Strona korzysta z plików cookies

w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.

Przejdź do serwisu

Pozostało jeszcze:

4
DNI

do zakończenia rozliczeń podatkowych w Norwegii

Rozlicz podatek

Aktualności

Konserwatyści za zniesieniem górnej granicy wieku pracowników. Ale tylko dla chętnych

Hanna Jelec

13 kwietnia 2018 10:01

Udostępnij
na Facebooku
1
Konserwatyści za zniesieniem górnej granicy wieku pracowników. Ale tylko dla chętnych

Propozycja Høyre umożliwiłaby kontynuację pracy osobom po 72 r. życia. Pixabay/ Creative Commons CC0/Vnukko

Praca po 72 roku życia? I to w Norwegii? Taką propozycję złożyła partia Høyre, która jest za zniesieniem górnej granicy wieku pracowników. Politycy zapewniają jednak, że nowy przepis zakładałoby jedynie „prawo do pracy”, a nie „obowiązek”. Ponadto, taki układ byłby możliwy wyłącznie za obopólną zgodą ze strony pracownika i pracodawcy – coś dla tych, którzy wyjątkowo kochają swoją posadę.
Jak długo pracuje się w Norwegii? Jeśli kwietniowa propozycja partii Høyre zostanie zaakceptowana, być może tak długo, jak tylko będzie to możliwe. Prawicowi politycy podkreślają jednak, że pomysł zniesienia górnej granicy wiekowej tyczyłby się tylko tych, którzy wyjątkowo mocno chcą pracować. Na takie warunki musi przystać także szef.

Prawo, a nie obowiązek

Politycy, którzy na początku kwietnia zaproponowali zniesienie górnej granicy wiekowej pracowników, tłumaczą, że takie podejście ułatwiłoby życie osobom, które nie wyobrażają sobie odejścia ze swojej posady po 72 roku życia. Prawicowcy zapewniają jednak, że propozycja nowych przepisów zakłada jedynie „prawo” do pracy – w żadnym wypadku nie jest to „obowiązek”.

Potrzebna zgoda szefa

Jeśli nowe przepisy weszłyby w życie, pracownicy po ukończeniu 72 lat życia mogliby kontynuować pracę – pod warunkiem, że pozwala na to ich stan zdrowia. Na taki układ musiałby zgodzić się także pracodawca. Politycy uspokajają jednak wszystkich szefów – przepis ma służyć wyłącznie przywiązanym do posady zatrudnionym i firmom, które nie chciałyby rezygnować z kompetentnego pracownika, a nikt nie będzie próbował narzucić pracodawcy odgórnych decyzji o przedłużeniu umowy.

„Nie wszędzie sprawdzi się 75-latek”

Górna granica wieku pracownika została wydłużona do 72 roku życia w 2015 roku. To właśnie partia Hoyre głosowała za zmianą – wcześniej było to 70 lat. Dziś politycy prawicy chcą całkowitego zniesienia limitu wiekowego. Pomysł ten spotkał się z niemałą krytyką w rządzie. Przeciwnicy nowej propozycji zauważają, że coraz więcej młodych ludzi ma problemy ze znalezieniem pracy, a wizja Hoyre może zupełnie zamknąć im drogę do kariery. Ponadto, wiele zawodów wymaga sprawności, którą – mimo kompetencji i wykształcenia – nie będzie w stanie wykazać się np. 75-latek.
Reklama
Gość
Wyślij
Komentarze:
Od najnowszych
Od najstarszych
Od najnowszych


J M

14-04-2018 14:11

Komentarz został usunięty ze względu na naruszenie regulaminu portalu
Reklama
Facebook Messenger YouTube Instagram TikTok