Aktualności

Koronawirus w Norwegii: najnowsze informacje

Emil Bogumił

25 maja 2020 09:27

Udostępnij
na Facebooku
9

Aktualne informacje dotyczące pandemii koronawirusa w Norwegii. fot. Adobe Stock, licencja standardowa

Bieżące informacje na temat sytuacji w kraju fiordów: postanowienia rządu, aktualne informacje. Artykuł aktualizowany.

250 MILIONÓW NOK REKOMPENSATY

13 lipca norweski rząd zdecydował o przekazaniu 250 milionów NOK na rekompensaty dla ośrodków narciarskich i parków rozrywki. – Obiekty otrzymają pieniądze na przeprowadzenie ustawowej konserwacji, dzięki czemu będą gotowe na przyjęcie gości ponownie w przyszłym sezonie – przekazała przez oficjalną stronę rządu Iselin Nybø, minister biznesu.
O finansowe wsparcie z programu zarządzanego przez Innovasjon Norge mogą się ubiegać instytucje, które w wyniku zamknięcia Norwegii z powodu epidemii koronawirusa nie mogły kontynuować działalności i poniosły poważne straty w dochodach od marca do maja 2020.

Poza ośrodkami narciarskimi o rekompensatę mogą ubiegać się osoby posiadające licencję na prowadzenie działalności zgodnej z przepisami dotyczącymi między innymi kolejek linowych, wesołych miasteczek i parków rozrywki.

OSLO: NOWE WYTYCZNE W KOMUNIKACJI MIEJSKIEJ

Ruter, stołeczna spółka zarządzająca komunikacją miejską, poinformowała, że zmieniają się wytyczne dotyczące podróży komunikacją zbiorową. Od teraz pasażerowie mogą siadać na miejscach znajdujących się obok siebie. Muszą jednak unikać bezpośredniego kontaktu ze współpasażerem siedzącym obok.

Ruter podjął decyzję o zwiększeniu liczby miejsc siedzących w pojazdach po tym, jak stołeczni politycy zwrócili się do rządu z prośbą o wprowadzenie zmian i zwiększenie limitu pasażerów komunikacji miejskiej. Przez obostrzenia z komunikacji mogło skorzystać ok. 30-40 proc.wszystkich pasażerów - zbyt mało jak na potrzeby mieszkańców Oslo.

PRAWIE 4 TYS. OSÓB ZATRZYMANO NA NORWESKIEJ GRANICY

Od połowy marca, kiedy norweskie granice zostały zamknięte z powodu pandemii, około 4 tys. osób zatrzymały służby graniczne. Policja nie pozwoliła wjechać do kraju fiordów 3 987 obcokrajowcom. Chodzi przede wszystkim o próbę wjazdu na terytorium Norwegii bez wymaganych dokumentów. Jak informują służby, proceder zanotował największy wzrost w czerwcu.

Według policyjnych statystyk, osoby próbujące bezpodstawnie przekroczyć granicę pochodzą przede wszystkim ze Szwecji oraz państw Europy Wschodniej.

PIERWSZY TYDZIEŃ BEZ ŚMIERCI SPOWODOWANEJ COVID-19

W ostatnim tygodniu nie odnotowano śmierci spowodowanej zakażeniem koronawirusem, wynika z najnowszego raportu Narodowego Instytutu Zdrowia Publicznego (FHI). Jest to pierwszy taki moment w Norwegii od wybuchu pandemii w połowie marca. W minionych tygodniach liczba zgonów zmniejszała się i wyniosiła cztery oraz jeden.

FHI poinformowało również o spadku ilości nowych zakażeń. W ostatnim tygodniu 18 gmin poinformowało o nieznanych dotąd przypadkach COVID-19. Służby informują również o niskim wskaźniku reprodukcji, który wynosi obecnie 0,85.

Służby medyczne odnotowały w Norwegii 251 zgonów spowodowanych koronawirusem.
Służby medyczne odnotowały w Norwegii 251 zgonów spowodowanych koronawirusem. Źródło: Adobe Stock / licencja standardowa / Jo Panuwat D

KOLEJNY KROK W STRONĘ NORMALIZACJI – OD 1 SIERPNIA WRACAJĄ ZAWODY DLA MŁODZIEŻY

Norweski rząd planuje kolejne odmrożenie sportu. 1 sierpnia w kraju fiordów wrócą zawody dla dzieci i młodzieży do 20 roku życia, także te uwzględniające sporty walki.

