 2020 trafi na międzynarodowy rynek. Marka Automobil Pininfarina wyprodukuje jedynie 150 egzemplarzy tego modelu. Kilka trafi do Norwegii – współwłaściciel Brooklands Motors, która sprzedaje w kraju fiordów Bentleye, pochwalił się, że rozpoczyna współpracę z włoskim koncernem.
Reklama
Nils Tronrud, norweski inwestor, współwłaściciel Brooklands Motors, w połowie lutego ogłosił, że jego firma będzie sprzedawać najnowsze cudo motoryzacji. Brooklands Motors w kraju fiordów oferuje już zamożnym klientom kupno samochodów marki Bentley, Jaguar czy Land Rover. Teraz oferta premium poszerzy się o najdroższy samochód elektryczny świata, co znacznie podbije stawkę.

Poniżej: prezentacja hipersamochodu na targach w 2019 roku. 
1900HP Pininfarina Battista (2021) Pure Electric Luxury Hypercar

W mniej niż 2 sekundy do setki

Pininfarina Battista, nowoczesny hipersamochód, to kamień milowy, jeśli chodzi o elektryki. Będzie najmocniejszym samochodem kiedykolwiek wyprodukowanym we Włoszech, w Cambiano. Pod maską ma mieć 1900 KM, a zespół napędowy dostarczy 2300 niutonometrów (Nm) momentu obrotowego na koła obu osi. Pininfarina w mniej niż dwie sekundy rozpędzi się do 100 km/h. Dla porównania elektryczny model Porsche Taycan Turbo S do 100 km/h rozpędza się w 2,8 s. Pininfarina oferuje jednak znacznie więcej – w 12 sekund osiągnie pełną prędkość 300 km/h. Za moc i wydajność samochodu odpowiada René-Christopher Wollmann, który pracował już przy tworzeniu innego hipersamochodu – Mercedesa-AMG Project One. 

Poniżej: Pininfarina zostanie wyprodukowana w trzech kolorach: biały – Bianco Sestriere, szary z niebieskimi elementami – Grigio Lusema, a także niebieski – Blu Iconica. 
Bianco Sestriere
Bianco Sestriere
wikimedia.org/CC BY-SA 4.0/Alexander Migl
Grigio Lusema
Grigio Lusema
wikimedia.org/CC BY-SA 4.0/Alexander Migl
Blu Iconica
Blu Iconica
materiały prasowe/automobil pininfarina
Na jednym ładowaniu będzie można przejechać ok. 500 km (50 mil norweskich).

To inwestycja

Choć ich cena jest zaporowa, Tronrud ma nadzieję, że w 2020 sprzeda dwa lub trzy hipersamochody. Mówi, że Pininfarina to inwestycja – określona liczba wyprodukowanych egzemplarzy to łakomy kąsek dla kolekcjonerów, a sama wartość takiego auta z czasem coraz bardziej rośnie. Do tej pory na rynku elektryków nie było samochodów-inwestycji. Teraz ma się to zmienić. – Dzięki Automobil Pininfarina reprezentujemy nie tylko jeden z najbardziej ekscytujących obecnie na świecie samochodów, ale też pionierską technologię i design – przyznał Tronrud, cytowany w branżowym magazynie elbil24.  

Pierwsi klienci swoje samochody mają otrzymać pod koniec 2020.

Włoski styl, niemiecka precyzja

Automobil Pininfarina GmbH produkuje samochody elektryczne (EV) klasy premium. Siedziba firmy znajduje się w Monachium, zaś biura projektowe we Włoszech. Początki firmy sięgają lat 30. XX wieku – jej założycielem był Włoch Battista Pininfarina. Właśnie jego imieniem nazwano model najdroższego elektryka świata.
Reklama
Gość
Wyślij
Komentarze:
Od najnowszych
Od najstarszych
Od najnowszych
Agata Biala
Agata Biala 24-02-2020 05:49

Mogliby zaszpanowac jakby powiedzieli że udało się wyleczyć dużo ludzi na nowotwór to może bym się zachwyciła tą informacją. A nie jakieś tam autko...

-16
Odpowiedz
Zgłoś komentarz
PolAker
PolAker 22-02-2020 20:56

Boli cie to ?

-9
Odpowiedz
Zgłoś komentarz
szymon .xx.
szymon .xx. 22-02-2020 16:45

No to sie rozpędziii __110km
Max w norwegii,

-4
Odpowiedz
Zgłoś komentarz
Eldur Sevarsson
Eldur Sevarsson 22-02-2020 14:15

Auto idealne na norweskie drogi.
W 12 sek do 300.

Odpowiedz
Zgłoś komentarz

Bliżej nas