Treningi zajęć obejmujących kontakt fizyczny są dozwolone od 1 czerwca. Pierwotnie mecze i zawody sportowe sztuk walki miały być przywrócone 1 września, ale stopień rozprzestrzeniania się wirusa COVID-19 pozwala na przesunięcie tego terminu o miesiąc wcześniej. – Cieszę się, że mogę poinformować o ponownym otwarciu się na regularne uprawianie sportu przez dzieci i młodzież. Można prowadzić konkurencje sportowe w ramach odpowiednich kół od 1 sierpnia – powiedział 23 czerwca minister kultury i równouprawnienia płci, Abid Raja.

Jednocześnie zapowiedziano prace nad otwarciem dla społeczeństwa tych dyscyplin sportu, na które wciąż nałożone są ograniczenia – To władze odpowiedzialne za kwestie zdrowia podejmują decydujące oceny w oparciu o panującą w społeczeństwie sytuację związaną z infekcją – dodał minister.

STOŁECZNE LOKALE BĘDĄ OTWARTE DŁUŻEJ

Raymond Johansen, przewodniczący Rady Miasta Oslo 19 czerwca poinformował, że władze przywracają normalne godziny otwarcia stolecznych lokali. Od 22 czerwca będą mogły być otwarte i zamykane w takich godzinach, jak przed pandemią. 

Do tej pory, w związku z ryzykiem rozprzestrzeniania się koronawirusa, restauracje, puby i bary w Oslo mogły być otwarte do 12 w nocy, zaś serowowanie alkoholu ograniczono do 23.30.

Poniżej: dziś odbyła się konferencja prasowa na temat zmian.
Pressekonferansen 19.06.2020

SAS ZMIENIA ZASADY REZERWACJI BILETÓW

Osoby chcące ubiegać się o zwrot kosztów biletu w postaci voucheru muszą zgłosić taki zamiar najpóźniej 7 dni przed lotem. Do niedawna, w wyniku pandemii koronawirusa, pasażerowie mogli zrezygnować z podróży 6 godzin przed wylotem. Dotyczyło to jedynie podróżujących z objawami zakażenia. Voucher można uzyskać za podróże rozpoczynające się do 17 sierpnia lub 15 lipca (w Norwegii). – Wprowadziliśmy bezpłatną zmianę rezerwacji i voucher dla większej elastyczności naszych podróżnych, którzy znajdują się w wyjątkowej sytuacji – stwierdził przedstawiciel SAS John Eckhoff w rozmowie z Nettavisen.

Jak informuje SAS, jeżeli pasażerowie zrezygnują z podróży sześć lub mniej dni przed wylotem, bilet będzie liczony jako wykorzystany.

NAJWIĘKSZA LICZBA ZAKAŻONYCH OD PIĘCIU TYGODNI

Norweski Instytut Zdrowia Publicznego (FHI) informuje, że 17 czerwca zarejestrowano w Norwegii 32 przypadki zakażenia koronawirusem. To największa liczba zainfekowanych od 8 maja. Choć, jak podkreśla FHI, w szczytowym okresie epidemii codziennie przybywało ok. 300 nowych zakażonych.

NORWEGIAN: OD 3 LIPCA LOTY DO POLSKI

Norweskie linie lotnicze poinformowały, że od 3 lipca wznawiają połączenia do Polski.

DZIADKOWIE MOGĄ ODWIEDZIĆ WNUKI ORAZ DOROSŁE DZIECI MIESZKAJĄCE W NORWEGII

Norweski rząd zdecydował się ograniczyć obostrzenia związane z wjazdem do kraju. Od 15 czerwca ułatwiona zostanie podróż obywateli EOG, którzy chcą odwiedzić w kraju fiordów rodzinę, w tym dorosłe dzieci oraz wnuki. O zmianie prawa poinformowała minister sprawiedliwości Monica Mæland.

Resort nie ujawnił jak dotąd dokumentów, które będą zobowiązani posiadać podróżujący dziadkowie. Jak zapowiedziała Monica Mæland, szczegółowe regulacje zostaną opublikowane w poniedziałek, 15 czerwca.

SZUMOWSKI: OBOSTRZENIA MOGĄ WRÓCIĆ DO POLSKI. POLACY ZAPOMNIELI O EPIDEMII

– Mam wrażenie, że Polacy w ogóle już zapomnieli, że mamy epidemię – stwierdził minister zdrowia Łukasz Szumowski, podczas rozmowy z RMF FM 9 czerwca. Dodał też, że polski rząd rozważa powrót do zniesionych niedawno obostrzeń. – Do obostrzeń zawsze można wrócić i tutaj na pewno takie scenariusze również rozważamy, natomiast nie da się zrobić lockdownu powtórnie. Nie da się, bo wtedy poumierają ludzie na onkologii, na choroby sercowe, naczyniowe. [...] Depresja ekonomiczna również powoduje śmierć – skomentował rządowe plany minister zdrowia.

Łukasz Szumowski odniósł się również do ostatniego wzrostu zakażeń w Polsce. Stwierdził, że wynika on z diagnozowania dużej liczby górników. Stwierdził też, że w najbliższym czasie spodziewa się w Polsce tendencji spadkowej.


PONAD 24 000 FIRM SKORZYSTAŁO Z DOTACJI

Podczas konferencji prasowej 5 czerwca, minister przemysłu Iselin Nybø poinformowała, że Innovation Norway przyznało 4,1 mld. NOK na wsparcie biznesu w trakcie kryzysu wywołanego COVID-19. Z dotacji skorzystało ponad 22 tys. norweskich firm. Większość z nich otrzymała wsparcie w ramach programu kompensacyjnego.

Pod koniec maja, 2 800 firm otrzymało w sumie prawie 8 miliardów NOK w ramach programu gwarancji kredytowych GIEK.

–  Innovation Norway, GIEK, Rada ds. Badań Naukowych i szereg innych instytucji, które razem stanowią instrument pomocy państwa, szybko się zmobilizowały, aby wdrożyć  pomoc dla firm, które tego potrzebują – powiedziała Nybø.

Większość osób, które otrzymały pożyczki, to małe i średnie firmy.

WIZZ AIR URUCHAMIA POŁĄCZENIA Z ÅLESUND

Przedstawiciele lotniska Vigra w Ålesund poinformowali, że wznowiono połączenia obsługiwane przez Wizz Air. Linie latają od 1 czerwca do litewskiego Kowna. W planie przewoźnika jest przywrócenie od 8 czerwca połączenia do Gdańska. Nie wiadomo czy zostanie on zrealizowany. Zakaz międzynarodowego ruchu lotniczego w Polsce obowiązuje co najmniej do 6 czerwca.

OD 15 CZERWCA MOŻNA PODRÓŻOWAĆ DO DANII BEZ OBOWIĄZKOWEJ KWARANTANNY

29 maja podczas popołudniowej konferencji prasowej szefowa rządu Erna Solberg poinformowała, że od 15 czerwca będą możliwe zagraniczne wyjazdy z Norwegii do Danii. Oba kraje, jak poinformowano, zawarły umowę, na mocy której można odbywać podróże w celach rekreacyjnych.

Premier poinformowała, że po powrocie z wyjazdu turystycznego z Danii do Norwegii i Norwegii do Danii podróżnych nie będzie obowiązywała 10-dniowa kwarantanna. Rząd norweski prowadzi dialog z Finlandią, Islandią i Szwecją na temat otwarcia na takich samych zasadach, jednak jak na razie nie ma jeszcze żadnych postanowień.

Trzeba znać przepisy

Turyści muszą zapoznać się i przestrzegać zasad podróży w ustalonych obu krajach. Niekoniecznie będą takie same.~premier Erna Solberg

Jedną z takich zasad jest np. ta, że aby móc turystycznie wybrać się do Danii, trzeba będzie zarezerwować tam nocleg na klilka dni.
Poniżej: Erna Solberg poinformowała dziś o zmianach dotyczących podróży zagranicznych.
flickr.com/Statsministerens kontor/CC BY-NC 2.0

KIBICE WRÓCĄ NA POLSKIE STADIONY

29 maja Premier Mateusz Morawiecki ogłosił, że od 19 czerwca kibice będą mogli wrócić na stadiony. Na razie dotyczy to sportów rozgrywanych na otwartej przestrzeni. Maksymalnie 25 proc. pojemności stadionu może zostać zapełniona, a w meczach będą uczestniczyć tylko fani drużyny, która rozgrywa mecz u siebie. Bilety będą sprzedawane wyłącznie przez internet.

RZĄD ZAPOWIADA KOLEJNĄ TRANSZĘ POMOCY

Premier Erna Solberg ogłosiła 29 maja rano kolejny pakiet pomocowy dla norweskich przedsiębiorców. Wsparcie pieniężne dla firm ma być kontynuowane w sierpniu. – Nadal wiele przedsiębiorstw znajduje się w niepewnej sytuacji finansowej. Dotyczy to przede wszystkim branży turystycznej – stwierdziła Prezes Rady Ministrów w rozmowie z NRK.

OTWIERAJĄ OBIEKTY SPORTOWE, BASENY, KLUBY NOCNE I PARKI ROZRYWKI

Od 1 czerwca rząd zezwala na otwarcie parków rozrywki, obiektów sportowych, klubów nocnych i restauracji, które do tej pory musiały pozostać zamknięte, poinformowano podczas konferencji prasowej 28 maja. 

Od poniedziałku dzieci i młodzież, z zastosowaniem sę do zaleceń kontroli zakażeń, będą mogły powróćić do wszystkich treningów zawieszonych na czas pandemii. W treningu w jednej grupie będzie mogło wziąć udział maksymalnie 20 osób. Minister kultury Abid Raja poinformował też, że od 1 czerwca będzie można pójść w Norwegii na basen.
Poniżej: minister kultury Abid Raja nie ukrywa entuzjazmu z powodu możliwości wznowienia treningów sportowych.

NOWE POŁĄCZENIA KRAJOWE

Władze przedłużyły współpracę z liniami lotniczymi Widerøe, SAS i Norwegian na podstawową ofertę na terenie całego kraju do 30 czerwca, a także rozszerzyły umowę o nowe trasy na północy kraju. Rozszerzone umowy będą obejmować połączenia Alta-Oslo i Kirkenes-Oslo. Na niektórych trasach, jak Tromsø-Alta, zwiększy się również liczba dziennych wylotów.

PRZYWRÓCONO PRAWA PACJENTÓW

Minister zdrowia Bent Høie poinformował podczas środowej konferencji prasowej o zniesieniu zakazu odwiedzin pacjentów w instytucjach opieki zdrowotnej jak szpitale i domy seniora. W ciągu ostatniego tygodnia niektóre instytucje były otwarte na wizyty na świeżym powietrzu, ale tylko pół godziny lub godzinę w tygodniu. Ponadto służba zdrowia może powoli wracać do regularnej pracy, ponieważ przywrócono też inne prawa pacjenta oprócz prawa do odwiedzin.

Oczywiście do tej pory niezmiennie każdemu przysługiwało prawo do opieki medycznej, jednak priorytety były ustalane według powagi przypadków i np. wiele operacji przesunięto na odległy termin. Przywrócono m.in. prawo do planu indywidualnego leczenia oraz obowiązek ustalenia ostatecznego terminu, w jakim pacjent musi otrzymać specjalistyczną pomoc medyczną.
Poniżej odnośnik do komunikatu rządowego o przywróconych prawach pacjenta.

SZKOŁY MOGĄ PRACOWAĆ NORMALNIE

27 maja minister edukacji Guri Melby przedstawiła nowe środki i zasady kontroli zakażeń dla placówek edukacyjnych. Ponieważ koronawirus rozprzestrzenia się wśród dzieci w nieznacznym stopniu, 2 czerwca będzie można przywrócić regularne zajęcia w podstawówkach i przedszkolach bez potrzeby dzielenia uczniów na mniejsze grupy, nawet jeśli klasa jest liczna. Szkoły nie muszą już przestrzegać zasady zachowania odległości jednego metra między podopiecznymi. Przedszkole mogą już działać w pełnym wymiarze godzin.

FHI: COVID-19 MÓGŁ DOTKNĄĆ 40 TYSIĘCY NORWEGÓW

Norweski Instytut Zdrowia Publicznego (FHI) stworzył nowe wyliczenia dotyczące zakażeń w kraju fiordów. Według szacunków, na COVID-19 mogło zachorować od 30 do 40 tys. Norwegów. W raporcie zaznaczono, że zdiagnozowano około 23 proc. przypadków. Nowe szacunki FHI uwzględniają spadkową tendencję zakażeń. – Do tej pory, w wyniku epidemii, chorobą COVID-19 zaraziło się około 0,7 proc. norweskiej populacji – czytamy w raporcie Instytutu Zdrowia Publicznego.

W ostatnich tygodniach liczba zakażeń i zgonów ciągle spada. Podobnie wygląda ilość osób hospitalizowanych. W ubiegłym tygodniu do norweskiech szpitali przyjęto jedynie pięć osób, które wymagały leczenia z powodu infekcji.

SAS WZNOWI LOTY MIĘDZYNARODOWE OD CZERWCA

27 maja skandynawskie linie lotnicze SAS w komunikacie prasowym poinformowały, że od 1 czerwca wznawiają połączenia. Najpierw krajowe, Stockholm - Skellefteå, a od 8 czerwca samoloty polecą z Danii do Norwegii (Kopenhaga-Bergen, Kopenhaga-Stavanger). - Coraz więcej krajów łagodzi restrykcje związane z podróżowaniem, co umożliwia nam przywracanie tras - stwierdzono w komunikacie. 

Samoloty SAS najpierw latać będą między krajami nordyckimi (oprócz Islandii), a od 10 czerwca wznowiona zostanie trasa z Kopenhagi do Chicago i Nowego Jorku.

OSLO: OD 1 CZERWCA OTWIERAJĄ PUBY

Władze gminy Oslo w komunikacie z 26 maja poinformowały, że stołeczne puby otwierają się dla klientów od 1 czerwca. Do tej pory w mieście działalność mogły wznowić lokale serwujące jedzenie.

Rada Miasta zapowiada, że tak jak w przypadku restauracji, tak i puby obowiązywać będą odpowiednie zasady przeciwko rozprzestrzenianiu się covid-19. M.in. w danej grupie odwiedzającej lokal nie powinno być więcej niż 20 osób. Dystans między osobami nawet w tej samej grupie powinien wynosić około 1 m, chyba że są członkami jednego gospodarstwa domowego.

Lokale mogą być otwarte do 24, zaś alkohol serwowany będzie do 23.30.

NAJNIŻSZA LICZBA ZAKAŻONYCH OD WYBUCHU EPIDEMII

Norweskie służby medyczne poinformowały w poniedziałek, 25 maja, o sześciu nowych przypadkach zakażenia koronawirusem. Jest to najniższy wynik od momentu rozpoczęcia testów w połowie marca. W kraju fiordów odnotowano dotąd 8352 przypadki zakażenia. Z tego powodu, w szpitalach przebywa obecnie 38 osób. W ciągu ostatnich 4 dni w Norwegii nie odnotowano zgonów, których przyczyną miałby być COVID-19. Łączna liczba ofiar śmiertelnych wynosi 235.

W ciągu ostatnich 10 dni, liczba nowych przypadków zakażeń wahała się od 6 do 37. Dane publikowane przez norweskie służby medyczne pochodzą z systemu zgłaszania chorób zakaźnych (MSIS).
Reklama
Gość
Wyślij
Komentarze:
Od najnowszych
Od najstarszych
Od najnowszych


serek81

28-05-2020 22:14

podpinam się pod pytanie jak wygląda sprawa wjazdu do Norge ? stały numer wystarczy ? czy umowa o prace oryginał czy kopia? czepiają się czy raczej spokojnie? czy szykować całą teczkę dokumentów ?

serek81

28-05-2020 18:54

Komentarz został usunięty ze względu na naruszenie regulaminu portalu
serek81

28-05-2020 18:42

Komentarz został usunięty ze względu na naruszenie regulaminu portalu
Stanisław Byś

28-05-2020 14:11

Witam jak sprawa na granicy jakie dokumenty potrzebne do wjazdu

marcel bojka

28-05-2020 10:07

Komentarz został usunięty ze względu na naruszenie regulaminu portalu

1noba1 napisał:
Czy rząd norweski ogłosił otwarcie granic.
a po co? żeby się najechało sezonowych fachowców po 100 nok na czarno?
czy złodziejaszków od rowerów i silników z łódek?

norbert xxx

27-05-2020 15:32

Czy rząd norweski ogłosił otwarcie granic.

Bajkowyskrzat

26-05-2020 11:08

Wynika z tego że czas zrezygnować z kwarantanny i otworzyć granice

rucinsky rucinsky

25-05-2020 20:27

Komentarz został usunięty ze względu na naruszenie regulaminu portalu
Reklama
Facebook Messenger YouTube Instagram